bugün

bir zamanlar radyonun görüntülüsüne aptal kutusu denirdi ya hani, onun yerini almış nesne.
internet yararlı bir şeydir fakat sosyal ağlar modern toplumun sanal dünyadaki tapınaklarından ibarettir.
yeni olan hiç bir şey üretilmediği hep üretilmiş şeylerin paylaşıldığı , yapılanlar üzerine konuşulup durulduğu gibi bir de insanların kendileriyle ilgili kocaman bir veritabanını kamuoyuna ve devlet erişimine açtığı sazan avlama mekanıdır.
öyle ben bir bakıp çıkıyorum abi ya demeyeceğim bundan 2 ay öncesine kadar müptelası olduğum bir sosyal ağdı.
evet şimdi sigarayı bırakmış bir adam edasıyla sizlere ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğunu anlatacağım.
öncelikle
))
birinci tip sitede fotoğraf paylaşımı amaçlı bulunan genç fotoğrafçılar sadece arkadaşları arasında tanınıp popüler olma fırsatı yakalayan ve bütün gün boynunda profesyonel makineyle taksimde turlayan insanlardır.
))
ikinci tür ne kadar sosyalim bakın bana diye bağırmaya çalışan kendisine güveni normalde sıfıra yakınken facebookun açılmasıyla birdenbire özgüveni tavan yapmış olan insan türüdür.
bu tipleri nasıl ayırt ediyoruz?
bu tipler arkadaş ortamınızda ne zaman bir buluşma gerçekleşecek olsa oraya fotoğraf makinesiyle gelirler veya cep telefonlarını hiç ellerinden düşürmezler.
o gün onlarla takıldıktan sonra herhangi bir olay veya muhabbet hatırlayamazsınız sadece 3 sn de bir çekilen fotoğraflardır aklınızda kalan.
o anı yaşamaktan çok gelecekte nasıl sergileyeceklerinin peşine düşmüşlerdir bu insan tipi de facebookun hayatımıza kattıkları arasındadır.
))
gelelim üçüncü ve benim de dahil olduğum tipe bu tipler en 'ızdırabını siktiğimin' denilesi tiplerdir.
bunlar bütün gün ama bütün gün o siteyi kapatamayanlardır ve birkaç siyasi /ideolojik veya dini/anti dinci paylaşımlar yapan sayfaya üyedirler ve arkadaş sayılarından çok üye oldukları grup sayfa sayısı vardır.
karşıt görüşlülerle çatışmaktan nefes bile almazlar. her an acaba ne diyecek cevap verebilecek mi diye meraklanmaktan geceleri gözlerine uyku girmez. bir paylaşımın yorumlarında başlayan tartışma metrelerce uzunluğa eriştiğinde bu kez iki taraf da özel mesaja geçme kararı alır ve oradan devam edilir. bu tiplerin fotoğrafı filan çok değildir. hep o ikinci tipteki arkadaşları tarafından etiketlendikleri abuk sabuk pozları bulunur. en son profil fotoğrafı güncellemesi 1-2 yıl önce falandır.
her zaman bir sosyal mesaj kaygısı güder ve yazarlık denemeleri yaparak uzunca notlar paylaşır. en fazla 2-3 kişinin okuduğu bu notlar, herkes filozoflardan alıntı yaptığı için alıntı zannedilir oysa el emeği göz nurudur. bu kişinin bağımlılığı kişilere arkadaşlıklara bağlı olmadığından kurtulması en zor olandır en yakın arkadaşıyla da kavga etse bütün arkadaş listesini de silse sevgilisinden de ayrılsa o facebook kapatılamaz.
bilmesi gereken ise o tartışmaların bir yere varmayacağı facebookta tartışan insanların genelde yazdığınıza argümana fikirlere bakmayıp direk kişiliğinize saldırıp hakaret ederek laf atışması yapmayı tartışma sandığı gerçeğidir.
bu tip ne kadar uğraşırsa uğraşsın fikirlerine fikirle karşılık gelmez sadece sen busun sen şöylesin sen böylesin sataşmaları gelir.
))
dördüncüsü en yaygın olan video paylaşımcısı tiptir. internette dönen bütün popüler videoları ilk o paylaşır. komik videolar, hit şarkılar, binlerce yorum alan yerli yabancı videolar onun koleksiyonundadır. genelde çevresinde sevilen popüler tiplerdir ve kimseyle sanal kavgaları bir alıp veremedikleri yoktur.
))
beşincisi fanatik taraftar modelidir. bunlar sabah akşam takımlarının ne kadar harika olduğuna geri kalanların ne kadar ezik olduğuna dair yorumlar videolar sloganlar paylaşıp insanı hasta eder. görüldüğü yerde silinmesi makbuldür.
))
altıncısı fanatik dindar modelidir. bu tip üçüncü modele çok benzer lakin paylaşımlarını üç beş sayfa üzerinden değil hep kendi duvarından yapar, her gün bir hadis peygamberi seven bir milyon kişi arıyoruz gibi gruplara üyedir ve sürekli dinden bahseder. sevdiğiniz zararsız bir insansa silemezsiniz de öylece bir köşede durur.
))
yedinci ve en itici tip facebooktan kendisini pazarlayan salak kız tipidir. profilde en az bir adet bikinili fotoğrafı bulunur, mutlaka burcucum çok güzel çıkmışsın yorumları almıştır, arkadaş sayısı 300ü aşkındır. kendisini herkes çok seviyor zanneder oysa herkesin sevdiği tek şey akşamları onun vücuduna bakarak iç geçirmektir. kızlar da onun popülaritesinden dolayı etrafında dolanmaya devam eder ve arkasından kıskanç kinlerini kusar o ise ne kadar çok beğeniliyorum ben çok harika bir insanım modundadır.
))
sekizinci ve en az yedincisi kadar itici olan insan tipi arabasının önünde veya bir vapurda güneş gözlüğüyle poz veren apaçi tipidir. bu da yedincideki kezbanların peşinde koşturur durur. tencere kapak olup sonunda muratlarına ererler.

işte tüm bu insan tipleri facebook yokken varlıklarını gösteremeyen , haberdar olamadığımız için rahat rahat mutlu mesut birlikte yaşadığımız insanlardır.
facebooktan sonraysa bu insanlardan soğuduk. facebook bizi gerçeklerle yüzleştirdi ve çirkinleştirdi.
tahammül katsayımız azaldı.

sosyalleştim sanarken sanal alemde varlığımızın fark edildiğini ama gerçek hayatımızı kaybettiğimizi yavaş yavaş silikleştiğimizi fark edemedik.
kimi zaman sırf popüler olduğu için sevilen farmville cityville bilmemne ville gibi gerçek zamanlı ve ömür törpüsü sadece tıklamaktan ibaret olan flash oyunlara kaptırdık.

facebook televizyonun yeni nesil versiyonudur.zamanında todd alcot tarafından tv için yazılmış bir şiir ve onunla ilgili çekilmiş güzel bir video var aynısını şu an facebook için söyleyebiliriz buyurun burada.
http://www.youtube.com/watch?v=lmh_8TWjtsM

dipnot: başka bir siteden kendi yazdıklarımdan alıntıdır. daha çok insana ulaşması için sizlerle paylaşmak istedim.