bugün

bir facebook klişesi.
gelen hediye ve mesaj sayısının azalmasına sebep olan olaydır.
"iyki dopdumm cnmmm iyki warsınnnnnnnnnnnnn çokkkk özledim gelll hemennnnn * * )" şeklindeki mesajlarla yapılan eylemdir.. an itibari ile gördüm, paylaşayım dedim.. (bkz: bir günlük olarak sözlük) "dopdum" ne la? ölsene sen..
samimiyetsiz bir kutlamadır.
herkesin o gün sevgi pıtırcığı olma yarışmasına girmesi eylemidir. herkes bi bıcırdır ,sevimlidir falan bi doğum günü kutlar ama en komedisi de doğum günü kutlanan kişi ertesi gün hemen facebook una "çok teşekkür ederim arkadaşlaaaaaaaaaaaaarrrr hepinizi çoook seviyoruumm" benzeri bişeyler yazmasıdır .
samimiyetsizliğin son noktasıdır. merak edilen şey ise acaba aşşağıdaki uyarıda "zartcanın doğum günü 'bugün'" yazmaz ise kutlayacak kişi sayısı kaçtır?
facebook tarafından hatırlatılan doğum günü olduğu halde bak ben seni unutmadım kılığına bürünüp sevgi gösterisi yapmak.
doğum günü çocuğunun fotoğrafına yapılan yorumlar vardır ki, insanı derin düşüncelere yönlendirir:

-ayy pıtırcık çok cikis * çıkmışsın.
-saol dadlum.

liseli ergenler yazsa tamam diyeceğimde eşek kadar herif yazmış bunu.
samimiyetsizliğin önde gideni. benim doğumgünümü normalde birkaç kişi zorlasan ancak kutlar. burada bir bakıyorum onlarca kişi birilerini kutluyor. bu samimiyetsizliği, yapmacıklığı göstermek için ilerleyen günlerde sahte bir doğumgünü tarihi alıcam. haziranda doğmama rağmen acaba kasımda kaç kişi kutlucak diye de bakıcam.
*
doğumgünü denen fasiliteyi pipimi anlayabildiğim kadar anlamama rağmen yaptığım bir deneyle kolpalığını gözler önüne serdiğim aktivite. şimdi efendim doğum günü tarihinizi bir hafta önceden kaldırıyorsunuz, geçen yıl 1487174 kişinin kutladığı dalgayı bir allahın kulu şettirmiyor. sonra oturup: "böhöhöhööyt" yapıyorsunuz. net.
gece 12 itibari ile başlayan ,birbirinden iğrenç cümlelerin, saçma ifadeciklerle pekiştirildiği kutlama mesajları bütünün oluşturduğu 24 saatlik bir işkence.
isin asli; bakin ben de X in arkadasayim ve onun dogum gununu kutluyorum duvarina yazaraktan hadi beni kutlayin hatta arkadas olarak ekleyin, belki ustumuzden bir kus gecer?
komiktir.

komiktir çünkü '' iyi ki doğdun'', '' nice senelere'' ve ''doğum günün kutlu olsun''un değişik varyasyonlarıyla karşılaşmaya sebebiyet verir. harbi komik.

--spoiler--(aynen bir arkadaşın duvarından buraya aktarıyorum)
pipican 1 dogum gnun kutlu olsn *
pipican 2 d(bu d aslında büyük)oğum(bu da büyük) g(bu da)ün(bu da)ün(evet bu da) k(böyle gidiyo işte)utlu olsun
kukucan 1 iyiki doğdun..niiiice mutlu yıllar dılıyorum * )
kukucan 2 ii ki doqdn cnm.)
--spoiler--

gerçekten komik.
kesinlikle zorunluluk hissederek yaptığım eylemdir.o kadar kişi kutlamış ben kutlamasam ayıp olur diye düşündürten olay.
sırf bu eylemi uygulamasınlar diye arkadaşlarımın duvarıma birşey göndermelerini yasakladım sizde deneyin.
sanal sosyal yaşam'ın bir getirisidir.
basit, zahmetsiz ve etkilidir. önemsiz kişiler de tercihimdir.
yapana niye yapmıyon yapmayan niye yapmıyon denilecek bir olaydır
cümleyi iyi anlamanız dileğiyle..
(bkz: samimiyetsizlik)

ne öyle alt alta dizilmiş "doğum günün kutlu olsun", "dogm gunn ktlu olsn", "hacı, doum gunun kutlu olsun" ve gitgide yozlaşmada sınırları zorlayan yazıların fethetmesi facebook duvarını doğum günü kişisinin...çok çirkin bir görüntü. yazıktır ki bu yazıların çokluğuna göre itibarlılık seviyesinde bir artış olduğunu sanar çoğu kimseler. çoğu diyorum, çünkü yine yazıktır ki çoğu aptal insanların; çoğu cahil; çoğu "kişilik" sahibi olamamış; çoğu henüz "anlamamış" ah ah.

sırf bu yüzdendir zat-ı naçizim "doğum günü tarihini gösterme" ibaresini kullanmaktadır. esasında doğum günü kutlanmasından da hiç hazzetmem.
bugün itibariyle bu saçma olayın gerçekleşmesini önlemek için duvarımı kapatmış bulunuyorum. samimiyetsizliğin en önde gideni çünkü bu duvara yazma hadisesi.*
nerdeyse hiç konuşmadığım insanların bile o gün iyiki doğdun demesi.
demese kırılmam gücenmem ne yalan sölenir ki.
bu yüzden doğum günümde baya arkadaş sildim .
aylardır halini hatrını sormamış kişilik kaymalarının o gün can ciğer kuzu sarman olmasına sebep olacak eylem. bi de hepsine tek tek cevap yazma zorunluluğu hissedersin ya lan.
konuyla ilgili bir anımı buraya anlatmak isterim. geçenlerde 892 arkadası olan bir arkadasımın doğum gününde wall'una "biz öyle diğerleri gibi doğumgününü facebook'dan kutlamayız" yazdım. bunun üzerine 2 saat boyunca adam kaldırana kadar kimse doğum gününü kutlayamadı. bu yüzden doğum günümü kaldırdım. sonuç kimsenin haberi olmadı. yakınlarımı gördüm.
ne olursa olsun insanı mutlu eder. samimiyetsiz duruyor olabilir belkide öyledir bilinmez. ama yinede insan kendini değerli hisseder. zaten yakın arkadaşlarınız dostlarınız o gün bir şekilde sizin yanınızda olacaktır bırakın diğerleride kutlasın, kutlansın.
bütün kişi listenin "dgm gnn ktlu olsn" yazmasıyla sonuçlanan olay. gereksiz ama n'apalım yani? kutluyoruz işte, sanki her şey gerekliymiş gibi.