bugün

Dershanelerin kapatılmamasına gerekçe gösterilen temel sorun. Ama işin saçma kısmı, bu tam anlamıyla bir sorunken bu soruna yönelik bir tanım veya çözüme yönelik bir eleştiri getirilmiyor. Herkes aynı şeyi söylüyor; eğitim sistemi yetersiz. Neden diye soran yok! Neden bu ülkede bir üniversiteye girmek için binlerce lira harcayıp dershaneye gitmek, bir sürü ideolojik akımda kendi benliğinin bir parçasını daha zımparalatmak zorunda ki bu çocuklar, gençler?

Kapatın gözlerinizi ve bir ülke düşünün üniversiteye girişte uyguladığı sınav ile ders müfredatı birbirine uzak olan. Hah, şimdi açın gözlerinizi; hoşgeldiniz... Burası Türkiye!
Bir sistemi oturtmadan yenisini dayatmak. Nedeni bu.
lise yıllarımdan hatırladığım cümle şu : bu sene müfredat değişti çocuklar size x konusunu değil de y konusunu anlatacağız. işte neden budur. Her gelen Milli Eğitim Bakanı kafasına eseni, yanlış gördüğünü düzeltmeye çalışırsa olacağı budur. Bu sorunu komple çözmek için gereken yol eğitim reformudur.

Edit : reform sadece anlatılan konuların köklü değişimi değil aynı zamanda anlatıcının da köklü değişimidir. Örneğin : öğretmenler için her sene yapılması gereken yeterlilik sınavı ve öğrenci değerlendirme anketleri... Henüz polinom ne demek öğrenemeyen öğrencinin bir üst sınıfa geçmemesi de gerekir ayrıca. Özetle komple değişim şart !
güncel Önemli Başlıklar