bugün

insanların doğum günlerini facebooktan kutlamaktır.

şimdi diyeceksiniz. sen yapmıyor musun? diye. evet. yakın bir zamana kadar ben de bunu yapıyordum. sonra kendi kendime söylemeye başladım. benim doğum günümü hatırlayan ya da hatırlamak isteyen arkadaşım , beni zaten arar ve doğum günümü kutlar ve ben de mutlu olurum. şimdi facebookta 250 arkadaşımız var ve bunun nerden baksan 100 tanesi geliyor benim doğum günümü kutluyor ve ben de kendi kendime mutlu oluyorum. çok saçma. hiç samimi değil. feyk bir mutluluk. matematiğim iyi olmadığı için hesap kısmını kısa kesiyorum. şimdi konuyu toplamak gerekirse. facebooktan doğum günü kutlama olayını bırakın oğlum. çok istiyorsan kutlamak ara. *
- doğum günün çok güzelmiş canımmm.

pardon o fotoğraflarda oluyordu.

- doğum günün kutlu olsun bebşm. <3
+ teşekkür ederim mnik quzum.. <3 <3

gibi iğrenç diyalogların yaşanmasına vesile olur.

edit: ahh nasıl unuturum, <3 <3 <3 bunsuz doğum günü kutlaması mı olur ?
- canıııım doğum günün kutlu olsun!!
- bebeiiim !!kalp!!
-doğum günün kutlu olsun canım! al sana farmvilleden inek hediye ediyorum. *
+...
doğum günlerinin tüm güzelliğini yok eden saçmalıktır.
(bkz: dgko)*
kutlamış kadar olmaya denk sayılır. sonuçta sanal alemin sanal şeysi. ancak kısa bir hatırlatma yerine yıllar önce yaşanmış anısından yola çıkarak koca koca paragraflar tüketen ve sonunu 'iyiki seni tanımışım' a bağlayanlara burdan ...
çoğu zaman ne yazacağımı bilemediğim bir durum. 3 5 samimi arkadaşınkini laf olsun diye kutlayıp gerisini sallarım ama herkes benimkini kulasın. Bencilim bencilim!
itici, yapmacık bir eylem. Ama yakın arkadaşlara yapılması birde üstüne yapmacık olmaması için güzel, dostça bir şeyler yazmak gerekiyor. boşa uzun bir zahmet veriyor.
nezaket göstergesidir.
şahsen benimkini kutladıklarında, 8-10 kişi kutladı. egomun tavan yapması için yeterliydi. ve güzel bişey.
Günümüzde çok yaygın olan eylem. Sırf gıcıklık olsun diye doğum günü kutlanmayan insanlar var.
facebook olmasa doğum günü olduğundan bi haber olduğun insanlar için gereksizdir. samimiyetsizliğin en somut halidir. samimi olduğun insanın doğum günü içinde facebooka ihtiyacın olmaz zaten sanırım.
artık siklemediğim durumdur.
efendim artık kimin doğumgünü varmış neymiş falan hiç bakmıyorum bile. bazen işte havamdaysam falan benim için değerli gördükleriminkileri "özelden" kutlarım. en son ne zaman kutladım hatırlamıyorum bile, kaç ay oldu kim bilir bak düşün.

bir keresinde en yakın dostlarımdan birinin doğumgünüydü. internette konuşuyoduk konusu açıldı. "ben doğumgünü olayını siklemiom yeeaa, hoşlandığım çocuk bigün bile kutlamadıydı zaten" falan dedi. bir de üzerine "benim için önemli olan onun kutlaması ama bugüne kadar hiç yapmadı" falan da dedi. ben de üstünkörü kutlayıverdim öyle internetten onunkini. sonra baktım arkadaşları duvarına kutlamalar sıçmış falan. bizimki siklemiyo ya, beğenip geçiyordu sadece. bir de bana diyordu ki "duvarıma sıçtılar yeaaa keşke kapasaydım duvarımı" felan dedi. ben de gülüp geçiyodum hep amk. sonra akşam oldu işte falan. ben tabi hiiç yazmadım duvarına. aramadım bile, güya dostuz. neyse efendim tabiki inadımdan yaptım. ee, arkadaş siklemiyor kutlasam nolcak. neyse işte sonra bu bana trip atar gibi "ya siklemiyom dedim ama o kadar da değil thewayyoumakemefeel" falan dedi. sonra toparlamaya falan çalıştı, "yani evet doğumgünümde duvarıma yazılması güzel ama hiç muhabbetimin olmadığı insanların yazmasından hoşlanmıyorum" falan dedi. bana gizli bir sitem yolladı sevgili kankitoşum tee istanbullardan. ben anladım da anlamadım, çaktırma.
yapmacıklığın ta kendisidir.

kesinlikle yapmadığım ve bana da yapılmasını istemediğim için duvarımı kapattığımdır.

özel msj denen bişey var. her ne kadar doğumgünüm olduğunu facebook'tan öğrenmiş olsan da senin ne yazdığını elalemin görmesine ne gerek var. özelden msj at yeter.

(bkz: düşünmen yeter)
facebook un hatırlatmalarıyla kendisi yapmakta zorunlu hissetiğiniz eylem.

bunu hem anasayfada hem de e mail yoluyla ısrarlı bir şekilde hatırlatarak eskiden annenin falanca amcanın kızını ara bugün doğum günü demesine benzer nitelikte bir samimiyet zinciri yaratmaktadır.

bu duvar kutlamalarının farklı kategorileri vardır.

doğum günün kutlu olsun (face hatırlattı yoksa umrumda olmaz yazalım dedik)
doğum günün kutlu olsun canım(fazla samimi olmasakda uzaktan samimiyet besliyorum sana)
canımmm iyi ki doğdun bir tanem herşey gönlünce olsun (hergün tırt facebook oyunları oynayan orta yaşlı akrabanın kutlaması)
bir de burdan kutlıyayım dedim dünylar tatlısı insan iyi ki doğdun, akşam görüşürüz (yakın arkadaş)

uzar gider...

kısaca usluba göre de kişilerin samimiyetini öğrenilebilinir..
Telefon açıp kutlamak daha makbuldür bence.
kutlamış olmak için kutlamanın en doğru adresi. doğum günü olan kişinin facebook sayesinde çok sevdiği varmış gibi görünmesine sebep olan durum.
nerden kutlarsa kutlasında o doğum günü tarihi facebook ta yazmasa gerçekten hatırlanır mı o kadar kişi tarafından o önemli.
Doğum günü kutlamanın en ucuz ve en kısa yoludur.
samimiyetsiz bir kutlama şeklidir. facebook insanları sidik yarışları arasında yer alır.

+benim 19 kişi kutlamış.
-benim tek fotoğrafımı 38 kişi beğendi sen ne diyorsun.

ama el mahkum yazmazsan yazmadı olursun o insan da yarışta geri kalmanın acısını senden alır.*
8 yıllık arkadaşımın bile, facebook'a yazmadım diye doğum günümü unutması durumudur. artık herkes o kadar alışmış ki bu hatırlatmaya, doğum günleri akılda kalmaz oldu. şahsen doğum günümde aranarak kutlanmak, facebookta ''iiki dgdn cnm'' yazılmasından çok daha samimi geliyor bana. o yüzden siz siz olun, benim doğum günümde beni ARAYIN swh
http://canercelik.net/2013/03/13/dogum-gunu-pisligi/
dgkokns
*
lavuk hepsini yazmaya eriniyo.
sanalda aldığı mutluluğu evinde kimsenin anal olarak vermemesidir.
Laf olsun diye kutlanıyordur sevinmeyin çok kişi kutladı diye samimiyet 0..
onu bir köşeye bırak sevgilimin bile duvarıma yazmış olması ama özelden kutlamaması ayrı bir komedi. ne durumlara geldik siz düşünün sanal tüm samimiyeti alıyor insanların.