1. ?.
  ezberin doğasında beyin hücrelerinin belirli bir süre içersinde tüketilerek ön belleğe alınan bilginin uzun süreli belleğe atılması yatar. lakin sınavlardan bir gün önce ezber yaparak herhangi bir dersten geçen kişi, ön belleği geniş tutmanın önemi kavramakta gecikmeyecektir.

  bu bağlamda akıp geçen görüntülere dalarak çiğneyeceği otu unutan inek misali öğrenci ya da öğrenme gayretlisi kişi, bir çok bilgiyi sindirmeye gerek görmeden salt bilgi haliyle alır ve en kısa zamanda işleme sokabileceği formatlarda kaydeder.

  kaydedilen bilgilerin önem derecesi kullanıma dayalıdır. sınav içerisinde kullanılan bilgi bir iki gün akılda saklanmaya devam ederken(kimi zaman bu "şu soruya şunu!" yazdım egzersizleriyle 1-2 haftaya hatta aya ulaşabilir) hatırlanma gereği görülmeyen bilgiler en kısa süre içersinde yerini başka verilere bırakır.

  kıssadan hisse bir kitabın yüz sayfasını ezberleyen zihin ile ana fikrini çıkartan zihin arasındaki fark bilginin dayanma süresidir. e bilgi de bir fani olmuyor mu bu durumda? her ölüm erkendir de, savaşamadan ölmek bir anda unutulmak soyun kırılması değil de ne?
  3 ... tankut kabza
 2. 1.
  (bkz: soykırım zihinsel bir ezberdir)
  1 ... sweet dreams
 3. 2.
  (bkz: zihin soykırımsal bir ezberdir)
  ... kisil
 4. 3.
  doğru tespit. ezber milli eğitim tarafından da desteklenmemiş görünüm verse de okumaya başlamamız ile hayatımıza sokulmuş bir kavramdır. hatırlayınız ali gel fişinin ezberler keserek okumayı öğrenirrdik. yani hepimiz soykırım mahsulü kişileriz. *
  1 ... handushka
 5. 4.
  ezber=zihinsel kopyalama süreci
  ... ozcartman