1. 1.
  Kusura bakılmasın. Her şeye saygım var ama bu konunun saygıyla uzaktan yakından alakası yok.
  Her yerde bangır bangır müzik çalarken, herkes yüksek sesle müzik dinlerken kalkıp da ezandan mı rahatsız oldunuz?

  Neyse mehmet akif 100 yıl önce söylemiş, söylenmesi gerekenleri.

  "rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
  değmesin ma' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
  bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
  ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli."
  18 -16 ... the champion for us
 2. 2.
  yallah Hollanda'ya o zaman.

  bu toprakların bir kültürü var, saygı duymak zorundasın.
  11 -12 ... canabar bey
 3. 3.
  Gerçekten bunlar önemli konular değildir Müslümanın Tabiki benim için okunması güzel ama herhangi bir dine mensup olsamda bunu pek sorun etmezdim çünkü türkiyenin şu anda daha büyük sorunları var.
  1 ... golatanslimani
 4. 4.
  Ezan değil canları sıkıldıkça sela vermeleri rahatsız edici.
  15 -9 ... karton toplayan cocuk
 5. 5.
  insanın herhangi bir sesten, yüksek db dolayısıyla rahatsız olması gayet doğal. kulak içi kulaklık kullanımı, otobüs, kamyon, uçak gürültüsü, konser alanı kulak sağlığı için potansiyel bir tehdittir ve işitme kaybına da yol açabiliyor.

  şehirlerin görünümünün maneviyata katkısını bir kez olsun sorgulamış olsaydık hoparlör teknolojisi uğruna cihat yapmayı allah'a imanla bir tutmaktan haya ederdik. bu cehaletin tek sorumlusu da biz değiliz. a haber gibi propaganda kanalları yapılan her şeyi islam'ın en kusursuz temsili gibi gösterdi, halk tv ve türevleri de bu din algısını eleştirerek iktidarın siyasi emellerine alet oldu.

  oysa ki hiç kimse hoparlör teknolojisinin kulak sağlığına etkilerini düşünmemiş, bir semtte 5-10 hoparlörden yayılan yüksek db'li sesin insan psikolojisini nasıl etkilediğini sorgulamamış ve şehir gürültüsünü engellemek için ne yapılacağı üzerine beyin fırtınası gerçekleştirmemişti.

  modern şehirler, bizi peynir kutusundan hallice hapishanelere sıkıştırarak sosyal yönden zayıf, taklitçi bir toplum yarattı. uçsuz bucaksız ağaç ve çiçek tarlaları için yaratılmışken psikotik ilaçlar almadan yaşayamayan kimyasal madde bağımlısı keşlere dönüştük.
  9 -8 ... epsilon pi
 6. 6.
  müslümanım ama bir dine bağlı kalmadan şöyle söyleyeyim tarafsız olarak,

  çok büyük bir oranı müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz ve ezan gayet normal ve buna kimse laf edemez. sadece içinden hayıflanabilir.

  aynı şekilde bir gün yurtdışında yaşayacak olursam ben de çan sesi duymak zorunda kalırsam dizimi kırıp eşşek gibi oturur sesimi çıkaramam.
  4 -6 ... byg20
 7. 7.
  amaç, insanları ibadete davet etmek ve ezanı psikolojiye uygun biçimde seslendirmek olsaydı, sadece ses dalgaları hakkında yapılan araştırmalarla yeni bilgiler keşfedebilir ve müziğin insan mutluluğu için önemine dair ciddi örneklere sahip olabilirdik.

  birkaç asır öncesinin halkı ezanı kulak zarını titreten hoparlör teknolojisiyle mi dinliyordu?

  uzakta yankılanan ve canlı olarak okunan ezan mı sizi ibadete davet ediyor, yoksa müezzinin yanında bulunuyormuş gibi duyduğunuz ses mi?

  ses şiddeti ile depresyon veya mutluluk arasında herhangi bir bağ mevcut mudur? varsa bunu nasıl anlayabiliriz?
  6 ... epsilon pi
 8. 8.
  sabahın 5 inde bangır bangır müzik çalan birini görmedim?

  Uyuz olduğum için yazmadım bunu bu arada, bu ne saçma bir savunma biçimi mk.

  Yani değişik bir mesele aslında, insanlar bu dini böyle yaşıyor tamam ve laik bir ülkede yaşıyoruz sonuçta, istedikleri gibi de yaşayabilirler demek lazım. Fakat özgürlüklerimiz diğer insanların özgürlüklerini kısıtlıyorsa orada bir sorun vardır bence.

  Tekrar söylemek istiyorum ki, ezanın okunmasıyla ilgili bir problemim yok. Bunu tekrarladım çünkü karşıt bir düşünce ile yazmıyorum bunları, düşünmeye sevk etmek diyelim.
  7 -5 ... kendinden utanan adam
 9. 9.
  çan sesi, 65-75 db arasında değişiyormuş. google'dan average db oranına siz de bakabilirsiniz.

  hristiyanlara hz. isa'yı sevdirmek isteyen kaç kilise çan sesini kayıt ve hoparlör teknolojisiyle yüksek db'den paylaşıyor?

  yalnızca akıllı telefonların ve sosyal medyanın değil, diğer buluşların inancımızı nasıl etkilediğini de irdelemeliyiz.
  5 ... epsilon pi
 10. 10.
  Ayrıca rahatsız etme tarafından bakacak olur isek,

  Sabah Ezanı: Sabâ

  Öğle Ezanı: Rast

  ikindi Ezanı: Hicaz

  Akşam Ezanı: Segâh

  Yatsı Ezanı: Uşşak makamında okunuyor.

  ve bu sesler usta bir bilirkişi tarafından okunursa daha muazzam bir hâle geliyor. yani demek istediğim, kulağa estetik veren bir ses bir çağrı biçimi ile stabil çalan tek düze bir çanı bir tutmamak gerek diye düşünüyorum.
  3 -4 ... byg20