bugün

memleketimde insan hayatını boka sürükleyen safsata.

bilgisayar öğretmenliği mezunu 23 yaşında bir kardeşinizim.
yaptığım iş, turizm acenteliğinde ayda 1.000 liraya bilet satışı.

bilet lan bilet, bildiğin otobüs bileti kesiyorum.
öğretmenim ya, fiş kesmek yerine bilet kesiyorum. tuhaflık yok burada.

sorumsuz bir babanın evladıyım, canı sağolsun da bize hiçbir şey bırakmadı alkol şişelerinden başka. bu açıdan, eve de bakmakla yükümlü bir birey olmanın gururunu, onurunu, birazcık da ağırlığını yaşamıyorum değil.

geceleri gül satıyorum meyhanede.
60 liraya bir kova gülü bitirip evime dönüyorum sabaha karşı.
sağolsun bir arkadaş ayarladı onu da.

ben ki hayatımın (meslek lisesi de dahil) 8 senesini bilgisayar eğitimine adamışım. yaptığım tezden, projelerden akademisyenler milyarlar kazanmış. bu durumda mı olmalıydım? yine de kızmıyorum kimseye. helali hoş olsun.

ama beni mezun ettikten sonra, bana "ne biliyorsun?" sorusu yerine
"mecliste amcan var mı?" sorusunu yönelttiler.

telkinli bir ses tonuyla "yok..." diyebildim.
"iyi o zaman sen de bilet satarsın." dediler. sustum.

bunu kaldıramıyorum.

yerin dibine batsın adaletiniz de, sisteminiz de!
sevdiğimiz, bildiğimiz işi bir gün yapabilme temennisiyle;

hoşça kalın.

(bkz: ben bu yazıyı kendime yazdım)
eğitim sistemi son 12 senedir yani akp iktidarı boyunca resmen kevgire çevrilmiş, çula, çaputa dönüştürülmüştür. şimdi dönüp baktığımızda geriye doğru gördüğümüz manzara şu;

her gelen yeni akp'li eğitim bakanı bir önceki akp'li eğitim bakanının sistemine parmak atmış, değiştirmiş kafasına göre. peki bunda amaçları ne? amaç ileriye dönük radikal ve uzun vadede ülkedeki öğrencilerin iyi eğitim alması mı? kesinlikle değil.

her gelen bir öncekinden biraz daha fazla saçmalıyor çünkü standart akp yalanıdır yeni kelimesi. bak diyor ben yaptım ben yeniyim bu da yeni. ama gelgelelim ortada bir bok yok.

iyiye gideceğine kötüye giden, aydınlığa doğru ışık olması gerekirken teker teker fenerleri söndürülen bir eğitim sistemi var. bu eğitim sisteminde başarı kıstas değil dahası hedef de değil. türk eğitim sisteminin öğrencileri bilim ve fen ağırlıklı derslerde başarı yüzdesinde dünyanın en geri ülkeleri ile aynı seviyedeler.

bilim yok, fen yok, matematik yok...

ee ne bu eğitim sistemi mi şimdi? bunların olmadığı yerde sen istediğin kadar diret osmanlıca öğrenilecek diye. yahu ingilizce bilmeyen. matematikten çakmayan. fizik kimya bilgisi sıfır olan bir cumhurun başı var bu ülkede.

biz kalkmış eğitim sistemi ile ilgili ahkam kesiyoruz. peh. peh. peh.
işte o torpil yapanların ben 7 sülalesini soyunu sopunu sikeyim , milletin emeklerini oynayanların avradlarını analarını sikeyim.

buda tanım olsun : Türkiyedeki egitim sisteminin ve sonrasının saçmalığını anlatan başlıktır.
görsel

Eğitim adı altında, eğitilemeyen nesiller yetiştirmekten daha iç burkan durum yoktur.
güncel Önemli Başlıklar