bugün

Vardır böyle bir durum. Facebook un amacını nedir yani? Fotoğraf paylaşıp yaşam tarzını, nasıl yaşadığını, ne yaptığını bildirme fasilitesi mi? Yapıyorsun yapıyorsun bize ne yani? Her gittiğin yerde, hayatı yaşamak yerine hemen fotoğraf çekmeliyim paylaşırım gibi bir saçmalık yapmak gereksizdir. Hatta bu kişiler o an yaptığı şeyleri yaşamıyor ki. Amaç sadece facebookta fotoğraf paylaşmak için birşey yapmış olmak ya da Her gün online olup tek bir kişiyle konuşmamak bu mudur? Zaten bu platform da en çok takılan ülkelerden biri türkiye. Rezillik. Gerçek hayatı yaşamak varken boş işlerle vakti olmayan insanların içinde bulunmadığı durumdur.
boş saatlerin boş dakikalara çevrilmesi ve boş olarak devam edilmesiyle ortaya çıkan dumur halidir.ama üstünde de fazla düşünmeye gerek yoktur yani
(bkz: indir silahını mayki burda herşey yolunda)
bu tür şeyler insanı gerçekten yapaylaştıran şeylerdir. Beyinsizlikle alakası yok insanlar hep en iyisi, en popüleri olmak isterler. Bunu gerçek hayatta başaramayan insanlar*** gibi unsurlardan burada popüler olmaya, kendilerini göstermeye çalışıyorlar.

Tamam buraya kadar sorun yok, ama bir insan niye yaz tatilindeki brunch keyiflerini havuz başı keyiflerini 150 fotoğraflık bir albüm şeklinde facebook'a koysun ki? Ne faydası olacak bunun.

Tamam bunu da anladık bir insan neden sabah kahvaltısını veyahut da yediği yemekleri facebook'a koyar*?

Neden yüklediği fotoğrafları dakikada bir paylaşıp "sizde beğenin cancişlorum" der. Üstelik de dahi anlamına gelen -de yi ayrı yazmadan?

insanlar gittikçe yapaylaşıyor. internette farklı kimlikler yaratıyor. Örneğin sözlükler...Burda kimse isim ve soyismiyle nick almaz. Çünkü insan tanınmadığı zaman düşündüklerini gerçekten ifade edebilir. Başka bir örnekte Twitter'daki fenomenler...Bunların hiç gerçek isimlerini kullandıklarını gördünüz mü? Gerçek isimlerini kullanarak kim öyle küfürler edebilir internette?

edit: böyle aptalları facebookta silip, engelleyeceğinize hesabınızı dondurun. ne boşa vakit geçirirsiniz, ne de insanların salaklıklarına küfredersiniz...

edit: imla ve anlatım bozukluğu.
sanki biraz mı direk öyleler bence. benim hesabım olduğu zamanlar da vardı o zaman için de kendimi o gruba dahil ediyorum.
birilerine nispet olsun diye paylaştığınız fotograflarınız, laf sokmak amacıyla yazdığınız gönderiler, amaçsız şarkılarınız tamamen vakit kaybı. facebook sayesinde haberdar olduğunuz doğum günleri, kendisinden çok girdiğiniz eski sevgili profili, kim kiminle nerde ne yapıyo merakınız vs vs. tüm bunlar olmasa da hayatınız devam ediyo daha dolu daha anlamlı devam ediyo. ve hatta o amele kesimden kurtulduğunuz için güveniniz bile geliyo.
Not: bu amaçlar haricinde olabildiğince az kullananları ayrı tutuyorum.
Gerçek hayatta istediği başarılıyı yakalayamamış, fazla takdir edilmemiş, ilgi görmemiş insanlarının egolarını şişirmek için kullandıkları bir araç halini aldı facebook. insan takdir edilme,onaylanma,beğenilme arzusuna doğduğu andan itibaren sahiptir. fakat bu facebook olayında gerçekle sanalı ayırt edemeyip cozutuyorlar bu önermede bu sürecin doğal sonucu malesef.
gibi gibi.. birde bu konuyla alakali tespit yapmak var ki hic ona deginmiyorum bile.
bu konuyu sözlükte ciddi ciddi işleyecek beyin ile eşgüdüm çalışmakta.
yaklaşık dünya genelinde 1 milyar beyinsiz varmış.
vay amk
Dur lan tam facebook ta paylaşılacak söz haa..

Şaka bi yana, adam akıllı msn gibi haberleşme ve arkadaşlarından az çok haberdar olma durumu olarak kullanıyorsan ne güzel. Çok sağlıklı oluyormu haber alma olayı, haa orası arkadaşlarının karakterine göre değişir.

Reinanın önünden geçerken foto çekip club reina da diye belirtiyorsa bi arkadaşın yapacak bişey yok yok sileeceeesin yılmazı facebooktan.
7/24 facebookta takılıp facebookta takılan insanlar şöle böle diye atarlı tutarlı konuşan arkadaşların varsa sileceeesin yılmazı facebooktan.
Mesajlaşmadığım tüm arkadaşları facebooktan siliyorum diyen dingil insanları, muhabbetin olmayanları niye ekledin be adam diyerek sileeceeeesin yılmazı facebooktan.
Bide sokakta gezerken ilginç bi şey gördüğünde dur lan tam facebookluk, amma beğeni alır ha diyen arkadaşların varsa vurdummu yere yapıştırıp sileceeesin yılmazı yerden, hatta silmeyeceksin kakalak gibi kalsın yerde.
hakaret etmek istiyorum ama tapa yemiyor sendromudur. olur öyle.
Doğruluk payı fazlasıyla olan bir cümledir, şöyle ki facebook kullananların * çoğu toplumu sürekli sınıflandırır, zira bu sadece facebook'a has bir şey değil ama bu böyledir, mesela şu apaçi, şu yobaz, dahası ego tatminin amına koyuyor ayrıca insanı asosyalleştiriyor.
bunun sosyolojik açıklamasını yapardım ama ücretsiz yapmıyorum mAAlesef.
(bkz: facebook kullananları aşağılayan twitter cı)
başkalarının hayatlarını merak etmeyen insanların düşünebileceği bir önermedir.
altına imza atılması gereken söz.. ben attım..
biraz beyinsizsiniz sanki kanki söylemine maruz da kalabilirler tabi.
facebook kullanıcılarıyla alakalı olmayan durumdur. hemen her kesimden insanın facebook hesabı vardır. ülkenin %20 si akıllı %80 i aptal olunca faceebook mükemmel bir tanıtıcı oluyor.
boş düşündüğünü düşünmeden boş anları birbiriyle boşça harcayan boş tenekeler.
birisi kahkahalar atarken dur bozma fotoğrafını çekeceğim, feyse koyarız demek gibidir.
beyinsiz denilemez ama apaçi çoğunluktadır.
he amk biz aptal, beyinsiziz, siz çok zekisiniz. tanrı parçacığını, atomun parçalanmasını falan tartışıyosunuz. zaten genelde belgesel izlersiniz.
bak şimdi;

1.bilgisayar almak yada almamak tercihtir.
2.bilgisayarı alıp internet alıp yada almamak tercihtir.
3.interneti alıp facebook hesabı açıp açmamak tercihtir.
4.facebook hesabı açıp fotoğraf yüklemek,durum güncellemek falan filan tercihtir.
5.hesabını kapatman da tercihtir.

ama sen bu tercihleri yapıp hesabını kapattıktan sonra ''facebook kullananların sanki biraz beyinsiz olması'' demek aptallıktır.
her yediği boku gittiği yeri belirten, sıçsa bile fotoğrafını çekip koyacak olanlar, ona buna laf sokma amaçlı ileti yazıp şarkı paylaşanlar kendilerini ne kadar rezil ettiklerinin farkında değiller. öte yandan eş dostla akrabayla irtibatı koparmamak amacıyla feyse az girenleri de beyinsiz diye yargılayamayız. ama feysin şu an bulunduğu durum insanı gerçekten tiksindiriyor insanların saçma sapan paylaşımlarından gına geliyor bir süre sonra ve lanet olsun diyerek feysi kapattırıyor insana.

bkz: feys conoluğu yapan tiki conconlar.
Saçma sapan bir görüştür, facebooku adam gibi kullananlar da var sonuçta.
Facebook kullananların çoğu asosyal köleler olur maalesef ki.
bunun bir de fanatikleri vardır. facebook kullanmayan kişiyi küçümsemekle kalmazlar, kullanmamayı utanılacak bir durum olarak görmekten de ziyade sanki kullanmayan kişi ona göre psikolojik rahatsızlıkları olan ve acilen tedavi görmesi gereken birisiymiş gibi davranırlar. kimisi tüm haberleri ve gündemi facebook üzerinden takip eder, kimisi yanında taşıdığı cep telefonundan yarım saat olsun kişilerin güncellemelerine bakamasa meraktan çatlayacak gibi olur, yani facebook onun yaşadığı sanal evreni haline gelmiştir. kimisi facebook üzerinden dini sayfaları beğenerek kendince sevap point kazanmasıyla avunur. böylelikle bu önermeye sınırsız sayıda sebep bulunabilir.