bugün

(bkz: servet çetin)
arkadalarındaki kaleciler tarafından tedirgin gözlerle takip edilen futbolculardır.
(bkz: kızların futbol oynaması) **
kimsenin defansı sallamadığı halı saha maçlarında görevini ciddiyetle yerine getiren futbol emekçileri.
(bkz: riske girmeden topu taca atmak)
(bkz: riske girmeden topu kornere atmak)
(bkz: fenerbahçeli servet)
(bkz: takoz recep)
(bkz: hali saha maclarindaki kel sisman atletli abi)
içlerinde rövaşatayla kendi kalesine gol atmak eylemini gerçekleştirebilenler mevcuttur.bunlar çelişkilerin adamıdır.hayatta tutunamazlar.
kornerlerde çaktırmadan ileri çıkıp tesadüfen topla buluşunca topu en yakın auta ya da taca atmalarıyla bilinirler. ardından hırs yapıp topu kapıcam diye forvet oyunlarına bodoslama dalıp kufur yerler.
(bkz: burun vurmak)
mahalle maçlarında* sadece topu olduğu için oynatılan, önce "3. devre oynicaksın söz, şimdi ısınmaya başla" denilen ama yemiyen, sonra "tamam kaleye geç o zaman, takımımızın senin gibi bir kaleciye ihtiyacı var" gazı verilen ama onu da yemiyen, en sonunda "ya defans ya hiç" resti çekilen ve *görmemesi dua edilen ve akabinde kabul eden kişidir.
(bkz: mustafa dogan)
(bkz: ümit özat)
yıllar yıllar önceydi...

+ servet, ders çıkışı halı saha maçı yapıyoz olum. geliyosun dimi?
- ya ben gelmesem, ödev var onu yapacaktım.
+ boşver olum, sonra yaparsın. bizim de var, yarın yapacaz hep beraber arkadaşlarla.
- ya ben yine de gelmeyeyim, akşam geç kalıyom eve. babam kızıyo sonra.
+ hep beraber dönersek bişey demez olum. hem sen bizim takımın olmazsa olmazısın, sen olmasan defans yol geçen hanına döner*. geçen maçtada da süper oynamıştın *
- gerçekten mi? * peki geleyim o zaman. ***
Aynı zamanda o yetenksizler fiziksel üstünlüklerini kullanıp rakip forvetlerin ahını rahatça alabilirler. Birkaç sert müdehaleden sonra zaten üstlerine gidince korkuyla saçmalamaya başlayan rakip takım , maç boyunca tek gol atamaz. *
defans oyuncularını yeteneksiz gormek cok sacmadır. Gol atan adam iyi savunma yapacak diye bişey yok yada tam tersi..
(bkz: erkek güzeli ali eren)
gönlü kırılmasın diye halısaha maçına çağrıldıktan sonraa (o denyoya kale gibi önemli bir kurum emanet edilemeyeceğinden dolayı) defansta gelen toplara yamuk yumuk abanarak topu tehlike mahallinden birazcık olsun uzaklaştırılması beklenen müzmin defans oyuncusu tipi..

-tahsin sen defansta bekle çok süper oynuyon defansta
-olum ben açıkta iyiyim
-(ulan maça çağırdığımıza dua etmiyon da denyo seni)ya walla geçen maçta izledim acaip defanssın

(bkz: ben)