bugün

hani açık ara bir müslüman olarak katıldığım gerçek.

yıl olmuş 2014 hala bangır bangır ezan okunuyor. yaşlısı var, bebeği var. Çoluğumuz var, çoluğumuz çocuğumuz var.

herkesin telefonu mevcut, saati var, vakti gelince camiiye gidersin zaten yav.

namaz kılacak insan zaten kılar.

1400 sene önceki ritüelin hala uygulanması çok gereksiz, çünkü o zaman iphone yok, saat yok, sebastiyan yok.

hadi okuyacaksınız, bari kısın ya, dün üsküdar'da idim, birden alllahuekber dedi korktuk ya.
hamdolsun.
(bkz: beyinin gerekli bir organ olması)
doğrudur. 5 vakit biz o arapça şeyi dinlemek zorunda mıyız?
(bkz: kıyamet alameti)
görsel
yakın zamanda farkına vardığım çok doğru bir konudur. herkes de telefon vardır namazını kılacak kuvveti varsa saati de okuyabilir.
(bkz: ilk 2 yıl anne sütü çok önemli)
Bu mantığa göre
okul zili
elektrik su vs tüm faturalar
dava bildirimleri
vs
vs de gereksizdir herkes kendi meselesini araştırsın takip etsin yani.
dinde neyi gerekli buldun ki ezan gereksiz diyorsun? anlamak mümkün değil bu yobazları.
ses kirliliğinden başka bir şey değil.

1 mahalleye 5 cami düştüğünü farz edersek.
bu beyanı verenin de cenazesi ezanla, selâyla gömülecektir.
--spoiler--
o ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli...
--spoiler--

(bkz: istiklal marşı)
(bkz: beğenmeyen siktirsin gitsin)
ciddi ciddi soruyorum. hiç mi güzel ezana denk gelmedin? ki onlar da rastgele okunmuyor. her vaktin ayrı bir makamı var. tamam, bence de her camiden ayrı ezan okumak yerine merkezi sisteme geçilmeli ama tamamen kaldırmanın hiçbir mantığı yok. bir sabah ezanı dinlerken erdiğim huzur apayrıdır mesela. aynı şekilde yatsı, ikindi, öğle, akşam ezanlarının her birinin ayrı güzelliği var. ezan sesinin olmadığı bir yerde eksiklik çok çabuk farkedilir.
ezan kuran da tam olarak gecmiyor. sadece cagri yapabilirsiniz yaziyor kuranda (ve cep telefonlada cagrı yapabilirsiniz günümüzde). bu nedenle fena tespit degildir.
Dini yönden bir sorun yoktur aslinda. Teknolojik imkanlarin varligiyla vakitleri ayirabiliriz.

Zaten tarihte de camiden ezan okumak diye bir dayatma da yoktu. Yani insanlar ezani herhangi bir evin catisindan okuyabiliyorlardi. Bazi minarelerse camiden ciddi anlamda uzak olabiliyordu.

Tespit dogru ancak bence devam etmelidir yoksa turk islam gelenegine ait hic bir alamet kalmayacak.