bugün

birçok ankette görülebilen değişikliktir. mesela habertürk'ün konsensus şirketine yaptırdığı ağustos anketine bakalım;

üniversite : yüzde 41.7 evet , yüzde 58.3 hayır
yüksekokul : yüzde 41.4 evet , yüzde 58.6 hayır
lise : yüzde 47.9 evet , yüzde 52.1 hayır
ortaokul/ilköğretim: yüzde 47.9 evet, yüzde 52.1 hayır
ilkokul : yüzde 62 evet , yüzde 38 hayır
mezun değil: yüzde 65.1 evet , yüzde 34.9 hayır
ülkedeki üniversitelilerin halini ve bilgi seviyesini görünce hiçte önemsenmeyecek bir durumdur.
bazı düzeydeki cehaletin ancak okuyarak olabileceğinin kanıtı.

sözlükte nice okumuş embesiller görüyoruz insanların siyasi tercihini eğitim seviyesi ile bağdaştırıp aklı sıra onları küçümseyen.

not: entry genele yazılmıştır. kimse üstüne alınıp ekşimesin.

edit: imla
gerçeklik payı olan iddiadır. lakin artık ülke pek de pipimde olmadığı için ister evet gelir ister hayır.
(bkz: eğitim düzeyi arttıkça hayır oylarının artması/#9318603)
(bkz: akp ye oy verenlerin zeka seviyesi/#9323729)

ha bir de şu var;
doğuya gittikçe evet'i göreceksin sakın şaşırma...

(bkz: doğu ve güneydoğu anadoludaki ezici evet üstünlüğü)
ezilenlerin iktidar oldugunun kanıtıdır. (bkz: oxford vardı da biz mi okumadık)
eğitim mi hangi eğitim . doğru dürüst bir eğitim düzeni varmış gibi birde işinize gelince eğitim eğitim oluyor o yetmez gibi bir de kıstas oluyor vay be.

Not: bu bir tanım.
bir yorum katılmadan insanlara sunulmuş anket sonucu.

kimsenin birşey dediği yok. bir gerçeği iletiyorum sadece.
eğitim seviyesi yüksek olunca da artması gibi bir şey.
ve buna bağlı olarak başbakanın bu kesimin beynini yıkaması.
bu konuda pek çok kotü örnek de verilebilir. mesela eğitim seviyesi yükseldikçe intihar oranlarıda artar. bu referandumda evet seçeneğinin doğru olduğu gerçeğini değiştirmez.
referandumda oy verecekleri sınava sokmak fikrinin bir şaka olmadığını, hatta olması gerektiğini gösteren durum.

çoğu okumuş insan bile referandum nedir, neye oy vereceğiz bilmezken okumamış vatandaşlarımızın referandumu bir kere okuduğunu mu zannediyoruz?

bu şekilde de doğruyu bulacağız ha? evet veya hayır çıkınca halk doğru kararı vermiş olacak öyle mi?

saçmalığa gel...
(bkz: okumuş eşek)
(bkz: seviye yi yükseltme piç)
bize bazı akp'lilerin kendilerini haklı çıkarma uğruna eğitimli vatandaşlarımıza bile hakaret edebileceğini gçstermiş konudur.

ulan biraz düşünün be herkes mi gerizekalı da böyle bir sonuç çıkıyor.
kişisel gözlemimdir: bir fabrikada çalışan beyaz yakaların arasında bir tane bile evet diyene rastlayamazken mavi yakaların arasında pek çok evetçinin bulunmasıdır.
defaatle söyledim tekrar söylüyorum. genel kurmay başkanını siyasi parti başkanı sanan gerzek üniversite gençliği eğer eğitim seviyesi yüksek grup olarak niteliyorsak pek te şaşılacak bir durum değildir. diğer taraftan bu güruhun tamamı mı böyle gerzek? tabi ki değil. eğitim seviyesiyle sosyal refah düzeyinin paralel olduğunu varsayarsak bu anket sonucundan tuzu kuruların hayırcı olduğunu, ezilen halkın evetçi olduğunu da çıkarabiliriz.

uzun lafın kısası milletin kanını emen, çalışmadan yattığı yerden malı götüren ve dolayısıyla götü değitmen taşı gibi olmuş insanımsılar rahatlarının bozulacağının endişesiyle "hayırr, hayır da hayıırrr, hayırda hayır vardırrr....vs" diyecek, geri kalan yurdum insanı da belki biraz daha insan gibi yaşarız ümidiyle evet diyecek.
bakalım nolur?
eğitimli, kültürlü, aklı başında bir insanın tutup da "evet" demeyeceğinin istatistiki kanıtıdır.
(bkz: şemsiyeyi açmaya çalışmak)
Bildiğimiz pramit gerçeğidir. Kızılacak bir durum yoktur, bilimseldir.
eğitim ile tahsili karıştıran insan söylemidir.
üniversite mezunlarıyla konuştuğunuzda siyasetin s sinden dahi haberleri olmayan çok kişinin olduğunu görüyorsunuz.

367 kararından haberleri bile yok. e muhtıra yı duymayanlar bile var. duyanların bir kısmıyda "şeriatçılara karşı" verilidğini sanmakta.

başörtüsü kararı içinse "başörtüsünü zorunlu hale getiren yasa engellendi" olarak bilenler de mevcut.

kısacası eğitimsiz olan insan hayır verir.
eğitim seviyesi düşük olup, ot gibi binlerce üniversite öğrencisinden daha çok kitap okuyup kendini geliştirmiş binlerce yurttaşımız var. diploma veya giyim kuşam , manken veya çoban olmak bu işin ölçüsü olamaz.
iftariyeyle kandırılabilirlik oranı arttığı içindir.
-evet diyor musunuuuuuz?
+eveeeet.
-alın size ekmek o zaman.(kafanıza, kafanıza)
Üniversitelilerin ismet inönü rezilliğinden bi haber yazarın serzenişidir.
http://video.ekolay.net/d...amp;cid=40000000000017071
ayrıca;
http://www.hurriyet.com.t...ndem/15744363.asp?gid=373
güncel Önemli Başlıklar