bugün

cami şeklinde, kurulduğu saatte ezan sesi çıkaran saattir. uyandırmayı garanti eder, hele bir de ses yankılı çıkıyorsa insa bi kere "n'oluyoruz yahu" der.
eskiden sadece hacca gidenlerin getirdikleri birşey olduğundan çok ilgi çekerdi. koca koca insanlar misafirlerine, istek üzerine ezan dinletip, "ya ya yapmış işte adamlar" filan derdi. eminönü piyasasına düşünce eski forsunu kaybediverdi. yeni trend cep telefonundan ezan okutmak..
her sabah insana ölüp ahirete göc ettigini hissettirebilecek alet.
gece yarısı derin uykudaki kankayı, evde gürül gürül ezan okuyan bir sesle, dumur vaziyette ayağa diken, 'ne oldu lan? öldüm de, cennete mi gittim yoksa?' dedirtip imana getiren, hac hatırası gereksiz saat.
abdest aldıran, kamet getiren ve namaz kıldıran versiyonlarının da çıkmasını beklediğimiz saattir. icabında bir menemen yapıp çay da koyabilsindir.
kol saati olan bir müezzin de aynı işlevleri görebilir.
saati söyleyebilen müezzinin en büyük rakibi, can düşmanı.
(bkz: sütü seven kamyoncu)
memleketimize ilk geldigi zamanlar bilmis amcalarimiz tarafindan "kesin icinde teyp vardir" gibi yorumlar yapilan saattir. *
her anneanne evinin olmazsa olmazı, baş tacı saatidir. bozulsa da atılmaz, bir köşede durur öyle.
türbe yeşili renginde olan ve altın sarısından minareleri ve şerefeleri bulunan saattir. atılmaya kıyılmayan bir zamanların müthiş moda saatlerindendir, haccdan getirilenleri daha bir makbul görülür sanki ordan gelenler gökten indirilmiş gibi.
insanı ölümle tanıştıran icattır. sabahın 6 sı, hava sıcak, oda karanlık ve apartman havalandırmasına bakıyor. apartmandaki bir çok kişinin yatak odası oraya bakıyor. komşudan gelen ses ürkütüyor insanı.

allah ü ekber sesiyle uyanıyorum. bir kaç saniye ne olduğunu anlamaya çalışmakla geçti. bir an için öldüğümü bile sandım. ölen adamın, ölecek adamın kulağına ezan sesi gelir derler; bir yerlerden duymuştum. komşuyla yapılan müzakereler sonucunda çalar saati susturdum.
daha küçükkene anneannemin "ne istiyosun doğum gününde" sorusuna saat cevabı verdiğimde hediye edilen muhterem saattir. yeşil renkte ve altın sarısı kubbe ve minarelere sahip saatimi televizyonun baş köşesinde muhafaza ederim.
pili bitmeye yakın inanılmaz korkutucu sesler çıkaran saattir... uykumda ölüyordum resmen...
atv avrupa kanalı reklamlarında, avrupadaki gurbetçilerimize asrın icadıymış gibi itelenmeye çalışılan saattir.
görsel
belli vakitlerde ezan okuyan saattir. gerekli midir tartışılır.
babaneden nefret etme sebebidir.
bir ara bütün evlerde bulunan güzel icat.
gece gece neden akla geldiği bilinmeyen, çoğunlukla şu kütüphaneli divanların üzerini kendine mesken tutan, eski hacı dede evi saati. yüksek ihtimal türbe yeşili olmakla birlikte bir iki farklı rengi daha vardı.

ulan fotoğrafa 3 saniye bakınca burnuma limon kolonyasıyla karışık hacı yağı kokusu geldi.

görsel
dedem de vardı bir tane çok severdi elletmezdi bize.
Yurt dışında yaşayan çoğu kişinin evinde bulunan saattir. Bizde ki şöyle bir şey ne türbe yeşili ne de hacı yağı kokulu.
görsel