1. 1.
  karadeniz bölgesinde yetişir.birçok derde deva olduğu söylenir.
  (bkz: aganiginaganigi)
  4 ... eru
 2. 2.
  çizgi roman kahramını tenten'in küçük ve beyaz köpeğinin adıdır.
  5 ... yahudi yerlesimci
 3. 3.
  dunyadaki üretiminin büyük kısmının ülkemizde olmasına rağmen, dünyadaki piyasası almanya tarafından şekillendirilen ürün. karadeniz sahilimizde yetişir. karadeniz halkının bir kısmının geçim kaynağıdır.

  siyaset malzemesi olarak da kullanılır!!!
  5 ... palta
 4. 4.
  (bkz: her gün bir avuç findik iyi gelir)
  1 ... atan alir spor
 5. 5.
  (bkz: şahlandırgaç)
  3 -1 ... deli dumrul
 6. 6.
  (bkz: aganigi maganigi)
  1 -1 ... tttddd
 7. 7.
  daha çok ordu giresun ve trabzon'un kıyı kesimlerinde yetişen bitki.dağlardan iç kesimlere girdikçe verim azalır.aynı zamanda marmara'nın güneydoğu bölümünde de yetişir.
  (bkz: akçakoca)
  1 ... hasnicktir
 8. 8.
  agustos aylarında toplanmaya baslanır ve eylulun basında biter.
  2 ... insensible
 9. 9.
  bu sene açıklanan fiyatlarla tüm üreticilerinin çılgına dönmesine neden olan ve öfkeli halkın birçok yerde mitingler düzenleyerek sesini duyurmaya çalıştığı fakat henüz fiyatında bir değişme olmayan geçen sene kilosu 10 ytl i bulur düşüncesiyle fındığını elinde tutan ve şuan acıklanan fiyatın 4 ytl olmasıyla üreticinin elinde patlamasına neden olan ürün.kaldi ki karadenizde yaşayan bir çok insanın geçimi bu ürüne bağlı olup ve fındığı satıp ödeme düşüncesiyle tüccarlardan borç alırken,işçi günlüğü patoz makinesi derken acıklanan bu fiyatla elinde avcunda birşey kalmadan isyan ettiren ürün.acıklanan fiyatın 4 ytl olması da randumanına bağlıdır elden cıkartması 2.5 ytlye kadar düser.
  1 -1 ... angelofdeath
 10. 10.
  afrodizyak etkisi yüksekçe olan bir yemiştir.
  1 ... burock_