bugün

annenin facebook hesabı açmasıyla gerşekleşecek durumdur.**
annenin çocuğunun duvarına yazması olabilecekler arasındadır.
+oğlum eve gel yemek hazır.
+kızım odanı topladım bak sakın dağıtma.
+ben teyzenlere gidiyorum bir saat sonra dönerim.
+doğumgünün kutlu olsun yavrum.
*
normal karsilanacak eylemdir.

normal olmayan, facebook da texas hold em pokere fena halde saran anneden, telefonda su cumleyi isitmektir.

+ oglum chiplerim bitti bana biraz borc ver
"o wall'un hali ne bugün onu topluyorsun hemen" gibi vaziyetlerin yaşanmasına sebebiyet verecek durumdur.
(bkz: facebooka babanın gelmesi)
kuzeninizle resminizin altına "totişinizi yerim ben sizin" diye yorum yazıp, sizin daha haberiniz olmadığı için ertesi gün her görenin "annen totişini yicekmiş dikkat et!" diye sizi dumur ve rezil edecek olaydır.
yeni grupların açılmasına sebep verecek olaydır:

(bkz: ananı da al git burdan)

edit: * *
facebook'u terketme nedenidir. hatta facebook'u ortadan kaldırmak isteyenler için iyi bir strateji olabilir.

hele bir de albümüne küçük ve cıbıldak fotolarınızı koydu mu, tamamdır.
Facebook'ta anne engellenir ve sorulduğunda 'hesabımı dışarıya kapattım anne,baksana kimsede gözükmüyorum' denir ve anne de buna inanır.
fotoğraflarınızın altında 'ayy şu güzelliğe bak, iyki doğurmuşum' tarzında yorumların türemeye başlamasına sebep olabilecek durumdur.
sevgiliyle öpüşürken çekilmiş resimlerin hemen silinmesini gerektiren hadisedir. zira sonra anneler ayar verir, babalar duyar.*
akabinde hiç gizli saklı kalmaz.

- kaçta yattın sen?
+ bilmiyorum ki ya. 1 falandı herhalde.
- yalan söyleme. saha yeni baktım. sabaha karşı 4'te arkadaşının fotoğrafına yorum yapmışsın.

her arkadaşı yakından tanımayan anne, fotoğrafları görünce çılgına dönebilir. "ne o sırnaşık pozlar? kim onlar? sen bana okula gidiyorum deyip nerelere gidiyorsun?"

ya da "duvarına çeki düzen ver. bak benimkine azıcık toplu dursun. resimlerini adam akıllı sıraya koy." şeklinde facebook sayfanıza da yön vermeye başlayabilir.
gizlilik bölümünden bu olay aşılabilir.
kızı pırasa sayfasını beğenmiştir ama akşamki sofrada yemeğin yarasını bırakmıştır,

+o yemeğin hepsi bitecek hadi kalk şunun başından
-yorumu sil!
sürekli onaylanmayı bekleyen bir arkadaşlık isteğinin olması ve bunun asla onaylanmayacak olması demektir.
(bkz: kendimden biliyorum)
facebook duvarında ":d" şeklinde gülen bir anne görmek demektir. ben bile nadir kullanıyorum ya!
bir sürü güzel kız ekli feystir.

-aylin'i kaybettik olum.
+başımız sağolsun
+aylin kim?
-hala aylin kim, aylin kim..
+nasıl?
-ilişkiye girdi gül gibi kız. durumu değişti. sen hala dur.
-böğğg oğlan da bişeye benzese.
-silcem artık.
-ama asu'ya fotolarını attım.
+asu kim?
-gelinim.
+asdadasfk