facebook un zararları - uludağ sözlük

entry 32 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  son dönemde gazetelere yansıyan haberlerde şaşkınlıkla takip ettiğimiz zararlardır. şöyle ki kan davalısının izini süren adam facebook'tan kan davalısını buluyor, evlenmiş çoluk çocuğa karışmış bayanın eski sevgilisinin siteye koyduğu resimler evliliği tehlikeye sokuyor, erkin koray'ın kızı facebook'ta bir veda mektubu yazıp ortalıktan kayboluyor... bu liste uzayıp gidiyor.

  çok değil 3-5 ay sonra bu facebook balonu da sönecek gibi geliyor bana.. hadi hayırlısı...
  #2679077 :)
 2. 2.
  eski sevgilinizi bulabilirsiniz.
  #2679189 :)
 3. 3.
  normalde yüzünüze bile bakmayan fakat şans eseri aynı ortamda bulunmak zorunda kaldığınız insanlardan saçma salak, yapmacık samimi mesajlar, yorumlar ve aplikeyşınlar alabilir, kafanızı duvarlara sürtebilirsiniz.
  #2679227 :)
 4. 4.
  telefon, adres gibi bilgilerinize sahip olmayan alacaklılarınız sizi eliyle koymuş gibi bulabilir. yıllardır görmediğiniz, küçükken sümüklü diye alay ettiğiniz arkadaşınız boğaziçi mezunu olarak karşınıza çıkıp sizi kıskançlıktan çatlatabilir...
  #2679246 :)
 5. 5.
  asker kaçağı olanlar için çok çok zararlıdır bu efendim. genelkurmay başkanlığı asker kaçağı 360 kişiyi bu facebook denen zırva ile yakalamıştır.
  #2679269 :)
 6. 6.
  (bkz: facebook paranoyası)*
  #2679314 :)
 7. 7.
  (bkz: facebook/#2621401)
  #2679319 :)
 8. 8.
  kahve kültürü. hani şu kahvehane gibi yani. bana öyle geliyor herkesi bilemem.
  #2679327 :)
 9. 9.
  özentilik yapıp satanist bir profil açıp, babanıza yakalanabilirsiniz.*
  #2679336 :)
 10. 10.
  soğuk ve ciddi tafralarından geçilmeyen, özgüven abidesi hocanın sürekli "nasılım" "çekici miyim" "profilime kimler baktı" türevinden oyuncaklarla oynadığını; işinden gücünden başını kaşıyacak vakti yok sanılan, aklı başında hanım edasıyla süzüm süzüm süzülen doktorunuzun her dakika kişisel iletisini değiştiren, onun bunun fotografına yorum yetiştiren facebook maşallahçılarından biri olduğunu görmek. çok zararlı oldu bu... karizmalar sallantıda...
  #4178939 :)
 11. 11.
  - insanların birbirlerini bulmak için benliklerini kaybetmesine neden olur.
  - tam anlamıyla bir zaman hırsızıdır.
  - kişisel yeteneklerinizi farketmenizin, geliştirmenizin en büyük düşmanıdır.
  - ayşe ve fatma'nın kimle ne yaptığını ,kimin fotoğrafına nasıl yorum yaptığı konuları peşinde koşmanız zamanla hayata olan bakışınızı tamamen değiştirir ve sizi bir televole insanı yapar.
  - facebook'la geçirdiğiniz günlerden sonra arkanıza baktığınızda koca bir hiç bulursunuz.

  hayatta öğrenilmesi ve yapılması gereken o kadar çok şey varken günlerizi hatta yıllarınızı bu size hiçbir şey katmayan "kapitalist oyuncağı" ile geçirmeyin. kendinize sorun bütün gün facebook ile geçirdiğim zaman sonrasına bugün kendime ne kattım? bugün kendim ve insanlık için ne yaptım? bugün yaratan için ne yaptım? eğer üçüne de verecek bir cevabınız yoksa siz koca bir salaksınız
  #5520101 :)
 12. 12.
  deneyimle sabittir ki : ilkokul aşkınızla çıkıp hayatınızın alt üst olma durumu.
  #5520123 :)
 13. 13.
  derslerin boş olmasını fırsat bilen bir grup öğrenci okuldan kaçar ve şehrin en popüler mekanlarından birine gidip, bir şeyler yer. o esnada şeytana uyup bira da alırlar ve bunlarla birlikte foto çektirirler üzerlerinde üniformalarıyla birlikte. bunları zamanın gözde mekanı facebook' a koyarlar. bu fotolar bir şekilde okul idaresinin eline geçer, öğrencilerin ifadesi alınır. bira şişelerini çöpten aldıklarını, sadece poz vermek için kullandıklarını söylerler. bu arada çöpten alınan şişeler ağza değmektedir. idare öğrenci velilerine haber verir ve kıyamet bundan sonra kopar. bu arada öğrenciler okul idaresi tarafından cezalandırılır...
  #6671765 :)
 14. 14.
  facebook'u bir sürü kıronun, amelenin ve körpelerin kirletmesi de bu gruba girmektedir.
  #6671778 :)
 15. 15.
  ilişkiye verdiği zararlardan daha büyük bir zararı yoktur.
  #6671858 :)
 16. 16.
  (bkz: ismail yk nın facebook a şarkı yapması)
  #6671860 :)
 17. 17.
  evlatlıksanız biyolojik aileniz izinizi sürüp sizi bulabilir ve bu durum kulağa hoş gelse de her zaman iyi sonuçlanmayabilir.
  #8791054 :)
 18. 18.
  ''Orti'' bulma hastalığını başlatan akım.
  #9654664 :)
 19. 19.
  zamanınızı çalar.
  #9936738 :)
 20. 20.
  kız arkadaşınızla ayrılma düzeyine gelebilir veya ayrılabilirsiniz.
  #10277869 :)
 21. 21.
  Amacı tanığınız kişileri bulup onlarla iletişim kurmak olan bir sitenin bu kadar hedefinden saptırılıp amacından farklı olarak kullanılmasıyla oluşan zararlardır.
  Tamam faydaları var mı var ama zararları da saymakla bitmiyor ki ...

  1)Banka hesaplarınız boşaltılabilir.
  Facebookta yada diğer sosyal paylaşım sitelerinde ; dayı , dayıoğlu ; gibi ifadelerin geçmesi yeterli. Bu tabir geçiyorsa tamam deyip anne kızlık soyadını buluyor. Zaten herkesin doğum tarihi profillerinde var. işte bu kareleri yan yana getirince insan ne yaptığını sonradan anlıyor.

  2)Günlük hayatta su içme yemek yeme gibi bir ihtiyacınız haline gelibilir facebook a girmediğiniz gün kendinizde bir eksiklik hisseder acaba duvarıma birşeyler yazılmışdır diye boş meraklara girersiniz.

  3)Profil resminiz cinsel içerikli sitelere düşebiliyor.
  Facebooktan profil resmi çalınıp müstehcen sitelere konuyor. Herkesle bilgilerinizi paylaşmayın. Bunun yanında özellikle bayanlar için porno yada müstehcenlik sitelerinin yorum bölümüne bayanın adını yazıyorlar. Arama motorunda kişinin ismini yazınca direkt olarak o site geliyor. “Benim o siteyle işim olmaz” deseniz de olan oluyor. Yine sizin adınıza site açıp , sizinle ilgili olumsuz bilgiler giriliyor, uygunsuz resimler konuluyor. Kişisel düşmanlık ve husumet bunları yaptırıyor.

  4)Facebookta poker tarzı kumar oyunları bulunmakta. Facebookta kişiler poker oynayıp kazanınca ben bunu artık öğrendim gerçekte de oynasam kazanır düşüncesine kapılıp o ilk hatayı yapıyorlar ve kumara başlıyorlar.

  5)Facebook evliliğinizi ya da ilişkinizi yok edebilir.
  ilişki durumu veya kişi listenizdeki arkadaşlarınızla iletişminiz yüzünden çeşitli problem yaşanabilir.

  5)Günlük hayatta su içme yemek yeme gibi bir ihtiyacınız haline gelibilir facebook a girmediğiniz gün kendinizde bir eksiklik hisseder acaba duvarıma birşeyler yazılmışdır diye boş meraklara girersiniz.

  6)Okuluyla ilgili facebook sayfasında sayfa açan öğrencinin okuldan atılması gibi durumlar.
  http://www.haberturk.com/...k-yuzunden-okuldan-atildi

  7)Ve son olarak facebook yüzünden canından olanlar var ...

  http://www.radikal.com.tr...hp?ek=sa&haberno=4006

  edit:imla
  #10415083 :)
 22. 22.
  zaman kaybına yol açmaktadır. saymakla bitmeyecek olan zararları vardır.
  #10415107 :)
 23. 23.
  ilkokul arkadaşlarını bulmak paha biçilemez bir duygudur. nedense artık her evli çift sanki ergen gibi ayrı ayrı hesaplar açıp
  farklı arkadaşlara sahipler ve bu sayede çok edepsiz amaçlara kullanmaktalar.
  hatta artık çocuklarıyla facebook üzerinden haberleşen insanlar var. global köy dedik de bu kadar demedik arkadaş
  acaba genemi yanlış anladık enformasyonu?
  #10415120 :)
 24. 24.
  başında fazla vakit harcanması, insanı asosyal yapması, eski aşkın nişanlandığının öğrenilmesi, sinir olunan eski arkadaşın doktor olduğunun öğrenilmesi gibi sıralanabilecek zararlardır. *
  #10848400 :)
 25. 25.
  yazı yazmayı unutturuyor.

  (bkz: facebook un)
  #10848417 :)