bugün

konuyla ilgili bir köşe yazısı:

(http://www.habergo.com/ko.../egitimiozellestirin.html)
2012 yarısında gözlemlenen gelişmedir. sinsice eğitim özelleştirilmektedir. özel üniversitelerdeki kontenjan sınırları sürekli artmakta iken, devlet üniversitelerinde herhangi bir gelişme olmamaktadır.
saçmalığın daniskasıdır. yanlış hatırlamıyorsam akp bursa millet vekili eğitimin devletin sırtında bir yük olduğunu söyledi. efendim, şimdi bu adama küfretmemek, sinirlenmemek elde değil. eğitim bir toplumun geleceğidir, özgürlüğüdür ve sürekliliğidir. Allah aşkına eğitimi özelleştirip de tanzimata geri mi dönelim?
eğitimin, yetiştirilen öğrenciden çalışma yaşamında yüzdelik kesinti yoluyla finanse edilmesi sistemine gidilebilir aslında. bu kişi nerelerde öğrenciydi, şurada şurada. toplam öğrencilik süreci dikkate alınarak cebine giren her paradan %0,1'lik kesinti yapılır ve bu kesinti öğrencinin eğitim gördüğü kurumlara gün sayısı ve eğitim seviyesi gözeterek pay ettirilir. not ortalaması bu konuda etkili olmaz.
Fetöcü baskın oran destekliyordu bu fikri. Liboşlar da alkışlıyordu. Neyse ki layığını buldu.
Ah ah.
Bizi kurtaracak olan tek şey bilimsel Eğitim birliği ve fırsat eşitliği.
Geri kalan her sey pisa testinde sonunculuğa oynar.
Sosyal devlet anlayışına topyekun savaş açmak demektir. Üniversite mezunlarının sayısında akıl almaz bir düşüş kesinlikle yaşanır. Türkiye'de üniversite okumak demek zaten bir meslek sahibi olmak demek değildir, insanın kendisine az biraz çeki düzen vermesi demektir. Bunu da yok ederseniz ülkeyi teksas'a çevirirsiniz, Eğitimsizlikle beraber radikal fikirlerin önünü alamazsınız vb.

Fakat ülkede ekonomik refahı gerçekten sağlar, paranın alım gücünü önemli derecede artırırsanız, insanları rahatça bir üniversite fonu oluşturabilecek hale getirirseniz o zaman düşünülebilir.
+ iyi de hocam çocuğu 5 yıldır bu okula gönderiyoruz çarpım tablosunda sadece 2leri biliyor
- ekonomik paket kayıt yaptırmışsınız. Keşke standart yaptırsaydınız 7leri de öğrenmişti yavrumuz.
Özelleşmeyen Bi orası kalmıştı Oray'ıda s*kin, satın amk...
Zengin çocuklarının daha yüksek yerlere gelmesi demektir.
Eğitim-sağlık-güvenlik için vergi verdiğimizi sanıyordum. Ama farkettim ki biz enayi olduğumuzdan herşey için %500 vergi verir sonra beğenmeyip çakallara bir daha para veririz ve hizmet alırız.
ciddi ciddi düşünülmesi gereken,ülkenin geleceğini belirleyecek olan özelleştirmedir.

devlet okullarında verilen eğitim ortadadır. özel okulların kalitesi de. bunu geçen Davos'a katılan Mehmet şimşek de dile getirmiştir.

hemen akla " zenginler okuyacak, fakirler ne olacak? " sorusu gelebilir. ancak eğitim tamamen özelleştiğinde açılacak bir çok özel eğitim kurumu rekabetten dolayı ücretleri düşürecek. bu rekabet hem okulların yıllık ücretlerine hem de eğitimin kaliteli olmasında etkili olacaktır. bunun yanında gelişmiş burs imkanlarıyla da maddi durumu yetersiz öğrenciler okula gidebilir.

devlet okullarında böyle bir rekabet ortamı olmadığından kalite hiç bir zaman yakalanamaz. beğensek de beğenmesek de farklı alanlarda bir çok başarı bu rekabet ortamı sayesinde gelmiştir.
tabi canım sonra fakir okuyamadan ölsün.
Aslında özel okullar var Zaten ama imam hatipti duz lise mesleki liselerde özelleştirilmesi gerek

Bak o zaman 6 ay yatıp para kazanan öğretmenler nasil essek gibi çalışıyor..
Hâlâ parası olmayan nasıl okuyacak deniyor ya.

Öncelikle meb bütçesini belirtelim. 125 milyar tl ( 125 katrilyon) ve bu paranın büyük kısmı öğretmen maasina gidiyor doğru.

Egitim ozellesince Öğrenci fakirse ve çalışkansa, burs imkanı var. Veya devlet faizsiz eğitim kredisi verecek.

Öğrenci fakir ve tembelse, okula gidip kaynak israfı yapmasına gerek yok. Meslek kurslarına yahut çiraklıga başlayıp meslek öğrenecek.

Yıllık 125 milyar tl bütçe, herkesin vergileriyle toplanıyor ve çöpe gidiyor. Eğitim ozellesirse bu paranın en az %70 inden tasarruf edilir.

Eğitim ayrıcalıklı bir şeydir.onu hakedenler almalı.
Devlet alt gelirli için burs imkanı sağlar zaten. Bence de olması gerekendir.
güncel Önemli Başlıklar