bugün

umarım din kisvesi altında her boku yiyen yobazları cezalandırır diye devam ettirilebilecek cümle.
her şeyden önce tanımlanması gereken koşul cümlesi. pek koşul değil gerçi.
eğer bir şüphen varsa;

(bkz: kur an- ı kerim)
'ki var...' diye devam ettirilecek cümle.
* tabii ki tanrı beni affedecektir, bu onun işi. (heine)

* tanrı kötülüğü istiyor da gücü mü yetmiyor; öyleyse o güçsüzdür. yoksa gücü yetiyor da önlemek mi istemiyor; o halde o kötü niyetlidir. (hume)

* tanrı olsa bile yine de onu ortadan kaldırmak gerekirdi.
(mihail Bakunin)

* "ruh ve beden arasında bir farklılık görenler, bunların ikisine de sahip değildir." (oscar wilde)

* çocukluğumda Tanrıya her gece bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Baktım böyle olmuyor, ben de tuttum bir bisiklet çaldım ve geceleri Tanrıya beni affetmesi için dua etmeye başladım. (al capone)

* bilginin amacı; insanı bilgisizlik ve boş inançlardan tanrı ve ölüm korkusundan kurtarmaktır. Ve bu olmadan mutlu olmaya imkan yoktur.
(Epikur)

* eğer bir insan size tanrı ineği konusturdu derse ve siz de ona inanmazsanız aslında bu sizin tanrıya inanmadığınızı değil o lafı konusan kişiye inanmadığınızı gösterir. (hobbes)

* algılanamaz bir varlığın olduğunu varsaymak....algılanabilir dünyada bulduğumuz düzenliliği anlamaya yardımcı olmaz. (einstein)

* tanrı cenneti bize vaad etmemiş olsaydı ona etmezlerdi secde. (dante)

* varlıkla yokluğu yapan benim..
Tanrı var mı yok mu bilemem.inanana var, inanmayana yok.
(gorgias)-sofistler

* hiçbir şey yoktur.dolayısıyla tanrıda yoktur. (septikler)

* varlık bir yanılgıdır. (taocular)

* tanrı vardır ancak evereni yaratmamıştır (Spinoza)

* tanrı öldü. (nietzsche)
(bkz: evrim teorisi/#5485519)*
''kader varsa benimki bu olsun'' cümlesini hatırlatan ve en az onun kadar günahsal olabilecek cümle.
şüphen varsa dinden çıkarsın.ne diye bir kanıt bir mucize beklersin arkadaşım... nefes alabilmen bile bir mucizeyken... *
(bkz: jet skiyi tuttuk o zaman)
"erkek gibi çıkar kendini gösterir" diye devam ettirilebilen önerme kalıbı.
''ben de ibneyim'' diye de devam ettirilen yurdum delikanlısının cümlesidir.
asortik olduğu sanılan sorumsuz şartlandırıcılara örnek cümle kurmaktan acizlerin kurabileceği türden cümlemsi. bu tanım girizgahından sonra "tanrı varsa", "bir tanrı varsa", "eğer bir tanrı varsa" şeklinde ayrı ayrı düşünülüp fikir beyan edilmesi gerekir diye düşünmekteyim. birinci şıktakı "tanrı varsa" koşullandırmasınıı kişisel devam ettirme tercihim uludağ sözlük modersyonundan daha keyfi olmazdı yönünde. ikinci şık "bir tanrı varsa" yı çok tanrıya inananlar düşünsün şeklinde tamamlamak uygun olurdu. üçüncü şıkkı ise müsadenizle "bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik" dizeleriyle hitama erdirmek istiyorum.
*
sen bundan şüphe duyup bu soruyu sorabiliyorsan, sorupta hala nefes alabiliyorsan; insanlık için ne yaptı diye düşünebiliyorsan ve hala düşünmeye devam edebiliyorsan; o na hodri meydan diyebiliyorsan ve meydanda tek başına kalabiliyosan ve meydanda kalabiliyosan; sen bunları söyleyip hala sapasağlam hayattaysan; o tanrı elbette çok merhametli bir tanrı.
eğer bir tanrı varsa, muhtemelen bu tanrı daha çocuk olmalı. evrende, yoluna girmesi gereken düzensizlikler var çünkü aklı başında yetişkin bir tanrı bunlara müsade etmezdi.
"ondan hesap soracağım" diye devam edilesi cümle.
(bkz: eğer bir tanrı varsa)

(bkz: bir tanrı varsa eğer)

(bkz: tanrı eğer bir varsa)

(bkz: varsa bir tanrı eğer)

(bkz: deliloy deliloy destane)
(bkz: yarraklara gelmek)
"....., neden olmasın ki isteyince her şey olur."
insanoğlunun hayalinde yarattığı en muhteşem şeydir.
"...ki var" diye devam ettirilirse müslümanların bile sevebileceği bir cümle.
var baba hatta benim birebir uzaylıyla sevişen arkadaşım bile var.
"...,belki de daha fazladırlar. nanayı yedik oğlum hepsi bizi ayrı ayrı kazığa oturtacaklar." diye devam edilebilir.
(bkz: sıçmak)
insanları yarattığı için çoktan pişman olmuştur.
eğer tanrı varsa bu onun problemi.
güncel Önemli Başlıklar