bugün

sabahin besinde bas bas arapca bagiran birinin sesiyle yataktan firlamanin zevkine varamayan kisilerdir. Enteresan. Aslinda buyuk keyif.
Aslında sabahın beşinde megafondan bas bas bağırarak uykunun içine sıçan birinden rahatsız olmalarını anlamak mükün değil.
istenmeyen kitledir aldırın onu.
öğle ikindi akşam hatta yatsıyla kimsenin sorunu olduğunu sanmıyorum ancak sabah ezanı harbiden biraz şey nasıl bir minareyse maşallah sanki imam megafonu kulağıma sokmuş gibi geliyor ses.
Benim. Bu boktan arapça yüksek sesin günde 5 vakit yankılanması insanlara saygısızlık. Namaz kılıyorsanız kılın evinizde ezan sesine mi gerek var. Bu türden tek kitleye hitap eden rahatsız edici düzeydeki her ses, eylem ve oluşum yasaklanmalı.
gavur kitledir. başka türlüsü olamaz maalesef. müslümanın ezandan rahatsız olma gibi bir ihtimali söz konusu bile olmadığı için müslüman harici de gavur olduğu için gavur kitledir. rahatsız olmaya da devam edeceklerdir zira ezanlar asla susmayacaktır. bu güne özel bir şey değildir yani. yüz yıl önce de ezandan rahatsız olan kitle vardı şimdi de var yarın da olacak ezanların okumaya devam edeceği gibi.
z kuşağıdır malesef. muhalefetin öve öve bitiremediği z kuşağının %80 deist.

ülkeyi ileride çok büyük bir süpriz olmaz ise bunlar yönetecek. ne ezan kalacak ne cami.
laiğim hiç kimseye karışmam herkes istediğini yapsın diyip ortamda kendini popüler göstermeye çalışan ergen maldır.
"Bu ezanlar -ki şehadetleri dinin temeli-
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli"

Bazıları için tek sorun "Allahu Ekber" denmesidir. Günde 5 değil 50 defa "ciao bella" çalsaydı sesleri çıkmazdı.

Nasıl uzaklar kendilerine, nasıl uzaklar bu millete ve değerlerine!
evdeki ses sistemim camininkinden iyi aq, iğrenççç bozukkk ses sisteminden avaz Avaz bağıra bağıra ezan okuyolar, küçük mahalle aq burdan okunan 2 mahalle yukarıdan duyuluyo. çoğu caminin bu durumda olduğunu tahmin ediyorum. evi camiye yakın olanların kulakları için bir dakikalik saygı duruşu..
Ülkeyi terkedebilir hiçbir mahsuru yok benim için.
Vay vay vay bu ülkenin en önemli değeri, simgesi ezandan Rahatsız mı oldunuz?
Bu ezan bu topraklarda gür sesle okunur ve hep okunacak nokta.
Ezandan değil, hunharca bağırıp yeri göğü inleten hocanın yüksek sesinden rahatsız olan insanlardır.
Ve haklılardır.

Dini elinize almış, dilinize dolamış, her eleştiriye bu kanalla cevap yetiştirmekten vazgeçin artık!

Ezan tabii ki okunsun ama makul sesle.
Adam istanbul'da okuyor, izmit' ten duyuluyor yahu, daha ne olsun?!
Evlerde, hastası var, çocuğu var, yorgunu var, uykusuzu var amk!
Sen namaz kılacaksın diye tüm mahalleyi ayağa dikmek nedir?
Edep yahu!
bu biraz istenmeyen ot misali sanirim. sansima 30 yildir evimin dibinde hep camii var. hatta simdi yeni bir eve gececegim onun da 50 metre caprazinda bir camii var.

benim derdim ezan degil de, hocalarin gotlerine gore ezan okumasinda. bazi isinin ehli hocalar var, bir sabah ezani okuyor, ibadete resmen davet ediyor. ama kimisi var, kafasina gore uzatiyor da uzatiyor. sunda bile bir standart yok amina koyayim ya. valla cogu zaman hoca kisa kes de isimize bakalim diye geciriyorum icimden.
Başka bir ülkeye gidebilir. Milleti sevip refahını arttırmaktan ziyade ondan nefret edip onu dönüştürmek isteyen kafa asla muzaffer olamaz. Atatürk'ü anlayamamış bir gruptur kendileri.
Türkiye den gitsin o zaman.
Hiç ezandan rahatsız olan insan görmedim.

Varsa bile tek tük vardır.

Kendi kendinize hem yazıp hem oynuyorsunuz...
Ezan daha iyi duyulabilsin diye minareler yapılmaya, yüksekten okunmaya başlanmış yani mantık daha uzaklara bu sesi duyurmaya çalışmak;

sonra hoparlör icad edilmiş ama aklı evvel pek samimi arkadaşlarımıza göre gene de bunu kullanmayacakmışız ve yükseğe çıkıp sesimizi uzaklara duyurmaya çalışmaya devam edecekmişiz. Bu mantıkla araba kulanmayıp deveye binmeye de devam etmeliyiz sanırım.

Ülkeyi bir apartman gibi düşünebilirsiniz (düşünmeyebilirsiniz de). Birçok aile aynı çayı altında yaşamak durumunda. Ve o apartmanda yaşayan çok sayıda kişinin apartmanla ilgili makul bir isteği varsa o yapılır. Bunu istemeyenler ya çoğunluğun istediği bu şeyi sindirip hayatlarına devam eder yada bu şartlar altında bu apartmanda yaşayamayacaklarsa başka apartmana taşınırlar. Bu kadar basit...

*ha apartmanda beğenmiyorsan sktir ol git başka yere taşın diyen asabi kişiler de çıkabilir. Sonuçta herkes aynı değil.
görsel
Kitle felan değildir. 3-5 lüzumsuzu gözünüzde büyütüp faturasını siyasi rakip gördüğünüz kesimlere kesmeyin.

Ananızı siktirmeyin.
Bir Türk, islam medeniyeti savunucusu olarak
Anti feminist bir insan olup, muhafazakarlık taraftarı olarak
Ezan uygulamasının islam ruhuna aykırı şekilde yapıldığı kanaatindeyim.
Peygamberimiz döneminde ezan yüksek bir yere çıkarak okunurdu. Sonra bunun için minareler inşa edildi.
Makul olanı, sünnet olanı müezzinin veya imamın minareye çıkıp çıplak sesle ezan okumasıdır.
Minareye dört tane hoparlör bağlayıp ezan, ilahi, sela okumak peygamber sünneti değildir.
Ezan okunurken merkezi sisteme bağlanmış yüksek sesli hoparlörlerle okunması sonradan eklenmiş bir uygulamadır. Bu ne sünnettir ne de farzdır.
Gözü namazda olmayanın kulağı ezanda olmaz.
Zaten namaz vaktini bekleyen bunu her türlü takip eder.
Ülkelerin ve milletlerim toplumsal ritüelleri vardır. bu ritüeller sanıldığından daha kompleks ve köklüdür.
Ezan tek başına bir olgu sayılmaz. Minareden okunan bir çağrıdan fazlasıdır.
Tarihin ile bütünleşmiş,bağımsızlık miti ile özdeşleşmiş, mimari hafızana yerleşmiş ve kültürel bir nüans haline gelmiştir.

Ezanı sadece dini bir öğreti üzerinden okuyarak, bu sesten rahatsızlık duyma durumunu ele alamayız.
Ayrıca rahatsız etme tarafından bakacak olur isek,

Sabah Ezanı: Sabâ

Öğle Ezanı: Rast

ikindi Ezanı: Hicaz

Akşam Ezanı: Segâh

Yatsı Ezanı: Uşşak makamında okunuyor.

ve bu sesler usta bir bilirkişi tarafından okunursa daha muazzam bir hâle geliyor. yani demek istediğim, kulağa estetik veren bir ses bir çağrı biçimi ile stabil çalan tek düze bir çanı bir tutmamak gerek diye düşünüyorum.

1 yıl sonra edit: arkadaşlar dinden çıktım ama hala şu duyarı kasmayın çünkü gereksiz. Toplasan günde 10 dakika ezan okunuyor zaten amk.
sabahın 5 inde bangır bangır müzik çalan birini görmedim?

Uyuz olduğum için yazmadım bunu bu arada, bu ne saçma bir savunma biçimi mk.

Yani değişik bir mesele aslında, insanlar bu dini böyle yaşıyor tamam ve laik bir ülkede yaşıyoruz sonuçta, istedikleri gibi de yaşayabilirler demek lazım. Fakat özgürlüklerimiz diğer insanların özgürlüklerini kısıtlıyorsa orada bir sorun vardır bence.

Tekrar söylemek istiyorum ki, ezanın okunmasıyla ilgili bir problemim yok. Bunu tekrarladım çünkü karşıt bir düşünce ile yazmıyorum bunları, düşünmeye sevk etmek diyelim.
müslümanım ama bir dine bağlı kalmadan şöyle söyleyeyim tarafsız olarak,

çok büyük bir oranı müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz ve ezan gayet normal ve buna kimse laf edemez. sadece içinden hayıflanabilir.

aynı şekilde bir gün yurtdışında yaşayacak olursam ben de çan sesi duymak zorunda kalırsam dizimi kırıp eşşek gibi oturur sesimi çıkaramam.