bugün

facebook hesabını ebedi olarak kapatmaya neden olanlardır.

-içinde anne geçen her türlü sözleri görmek ( büyüdüm anne gb )
-facebook okey odalarında -doluuuuuuuuuuuuuu diye karşılanmak. vs.
(bkz: farmville)
görsel
görsel
2 resim yeterli sanırım.
küçük çocuklardan gelen oyun istekleri ve 'kanka fotoğrafımı beğen' mesajları yeterlidir.
-güzelim karikatürlere yapılan saçma sapan yorumlar.
-yeni çıkarılan ''zaman tüneli'' dayatması.
tünele bir girenin bir daha görünmemesi ile alakalı durumdur.
şairlerin sözlerini,satırlarını durum güncellemesi yapanlar.
ve bazı şairleri sadece facebook'tan tanıyan tipler.
En başta reddetmekten usanılan oyun davetleri gelir.
(bkz: zaman tüneli)
albeni gibi bahanesi çok.
'arkanı dön, 7 tokat at, 6 takla at, 2 kez çevrende dön, sevdiğinin facesi açık olacak, bunu yapmayan birisi çarpılmış' tarzı yorumların peşpeşe gelmesi, bir de arkasına 'facebook onaylı' yazısının kondurulması çok acayiptir.
fıratın boku gibi olan zaman tünelidir. kendi hakkımda bilmediğim bilgileri bile ortaya çıkarmaya birebirdir. *
--spoiler--
Mashable, Facebook hesaplarını kapatmak için 8 neden sıraladı.

1. Bilinçsiz bağımlılık
Facebook bağımlılığı diğer kötü alışkanlıklara benzemiyor. Çünkü bağımlısı olduğunuzun farkına bile varmıyorsunuz.Bir araştırmaya göre kadınlar günde 81 dakika erkekler ise 64 dakikasını Facebook'ta geçiriyor. Acı olan tarafı ise zamanın Facebook'ta nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile.

2. Öz saygının yok olması
Aldığınız kilolardan şikayetçiyseniz bir de yeni kilolu halinizin fotoğrafını Facebook'a koymayı deneyin. Bir araştırmaya göre Facebook kullanıcıları arkadaşlarının fotoğraflarına baktıkça kendilerine olan güveni azalıyor.

Araştırmaya katılan 600 kişiden yarısı arkadaşlarının fotoğraflarına bakarak vücutlarını kıskanıyor. Daha genç kullacılarda ise sosyal medya baskısıyla uyku problemleri, yeme bozukluğu, narsizm ortaya çıkabiliyor.

3. iş arayışı
Birçok araştırmaya göre iş verenlerin yüzde 90'ı başvuran adayların Facebook profillerini inceliyor. Başvuruların yüzde 69'u ise Facebook profillerindeki içerikten reddediliyor. Facebook hesabını kapatmak kesin çözüm olabilir ama bazı iş verenler ise Facebook'u olmayan birini psikopat olarak görüyor.

4. Okul başvuruları
Akademik hayatınıza yön verirken her 5 saniyede bir Facebook'u güncellemezseniz başvuru süreciniz daha hızlı sonra erebilir.

5. Ayrılık acısı
Kötü bir ayrılık yaşadıysanız Facebook'unuzu kapatarak herkese büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Facebook profilinizde paylaşacağınız acı dolu iletileri kimse görmek istemiyor. Ayrıca eski sevgilinizi durmadan Facebook'tan takip etmeyi bırakarak onu daha çabuk unutabilirsiniz.

6. Facebook kıskançlığı
Yine bir araştırmaya göre Facebook kıskanç ve mutsuz yapıyor. Sadece mutlu anların paylaşıldığı Facebook’ta sürekli bu paylaşımlara maruz kalmak kişiyi daha olumsuz düşünmeye itiyor. Sonuç ise kıskançlık ve mutsuzluk. Facebook'ta yaşanan kıskançlık, dedikodu ve akran istismarına da sebep oluyor.
--spoiler--

1 ve 5 numaralı maddenin doğruluğu tartısılmaz zaten.
fotoğrafların altına yapılan yorumlar;
"canım ben teyzen güzel çıkmışsın annenlere selam."
"yeğenime bak yürü be!"

gibi..
mashable'ın sayı saymayı bilmediğini gösteren nedenlerdir. hani 8'di?
oyun davetiyeleri başlı başına bir sebeptir.hele ki aile bireylerinden biri yada birkaçının hesabı varsa ve bu oyunları oynuyorsa sizin hesabınızdan da kendi oyununa destek gönderme bağımlılığına ulaştıysa gelen bildirimler çekilecek dert değıldir.bir de bu oyunları ciddiye almıyorlar mı.kırk küsur yaşındaki bireylerin "yamuk yapmış indirelim mi?" gibi yorumlarına bile şahit olmuşluğum vardır. (bkz: mafia wars)
ben açmak için bir neden bulamadım kapatmak için bir neden düşünmek o kadar uzak ki.
okuduğum okulun ve bölümün ve kaldığım yurdun facebook gruplarında anında haberler, işe yarar bilgi paylaşımları döndüğü için yapamadığım olay.

günden güne daha çok "ekle, on yüz bin like al" gibi mottolara sahip ergenlerin yayılması da başlıca nedenlerden biri olabilir.

msn yine daha iyiydi de, artık emekli ettik onu da.
Facebook'un amele kaynıyor olması yeterlidir.
artık amacının dışına fazlasıyla çıkmaktır.arkadaşlık sitesi mi? podyum mu? ihtiras sitesi mi ? abazalık sitesi mi ? bu nedir lan?
sağda çıkan "kas yap" "kıllarınızdan kurtulun" "hürrem hamam otu yağı" reklamları yeter de artar bile.
facebook'un özel hayat, kişisel bilgi gibi hertürlü veriyi kaydedip saklıyor oluşu beni paranoyak yaptı. fişlenmenin alası yaşanıyor memlekette. bilgilerimi sildim, kapadım gitti.
şu şekilde maddelenendir;
- zamanı boşa harcamak
- gerçek hayatta görsen tanıyamayacağın insanların kanka naber havalarında olması
- her şeyin sanal olması
- gönderilerin içeriğinin insana kültürel anlamda hiçbir şey katmaması
- kültürel anlamda insanlara bir şey katmak istediğinde bunun facebook andavalları karşısında erimesi
- sarkıntılık olaylarının çok olması ( evet erkeklere de oluyor)
- ilişkide olduğunuz insanla ilişkinize zarar vermesi
- facebook ve bilumum sosyal medya mecralarının dolaylı yoldan yarattığı tiksinç insan tiplerinin yuvalarından biri olması.