1. 1.
    icinde;
    menfat, cıkar, kin, nefret, gurur, kibir, sinir, küfür, öfke, sevgi, merhamet, adelet, eşitlik, kavramları bulunan dusunen varlıgın özü.
    5 ... boyle biri yok
  2. 2.
    'insan doğası' diye çevirilebilir.
    3 ... buna siir sahittir ben degilim
  3. 3.
    fıtri olarak her fıtrat islam fıtratı üzerinedir. zamanla vicdana muhalif işler yapılarak ya vicdan yaralanır ya öldürülür.bu da fıtrata akseder.

bazen fıtrat bozulur ya da ölür bozuk fıtrattan sağlıksız tahliller çıkar.bu açıdan islam fıtratı üzere yapılan her tahlil daha sağlıklıdır.

örneğin dünyanın en dürüst kitlesi küçük çocuklar kitlesidir.
    2 ... en zayif halka
  4. 4.
    (bkz: insanın mayası)
    2 ... ekipler amiri kenan
  5. 5.
    yaradılış, hilkat.
    3 ... mic har
  6. 6.
    batirmak da fitrattir, kurtarmak da.
    her yaratilan, fitrati üzerine yasar. ancak fitratini degistirmeye calisan sadece insandir.

dervis suya düsen akrebi kurtarmak ister, elini uzatinca akrep sokar. dervis tekrar dener, akrep yine sokar..
    bunu görenler dayanamaz dervise: "iyilik yapmak istedigin halde sana zarar verene daha n diye yardim edersin be adam?" diye sorarlar. dervisin cevabi söyle olur:
    "akrebin fitratinda sokmak var, benim fitratimda ise yaratilani sevmek, merhamet etmek; o fitratinin geregini yapiyor diye ben niye fitratimi degistireyim?"
    2 ... kizgin penguen
  7. 7.
    'El ibtida'u vel icad' yani, taklit edilmeksizin, sadece yaratılmış olana özgü ve onu benzerlerinden ayırt etmeye yarayan yaradılış biçimi.
    2 ... liberalisticcommunist
  8. 8.
    bir de fırat vardır. onun konuyla bir alakası yoktur.
    2 -1 ... baruter
  9. 9.
    insan yapısı demektir. insanın karakteristigidir de ayrıca. mesela yumuşak huylu olmak bir fıtrattır. o kişi sinirli bir yaşam sürdürürse çok rahatsız olur. çünkü fıtratına ters gitmek insana huzursuzluk verir. bundan dolayı kendini bilmek çok önemlidir.
    2 ... alucard nosferatu
  10. 10.
    türkiye cumhuriyeti'nde adalet ve kalkınma partisi'nin sömürdüğü kelimedir.

"bu işin fıtratında var."

bu kadar kokuşmuşluğa anca böyle kılıf bulunabilirdi.. pes !!
    4 ... recruit