bugün

tam okucaktım baktım yazı uzun vazgeçtim.
Güzel ülkemizin nEresinden tutarsak tutalım elimizde kaldığının bir başka göstergesi.

Ünlü gelişim psikolojisi kuramcılarından robert havighurst’ün bir gelişim ödevleri araştırması vardır. Burada modern insanın gelişim süreçlerinde yerine getirmesi gereken ödevleri on yıllarca süren deneyler sonucunda ortaya koymuştur. Psikolojinin bu önemli dalında kuramının güvenirliği ve geçerliği kabul edilmiştir.

Peki ne diyor havighurst?

30-65 arası için; eşe sadık, işinde mutlu ve istekli. Genç nesle yol gösterici, vatandaşlık bilincine sahip iyi vatandaş.

65+ için ise şöyle bir sonuç belirlemiş; bilgelik, ölümü kabullenme ve kendini gerçekleştirmiş olma.

Tabi ki bu kadar kaba bir tabirle ifade edilmiyor ancak bu özet diyebiliriz.

Peki güzel ülkemizin orta yaşlıları ve yaşlıları bu tanımlara ne kadar uyuyorlar? Bunun cevabını da mükemmel bir psikolojik araştırma aracı olarak kullanabileceğiniz facebook veriyor.

Herkese açık postların yüzde doksanında kendilerini görebiliyoruz. Ya okey oynuyorlar ya da anlamsızca tanımadığı insanların fotoğraflarının altına yorum yazıyorlar. Bilmedikleri bir şey var, o hareketler arkadaş listenizdeki kişiler tarafından görülebiliyor. Yorumların hedefi genellikle genç kadınlar. Bu insanlara bilgelik ödevi adledilmiş olsa da sonuç maalesef fiyasko. Yine bir çuval incirin çoğu çürük, her yaş ortalamasında olduğu gibi. Sağlam incir yok mu? Tabi ki var. O sağlam incirler en tepede, çuvalı açıp baktığınızda ‘aa güzelmiş incirler’ demeniz için orada.

işte ülkemiz dışarıdan aynı böyle gösterilmeye çalışılıyor, uzun süre de gösterildi zaten. Ne zaman sosyal medya denen şey kitlelere bir kanser gibi yayıldı, o zaman ülkemizin bu çürük incirleri piyasaya dökülmeye başladı. Sayıları tahmin ettiğimizden daha da çok.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

Ve daha niceleri..