bugün

ramazan ayında söz konusu ezan iftar ezanı olursa hiç rahatsız olmaz insan
(bkz: can boğazdan gelir)
bu duruma tepki gösterenler , her müslüman olmayanı da şahin k sanır aynı zamanda.peygamberleri neydi ki müritleri ne olsun.
yaşlı insanlar ezan sesini duydukları zaman namaz kılmaya koyulurlar. birçok insan nedense bunu düşünmekten aciz. ayrıca ezan sesinden rahatsız olmak imkansızdır. abartıldıgı gibi yüksek bir seside yoktur. bir insan bi'şeyden rahatsız olmak isterse bir yolunu bulur elbet. ayrıca saygı denen bi'şey vardır. bazıları bunu anlayamayacak derecede cahil ve ahlaksız oluyor nedense..
imamın etrafındaki şerefsizlerin sesi nekadar kötü olsada kendi egolarını tatmin etmek için ezan okuma olayıdır.
arapçadan haz etmeyen insan için zorunludur.
ezana ya da ezan sever insanlara saygısızlık değildir.
bak ezan demiyor, sesi diyor.
şimdi bizim memlekette malum, neredeyse 50 metre arayla cami yapmak ve bunların alayına o iğrenç ses düzeneklerinden düzmek en şahane müslüman işi olarak kabul ediliyor. bir de müezzinin sesi martı ile karga kırması bi şeyse, o sesten ezan dahil ne dinlersen dinle, eğer rahatsız olmuyorsan sorun sende demektir gözümün nuru. sağır olabilir misin? ya da bir tür mazoşist? yok değilim diyorsan, o zaman kesin sadistsin sen.

davulun sesi gibi bu da,
uzaktan gelirse güzel.
ezandan değil de tam olarak, her yere gereksiz hoparlör konup, sesi 15 kat arttırmalarına kıl oluyorum bazen. zaten duyulacak, bu kadar sesi yükseltmenin ne manası var? kimse de bu düşünceme "saygısızlık" demesin lütfen.
Saygısızlık değildir ama olan olabilir tabi. Mesela ben tavuk dönerin kokusundan rahatsız oluyorum diye türklere saygısızlık mı yapmış olurum? Bırakın allahınızı severseniz bu işleri...

Her islam-dışı kişi rahatsız olacak diye de bir kaide yoktur ayrıca.

Ha bu arada müslüman kelimesinin karşıtı olarak ateistliği benimseyen düz mantıklı varlıklardan tiksiniyorum, onu da not düşeyim dedim.
koca istanbulun smokundan, gürültüsünden, hırsızından, tecavüzcüsünden rahatsız olmayıp ezan sesine takmış basit kişilik.
ezandan rahatsız olan kişilerde var fakat müslüman olup ezandan rahatsız olan da var misal ben. yahu kardeşim çok aşırı ses çıkıyor her yer camii dolu zaten sen te ankaraya duyurmıyacaksın ki sesi azıcık kısık sesle okunsun şu ezan. iş konsantresi falan hiç bir şey kalmıyor lan.
rahatsız olunabilecek bir ses değildir ama rahatsız olunulsa bile çıkıp bunu gazeteye yazmak vede üstüne üstük bu topraklarda dinsizler çoğalmalı demek resmen provakasyondan ve halkı tahrikten başka bir şey değildir. Aynı Perihan Mağden isimli şahıs kilise çanının daha medenice olduğunu da bir televizyon programında söylemişti.
(bkz: namazdan değil ezandan)
Yurdışından müşterimiz gelmişti. Bulunduğumuz şehrin en güzel hotellerinden birinde konaklıyordu. * Sabah görüşmeye geldiğinde, hotel nasıl rahatmıydı diye sorduğumda, ne yalan söyliyeyim süperdi, çok rahattı gibi bir tavır beklerken adam bana, sarhoş bir adam hotelin bahçesinde sabah kadar şarkı söyledi dedi. Bunun üzerine hemen hoteli arayıp durumu anlatmıştım. Hotel yönetimi, olamaz efendim, böyle bişi yok dediler. Aynı gün öğle yemeğine gittiğimizde, öğle ezanı okunmaya başlamıştı, ve dumura uğradığımız anda buydu.. aynı adam yine şarkı söylüyor demişti benim akıllı.
tanım: ezandan rahatsız olan güruhun sıçması.

(bkz: özgürlüğün bokunu çıkartmak)

nolsun? patrikaneyi açalım değil mi? kilise çanı çalsın dimi? çalsın tabi. kilise çanı bitarafımıza girmiyor bizim. sizin ne derdiniz var ezanla anlam veremiyorum. sizin özgürlük anlayışınız bu zaten. sizi mehmet akif e havale ediyorum.

ruhumun senden ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin ma' bedimin göğsüne na-mahrem eli!
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
genel olarak katılmadığım bu önermeye şu noktada şiddetle katılıyorum.
bir bölgede 5- 10 tane cami olduğunda ezan bazen aynı anda okunmuyor, ezanın biri başlarken diğeri bitiyor, haliyle rahatsız edici bir durum. hele bazı hocalar öyle bir ezan okuyor ki sanırsın ibadete çağırmak yerine çıkmış çığlık atıyor.
kısacası: ezan amacından saptığında, gereği gibi okunmadığında rahatsız edici olabiliyor.
bu ülkeden de rahatsız olmaktır, bu topraklardan da rahatsız olmaktır. olacak iş değildir. her insanın ibadet etme özgürlüğü vardır. bu ülkede klise de var sinegog da... kimse kimseden rahatsız olamaz. dini olmayan, inancı olmayan bir insan bile bundan rahatsız olamaz. saygı duyulması gerekir. hele ki Türkiye de.
Ölüm döşeğinde yatarken akla gelecek şeydir.
"zamanında ezandan rahatsız olmuştum, ne salak mışım", oradan azrail gelir ve der ki; "iş işten geçti yavrum güle güle"
camidekideki hopörler ve ses sistemindeki yetersizlik- bozukluk vs. gibi teknik sebeplerden dolayı kaynaklanan kulağı rahatsız eden ve ezana hürmet e yakışmayacak derecede tırmalayıcı bir ses oluşmasına neden olan durumlardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır ki burada rahatsız olma durumu ezanın kendisine değil sadece sesin kulakta bıraktığı etkisinedir..en azından diğer ihtimalin varlığından bile bahsetmeyi gerek duymamaktayım..müslüman olduğunu söyleyen bir insanın ezan sesini duymaya tahammül edemeyişinde başka bir art niyet aramaya dahi gerek duymuyorum..
şimdi bu konuda radikal müslüman tavrı almamak gerekiyor. burası müslüman bir ülke falan değildir, sadece ülke nüfusunun çoğu müslümandır. sultanahmet, çemberlitaş, süleymaniye, şehzadebaşı çevresinde lise yıllarını geçirmiş bir insan olarak söylüyorum; müezzinlerin yarışından çemberlitaş fem'deki hocalarım bile rahatsızdı, hem orada hem vefa lisesi'nde öğle ezanı okunurken ders uzun süre bölünürdü. beş vakit namazını kılan bu fetullahçılar bile öğle ezanı esnasında dersi bölmek zorunda kaldıklarında bu adamlara demediklerini bırakmıyorlarsa, bu konudaki yalnış kesindir. "kilise çanı çalsın di mi?" tepkisini de anlamak ayrıca mümkün değil. yok abicim o da çalmasın, hiç biri çalmasın. çalacaklarsa üsturuplu çalsınlar. yarım saat ezan mı olur?
-abi müziği kapat ezan okunuyor.
-bende bunu anlamıyorum. ilk ben açtım o neden kapatmıyor ?
-hönk..
eğer müezzin ezanı gelişigüzel, makamsız okuyorsa olabilecek durumdur.
(#4955058)
migreni olan bireyin içine düştüğü durumdur.
insanın içine işlyen işkence türlerinden biridir.özellik ile müezzinlerin bir kelimeyi bir dakikada okuması insanı çileden çıkarır.
ülkedeki bütün camilerde okunmasıdır efendim bunun sebebi. ezan okuma görevi belli bir alan içinde sadece bir camiye veya sırayla çeşitli camilere verilirse rahatsızlık vermeye devam edeceğini düşünmüyorum. en büyük sorun kısa süreli aralıklarla art arda başlayıp senkronizasyondan tamamen yoksun şekilde birbirine karışan ezan sesleri. ateist bir insan olarak güzel okunan ezandan hiç bir zaman rahatsızlık duymadım duymam da. yurt dışında okuyan bir insan olarak ülkeme döndüğümde ezan sesini duyunca içimde bir rahatlık hissederim, yeter ki düzgün olsun.