bugün

1.000.000 kişinin yapması beklenen ve istenen harekettir. 500.000'lik türk serverı düşünüldüğünde, biraz fazla bir rakamdır. *

edit: 600.000'i buldu.. bastır medya..
Öfkemiz, kardeşliğimizi vurmasın!

Pazar gecesi... Pencereden sloganlar duyuyoruz.
Üniversitede aynı yurtta, yan yana odalarda, belki aynı ranzalarda kalan gençler birbirine karşı mevzilenmiş.
"Kahrolsun PKK" diye bağıranlara diğerleri cevap veriyor:
"Yaşasın halkların kardeşliği!.."
Dün bir gazeteci ağabeyimizle telefonda konuşurken eşi kapıyor telefonu... Öfkeli bir sesle soruyor:
"Terörü kınama eylemlerine bakıyorum, bir tane türbanlı yok içlerinde... Neredeler? Niye protestoya gitmiyorlar?"
Televizyonda darbe dönemlerinden hatırladığımız şarkıcılar karalar içinde "milli şarkılar" okuyorlar. Haber kanalları, tahrik büyümesin diye DTP binalarına saldırı haberlerini büyütmemeye çalışıyor.
Sadece evler, yurttaşların yakaları değil, internetin facebook gibi popüler siteleri de bayraklarla, siyah kurdelelerle donatılmış. ilginç grup adlarıyla meşhur sitede yeni gruplardan birine şu isim takılmış:
"Profildeki Artistik Fotoğraflar Kalksın, Yerine Türk Bayrağı Konsun."
Konmuş da nitekim... Teröre lanet gruplarında üye fotoğraflarının yerinde bayraklar dalgalanıyor.
Tam bir seferberlik havası var. Nereye yöneleceği meçhul bir öfke bulutu, kime patlayacağını bilemeden geziniyor.
"Sınır ötesine karşı çıkıyorsunuz. Bunu Amerikan şakşakçılığıyla savunmadığınızı biliyoruz ama..." diye başlayan bir okur mesajı, psikolojiyi çok iyi özetliyor:
"Sabrımız taştı artık... Sağduyumuzu kaybettik. intikamın cahilce olduğunu bilmemize rağmen cehaleti kabul ettik. Eğer bu sınır ötesi harekât olmaz da bu öfkemiz dinmezse artık birbirimize sataşacağımızı, acının suçsuz Kürt vatandaşlardan çıkacağını görmüyor musunuz?"
* * *
Görüyoruz.
Ve asıl bundan korkuyoruz.
Hedefi muğlak bu duygu patlamasının, bu kör öfkenin, PKK'ya, Barzani'ye ya da ABD'ye uzanamayınca en yakındaki masumları, farklı etnik kimlikten komşuları, aynı ranzada uyuyan arkadaşları hedef almasından, birbirine kırdırmasından ya da ortamdan istifade başka siyasi hesapları görmeye yaramasından korkuyoruz.
PKK'nın el ovuşturarak izleyeceği bu kapışmanın, ülkeyi önce bir kardeş kavgasına, sonra demokratik hakların lüks sayılacağı otoriter bir nizama sürüklemesinden endişeleniyoruz.
Katilleri vuramayan öfkenin, bir arada yaşama kültürümüzü, azmimizi, irademizi vurmasından kaygılanıyoruz.
* * *
Daha da kaygı verici olan, Türkiye'yi birbirine düşürmenin bu kadar kolay olması...
Toplumu bir arada tutan harcın, asırlık bağların, coğrafi, insani ortaklıkların bunca kolay gözden çıkarılması...
Kemiğe dayandığında bıçaklara, kılıfından çıktığında kurşunlara adres sorulmaması...
Kan alınacak asıl damarın bulunamadığından toplumsal dokumuzun morluklar içinde kalması...
* * *
Kimse bu acılardan, dökülen kanlardan çözüm üretebileceğini sanmasın.
Bir "Türk-Kürt kapışması"nda tüm Türkiye'nin kaybedeceğini kimse unutmasın.
Amacın PKK'nın vahşi şiddet politikasına karşı bölge halkını kazanmak olduğu akıldan çıkarılmasın.
Öfkemiz, kardeşliğimizi vurmasın!

can dündar

edit: arkadaşlar yazı bana değil, can dündar'a ait. en altta yazdığı için olsa gerek görünmüyor anladığım kadarıyla isim. artı oy almamı gerektirecek bir şey yok. kopyala-yapıştır sadece. sevgiler...
eldeki imkanlarla yapılabilecek bir serzeniştir. en azından entourage kısmından bakıldıgında bu kötü günlerde bayragımızı görmek mutluluk vericidir.
yapanlara sanal milliyetci yakistirmasi yapilabilir, gereksiz bir harekettir. msn messenger nickine gul, kalp, uzgun smiley, aglayan smiley, kalbine kara tas basan smiley vb. koymaktan bir farki yoktur.

- gelin hep beraber facebook profil resmi neler yapmiyormus kisaca gorelim madde madde:

facebook denen arkadas bulma ve sosyallesme agina profil resmi olarak;
uzerinde allah yazan domates resmi koyunca bir anda tum dunyayi musluman yapmaz;
avrupa birligi bayraginin resmini koydun diye ulke uzlasmalarini hizlandirmaz;
galtasaray, besiktas, fenerbahce gibi takim logosu koydun diye onu avrupa da sampiyon yapmaz;
ataturk un resmini koydun diye turkiye yi benimsemez;
turk bayragi koydugun zaman, aninda teroru durdurmaz;

ayrica burada yazili olanlarin hepsi myspace, yonja, vampirefreaks, mindviz, campusroll, netlog ve buna benzer butun sosyal aglar icin gecerlidir. umarim hepsine ayri ayri baslik acilmaz, huh?

ek: *
bak arkadasim ideolojin yada felsefen her ne olursa olsun, sunu kesinlikle ozumsemelisin ki; etrafta pkkyi lanetleyerek, "kahrolsun pkk" diyerek de elden hic bir sey gelmez, kaldi ki sen bu entryye eksi veriyorsun yada vereceksin. oylama demiyorum, verdigin oylari da takmiyorum problem bu degil; senin dusunce sistemin sorunlu. kalmasin icinde, kizginsin, hepimiz kizginiz ve sinirliyiz tabiki ama oraya buraya saldirarak, ona lanet olsun buna kahrolsun suna geberesice diyerek bir sey elde edemezsin, hatta bir sey elde edemeyiz diyorum. dusuncenin dogrultusunda hareket etmedigin surece denilen yanlizca sozde kalir diyorum.

diyorum ama kime diyorum...
milli takimin mactan once asker selami vermesine benzer. tavir belirtir.

ha, icraat getirmez o ayri. amac hisler belli olsun.
saçmasapan açıklamalar yaparak bir bok yaptığını sanmaktansa türk bayrağını taşımak daha mantıklıdır denilebilecek bir durum.
maksadından çıkmış, sözde sosyal arkadaşlık ot çöp sitelerinde, messengerlarda falan filan bu tepkileri verseniz nolur ? Boş işler sadece ..
tepki göstermek icraatla, acıyı paylaşmak gönül yoluyla olacağından pek bir anlamı olmayan eylemdir. kaldı ki, hepimizin yüreği yanıyor. oraya türk bayrağı koyarak ben daha duyarlıyım, benim içim daha çok kanıyor, ben daha çok vatanımı düşünüyorum gibi bir imaj mı verilmek isteniyor anlamıs değilim.
terörle mücadeleye hiç bir katkısı olmayan, kendini tatminden öteye gitmeyen eylem.
bu soğukta pusuda bekleyenlere dua lazımdır, siyah kurdela değil.
(bkz: dostlar alışverişte görsün)
yapan kişiye ya da onu gören bir kişiye bir şey ifade ediyorsa anlamlı bir eylemdir. facebook'ta herkes istediğini yapabiliyorsa bunu da yapabilir. gider bir başkası da pkk bayrağını koyabilir. bunu yapmasının nedeni kendine bir şey ifade etmesidir. kimse diğerini neden yaptın ya da yapmadın diye suçlayamaz. suçlayan kişi facebook'ta dolaşmasın mümkünse. fayda analizine girişenlere de gülerim ve "senin yaptığın her şey başkasına, dünya barışına, ezilenlere, hükemedenlere bir fayda mı ediyor?" diye de sorarım. facebook üzerine mi konuşuyorduk, neyse...
inanilmazdir ki bunu koymadim diye kokenimi bahane edip boluculuk imasi edebilecek arkadaslarin da oldugunu gordugum olaydir.
bunu yapanlar allah bilir yakalarina da ataturk ya da bayrak rozeti takiyolardir. tuuuu onlara, hic yapilir mi???

kisiler ozgurdur ve istedikleri gibi de olaylara tepki verirler. 4-5 kicikirigin cikip yok boyle tepki mi olur demesine hic gerek yok. gorulen o ki, yapilanla cok guzel bir sekilde onlarin dikkati cekilmis, neden baskalarinin ki cekilmesin?

kaldi ki birileri ben turkum, bayragim bu, sehitlerim icin uzuluyorum ve tepkimi boyle veriyorum diyor.

peki ya bik bik bik otenler? onlar acaba ne yapiyor?

edit: e peki guzel arkadasim, sen buna eksi vererek tepkini verdin de ne oldu di mi? sen degil misin, bayrak resmi koyarak tepki verdigimize kizan, kimse iplemiyor diye. simdi sen buna eksi vererek benzer bir harekette bulunmadin mi?
"susturulmuş gençlik", "apolitize edilmiş gençlik" falan fıstık nidalarla ahkam kesenlerin eleştirmesi bir hayli saçma gelen, bir sivil toplum hareketidir.

kendisine, ülkesine yapılan haksızlığı, ulaşabildiği tüm platformlarda protesto etmeye çalışanları yuhalayıp aşağılamak hangi ahlaka sığar?

aynı sitede sözde ermeni soykırımına karşı açılmış grubun üye sayısı her geçen gün artmaktadır.

bu da bir nev-i toplum hareketidir ve günümüz dünyasında kitlelere en hızlı ulaşım aracıdır internet.

Nerede, hangi platformda olursa olsun yabancı arkadaşların profilinize her baktığında göreceği o türk bayrağı sizlere hiç bir zaman ifade edemediğini o insanlara en iyi şekilde anlatacaktır.

ayrıca anlamadığım bir konuda hem millete apolitize olmuş demek, sonra da bu tarz içten gelen tepkileri eleştirmek??

olmuyor gençler, olmuyor...
protesto edilenlerin pek de iplemediği eylem. Değil profilinize bayrak koymak, bayrağı üstünüze alıp bütün dünyayı gezseniz fikir değişmez. Bizler terör canımızı yakıyor, kendimizi savunmak en doğal hakkımız dedikçe, birileri çıkıp çıkıp gerizekalı demeçler veriyor. Şu ana kadar hangi ülke ya da ekonomik veya askeri topluluk çıkıp da "evet Türkiye sonuna kadar haklıdır, sınırötesine geçsin, terörü bitirsin" dedi? Eğer kolpa değilse iran dahi sınırötesi karşıtı açıklama yaptı, aynı boka kendisi de batmış olduğu halde.

Bunlar züğürt tesellisidir. Yumruğu masaya, gerekirse de birilerini kafasına indirme zamanıdır.
Milliyetçilik kavramını nasıl algıladığımızın göstergesidir.

(bkz: #2509619)
bizzat eylemlere katilamayan bireylerin yaptigi eylemdir.

seferber olup, fikir yuruterek, daha fazla sehit kani dokulmesin diye ugrasacagimiza; adamlara birlik, beraberlik ne demek, yetisemedigin durumlarda tepkini ortaya koymak ne demek, dusuncenin ne oldugunu insanlara duyurmak ne onu anlatmaya calisiyoruz.

bir allahin kulu cikip hala yanitlamadi beni?

e kardesim,
boyle elestirip duruyosun bu basit hareketi de, peki ya sen ne yaptin? sesinizi kimse duymaz demesi kolay. cik ben sehit ailesini aradim bassagligi diledim, teroru onleme amacli acilmis kampanyalara su kadar bagis yaptim de. anca yerinizden bik bik bik otmesini beceriyosun.

bari hic birsey yapmiyosun, yapanin da hevesini kirma!..

ayrica sunu da bir okuyun,
(bkz: hic olmazsa hangi taraftan oldugum anlasilir) not: yonlenen baslikta ozellikle 6. entryi okuyun.
milliyetçiliği göstermelik olarak algılamanın son örneği. "bir şey yapmak" olarak algılanmasına şaşırıyorum.
(bkz: facebook milliyetçiliği)
(bkz: no light no hope)
durun tahmin edeyim... Faşistliktir. Değil mi lan?

Halbuki ben bugün türkiye cumhuriyeti nüfus cüzdanı'nı değiştirip ay yıldız yerine pkk amblemi koyan sonra adını soyadını yazan bir orospu çocuğuna rastladım? Ama doğru. Demokrasi, insan hakları, halkların kardeşliği?

Var olan bir ülkenin var olan bayrağını hesabının resim kısmına koymaktır. Tüm dünya milletleri yapıyor, yapmaktadır... Uzaylılar anlamaz, faşist derler falan normaldir...
sadece belirli günlerde türk olduğu aklına gelen insanların yaptığı eylem.
Sultanahmetteki patlamaya tepki olarak yapılması gerekendir.

fransız bayrağı koyanları birde şimdi görmek isteriz, o insancıllıklarını.
Gereksizdir.
Kapağa koymak daha mantiklidir.
Azınlık psikojisine sahip tiplerin yapacağı iştir.