1. 1.
  (bkz: fındık ocağı)
  (bkz: tarla)
  (bkz: soru işareti)
  6 -1 ... mey
 2. 2.
  bilinenden hatta anlatılandan bile zor olan fındık toplama olayının güneş altında zor olduğu söylense de yağmur altında dah toplamak zorunda olduğunuz durumlar vardır. (bkz: yevmiye)anlatılandan farklı olarak ta arazi engebeli ve yolsuz olduğu için herkesin fındığı traktörle taşıma gibi bir lüxü de yoktur. işte bu dumur içinde olma haline fındık toplamak denir.
  3 ... bykarizma
 3. 3.
  ilk başlarda eğlenceli olabilen ama sonra adamın anasını ağlatan olay.en zevkli kısmı da fındığın patoz a(fındığın çotanaklardan ayrılmasını sağlayan traktör tarzında bir araç) verilişidir. fındık toplama türküleri de meşhurdur tabi ki de..

  örneğin: *fındık toplayan gelin fındık dalda kalmasın
  *yine yeşillendi fındık dalları acep ne olacak yarin halları
  *bir fındığın içini yar senden ayrı yemem
  2 ... niketre
 4. 4.
  (bkz: çay toplamaktan)daha kolay ve zevklidir.
  2 ... ozlm
 5. 5.
  mantar toplamak kadar eylenceli olmayan hadise.
  2 -2 ... o h a
 6. 6.
  sabah erken kalkarak eğlenceli bir kalabalıkla yapılmaya gidilen eylemdir. lakin fındıklığınız dere kenarında, ıssız yerlerde ise geç saatlere doğru domuzlarla karşılaşabilirsiniz. daha küçüğü ve kötüsü ise kulak böcekleridir. * her yerinize girerler. her şey kötü ve olumsuz mu? tabi ki hayır.
  fındık dallarını eğip üstüne küçükleri oturtmanız, neşeli karadeniz sohbetiyle birlikte fındık dallarına uzanmanız, molalardaki çay keyfi ve *muhteşem karadeniz havasıyla fındık toplamak keyiflidir.
  sonraki tantana için;
  (bkz: patoz)
  4 -1 ... bizkitch
 7. 7.
  karadenizli insaların ağostos ayında yaptıkları iş güç enerji ...
  4 ... akif928
 8. 8.
  bir arkadaşımın her yaz ailesiyle memleketine gidip yaptıklarıdır. geçen sene eskisi kadar para etmemiş. bu sene gitmezler herhalde.
  2 ... potansiyelvarbunda
 9. 9.
  parasızlıktan bu yaz arkadaşlarımla girişmeyi düşündüğümüz bir diğer iş alanı. bu seneki günlük yevmiye 20 lira civarında. daha önce küçüklüğümde akrabalarımla bir kaç kez denemiştim. tanıdıklarla yapıldığında zevkli bir iş esasında ama zorlukları da bol. hatta biraz discovery'imsi konuşursak benim gözümde yerli dirty jobs'lardan biridir fındık toplamak. çok fazla küçümsememek gerek.

  fındık genelde ağustos ortasına doğru toplanmaya başlanıyor ve fındık toplama mevsimi geldiğinde kürtler bu iş için doğudan ve güneydoğu'dan akın akın karadeniz'e geliyorlar. yani fındık toplama işi de başlı başına bir sektör, iş alanı. işçilerin bir agası yada reis'i olur genelde başlarında. bunlar gün boyu sadece işçilerin başında durur ve çift yevmiye alırlar. gündüz bilumum böcekten, yılandan, fareden tırsmadan yapılması gereken bir iş. dibini temizlemek zor iş. bir de iyi tırpan kullanabiliyorsanız işiniz kolaylaşabilir biraz.

  en eğlenceli kısmı sabahın erken saatinde gün daha yeni aydınlanırken tarlalara hep birlikte gitmek ve gündüz hep birlikte yenilen yemek olsa gerek.

  bir de onun tam dönemini hatırlayamadım şu an ama fındığın büyümesinin bir evresinde bölgesine göre fındığa yaban domuzu dadanır. tarla sahipleri gece tüfekleriyle arazide fındığı beklerler domuza karşı. bu da işin fazla survivor olan atıraksiyonlu bir kısmı.
  3 ... air20
 10. 10.
  daha önce hiç toplamadım ama dün arkadaşlarla muhabbet ederken toplayanlardan dinledim.
  ben de toplamak istiyorum hepiniz toplamışsınız, merak ediyorum dedim ve hepsinin bana garip garip baktığını sezinleyince susmak zorunda kaldım ki bana acımış olacaklar hemen izaha giriştiler. fındık toplamak nasıl bir işse arkadaşın biri eve dönüş yolundaki çam ağacında fındık bulmaya çalışıyormuş, diğeri sabah uyanır uyanmaz yatağın altından fındık tenekesi var mı diye arıyor, öteki ise uyku ile uyanıklık arasında elini dallara uzattığını söylüyordu. anladım ki kolay iş değilmiş, hele ki bu yaz sıcağında toplayanlara helal olsun diyorum sözlük.
  2 ... ogrenilmiscagresizlik