bugün

musluman bir ulkede ezan topyekun kaldirilsin demek saygisizliktan ziyade komiktir. provokatif bir soylem olmakla birlikte, kulagi hic ezanda olmayan ama kendini musluman olarak tanimlayan arkadaslarin zoruna gitmesi de normaldir. merak etmeyin kimse ezani kaldirmayacak bu ulkede.

ote yandan ezanin muzikalite gerektiren ve gercekten ictenlikle icra edilmesi gereken bir cagri olmasi gercegi de mevcut. gunumuzdeki ezanlar, makam konusunda hicbir sekilde evde olmayan, mesai saati doldurmaya calisan muezzinler tarafindan "okunuyor". ve bu vasat, armonisiz, kesinlikle detone ses yiginlari karsisinda inancli olmayan arkadaslar gibi inanclilar da rahatsiz oluyor. yine de dini bir mesele oldugundan bir sey demiyorlar.

inanmayan ve muzikle ilgilenen biri olarak, okunan ezanin hangisi oldugunu farkedebildigim gibi, samimi ve inanc ile okuyan hocayi da cok rahat secebiliyorum. cunku ezan, iyi okundugu zaman dinlenmesi cok keyiflidir.

cok yuksek ses ve detone hocalar insanlari ezandan sogutmakla birlikte dinden de uzaklastiracaktir.
Kaldırılsın kaldırılmasın demeyeceğim. Peki demokratik bir ülkede referandum ile belirlense çıkan oyu kabul edecek misiniz? Yoksa sonuç her iki taraf için istemediği şekilde sonuçlandığı zaman bunlar cahil, korkak diyip protesto mu edeceksiniz?

Benim görüşüm keşke referandum yapılsa.
ezan sesi susmayacak diye duyar kasanları cuma namazı yasaklanınca ortalıkta göremedik.

endişelenmeyin, ezanı siz kaldırmazsanız kimse kaldırmaz.
Siktir git lan Müslüman topraklarından.
yunanlıları denıze dokmustunuz demı siz
ulkeyı kurtarmıstınız zamanınında hihihihihihih
sımdı dahada ınanıyorsunuzdur baksana ıngılızden fransızdan gavurdan kurtardık ulkeyı
ama torunları gelıyor ezanı dındırelım dıye baslık acıyorlar be evladım dınsızsen ımansızsan o zaman o denıze doktun ıngılzıden fransızdan hıcbı farkın yok oda gavur sende gavur olursun musluman degılsen hatta onlardan daha zararlısınız sız elın gavuru ugrasmaz sızın kadar ezanla muslumanlarla yunanı felan dokmeyın denıze mumkunse sızın zıhnıyet bu ulkeyı terkedın yallah avrupaya bızı kımseden kurtarmayın o ezan her zaman okuncak degıl sen kralının kralı gelse gene okuncak ıstedın kadar ağla kudur gene okuncak begenmeyen dedım gıbı avrupaya naş naş sızın gıbılerde ztn anca 25 lıralık klavyesınden yazar bunu real hayatında kımseye agzını acamaz pısırıklından höt desen gt verir.
burası müslüman bir ülke,madem ki rahatsız oluyorsunuz ezan okunmayan herhangi bir ülkeye taşınabilirsiniz. bu bir ritüeldir olması gerekir. *
Günde 5 defa en fazla 3 er dk dinleyeceksin, zor bir şey değil. Çok rahatsız oluyorsan pencereni kapat ya da uzakta bir yere taşın.
(bkz: ay olabilir mi öyle bişey lütfen olsun çünkü)
Bu tarz provakatörlerin yüzünden toplumlarda ne huzur ne sükunet kalıyor işte. Size inat camilerde, kiliselerde, havralarda sus ma ya cak. Çok rahatsız olduysanız gidin ormana falan yerleşin.