bugün

burada anlatılmak istenen fiziksel acı değil, psikolojik acıdır. örneğin geminiz batıyor ve tek başınıza ıssız bir adaya düşüyorsunuz. adada ise yakaladıkları yabancıları zikerek öldüren yerli bir kabile yaşıyor. sizi zikiyorlar ama öldürmüyorlar.

yada ben vazgeçiyorum.
kezban atasözlerinden.
*
Son zamanlarda devlet politikası olarak, emekçiye karşı imkan çıtasının sıfıra zorlanılmasının mesnedidir. Üzülesidir.
dogrudur tecrubeyle sabittir. bazen sistem cokuyor ama guclendirdigi gercek.
kezzap içen biri ölmemiş fakat hulk gibi olağanüstü bir güce sahip olmuştur. solcu ve ateiz kardeşlerimin denemesini tavsiye ederim.
Kelly clarkson şarkısı " what doesnt kill you,makes you stronger".
Okan Bayülgen progamında yıllar evvel rahmetli Müslüm Gürses'i konuk eder ve sorar:
- Düşünüyorum o halde varım demişsiniz. Bu cümle size mi ait?
- Evet, evet.. Bir de Alman bir düşünür varmış, Göte miymiş neymiş, o söylemiş galiba.
- Evet abi, Descarte diye bir lavuk var ama onu kimse tanımaz zaten.

Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir: bkz. Nietzsche diye bir lavuk var ama onu kime tanımaz zaten.
(bkz: bakış açısı)
acı öldürmezse güçlendirir.
tek taraflı bir önermedir. * önermesi doğru değildir.
Bir de şöyle bir şey var ki tadından yinmez:
"i believe Whatever doesnt kill you, simply makes you...stranger. "
Ölümler, borçlar, hacizler, ayrılıklar, kalp ve beyin sancıları kanırta kanırta içini oyar ve sen sesini çıkarmadan yaşamaya devam edersin. herkes seni hastasın sanır yastasın kimse bilmez. daha güçlü olsan da öleceğini bilir sesini çıkarmadan yaşamaya devam edersin.

yaşamın bitmesini erkene almayı düşünürsün ama ona da adım atamazsın. yavaş yavaş ona doğru yol almaya devam edersin.
cık! yanlış. tuhaflaştırır.

(bkz: joker)
Cık o da değil. Öldürmüyorsa süründürür.
Sigara. Sigara içen kişilerin nikotin benzeri sinir sistemi etkili kimyasallara karşı bağışıklık kazanması örnek olarak verilebilir.