1. 1.
    olup bitenden fazla bahsetmeme gerek yok ki zaten bu konuya fazlasıyla değinmiştir herkes, bir de ben olursa haddinden fazla olur. bu günlerde nette kimin profiline girsem bir siyah kurdele bir madenci avatarıdır koptu gidiyor, merak ediyorum nerede kesilecek? bende dahil kimse buna sevinmiyor ve hatta içimiz parçalanıyor insan olarak. ancak bu konuda üzülmekten başka hiç bir şey yapmıyorken, çok dertliymişiz gibi davranmak oldukça da sahte. Evde oturmuş nette bir taraftan geyik yaparken, toplumsal sorumluluk bilinci taşıyan birileriymişiz gibi olmakta niye? bir şey yapmazken ''hiçbir şey'' yapmazken yapıyormuşuz gibi davranmanın anlamı yok. O kadar kolayına kaçıyoruz ki, sadece başkasının paylaştığı bir resmi-yazıyı bizde kopyala yapıştır mantığı kendi sayfamızda , facemizde vs’de paylaşıyoruz.

    peki benim elimden ne gelir tek başıma? evet bir vatandaş olarak belki bir başına hiçbir şey yapamam, sorumluları adalet karşında yargılayacak olanda ben değilim ama ölenlerin ruhuna bir yasin-i şerif’i de açıp okuyabilirdim, en azından ben bunu yapmalıydım. gel gör ki tembellikten daha onuda yapmaya zahmet etmemişim. buna rağmen facede resimler boy boy ardı arkası yok, hepimiz madenci, hepimiz emekçi olduk iki günde. öyle ya her zaman yaptığımız gibi internette ne olmak istiyorsan o olmak çok kolay oldukta zaten iki günde.

    hülasa kolay unutan bir toplumuz çok yazıktır ki netten iki resmi ,yazıyı sağa sola göndermekle hiç bir ölünün-şehidin ruhu şaad olmuyor. sizde iyi biliyorsunuz ki çok değil 15 gün sonra o madenci avatarları kalkacak; yerini salak salak selfieler alacak. umurunda bile değilken derdinden mide kanaması geçiriyormuş gibi davranmak büyük bir riya olsa gerek. böyle yapmaktansa hiç bir şey yapmamak daha edeptir...
    ... sentinel prime