bugün

x'e inanmıyorum ama bir güç var diyen yazarın x tarafından içine salınan huzursuzluk.
* *
kuçüklükle ilgisi olabileceğine inanılan insandır. belki de bu nedenle küçükken kulağa okunur ezan.
bir önceki, ezanla sona eren vakti, kılmamış insandır. dinsiz diyemem sebebi, gayri msülimler bile ezandan hoşlanır.
gitmek istemediği biryere günde beş defa çağırılmasından huzursuz olan insandır.
ezan okunmaya başladığı zaman, en sevdiği şarkıyı dinliyor olan insan.
seve seve gideceği biryer için yatırım yapmaya çağrılmayı içine sindiremeyen insandır.

(bkz: her fani bir gün ölümü tadacaktır)
muhtemelen bir önceki vakit namazını kılmamıştır, unutmuştur, kaçırmıştır.
zorunlu tanim: ezan okunurken kendini herhangi bir sebepten rahatsiz hisseden, "bitsin lan" diye icten ice haykiran insandir.

namaz kilan biriyse namaz kilamayacak olma korkusudur bunun sebebi. kildigi halde tembelse "yine okundu be" diye de olabilir bu.

kilmiyorsa allah'tan degil ezandan korktugu icin huzursuz olur. ezan okununca bile allah'tan korkacak kadar duyarli adam zaten kilar namazini. bu sebepten, ezan okunurken huzursuz olan insan; ezan kendisine sert, korkunc geldigi icin oyle yapar. ezan sert veya korkunc da degildir, fakat o kisiye oyle gelmektedir zaten inanmadigi icin. islam, guzellik falan, neymis ki onun icin?

ayrica sabah ezani 5 vakit namaz kilan adami bile urkutur. ozellikle de en yakin cami evinizde kilometrelerce uzaksa fakat siz sesten kulaklarinizi tikayacak kadar rahatsiz olduysaniz. nereden gelir o ses o vakitte, kim okuyor onu? gollum'du o serefsizim. altima zictim lan.
kimi zaman ezanla değil müezzinin sesi ile alakalıdır.
genellikle ezanı güzel okuyan müezzinler seslerini son desibeline kadar kullanmayıp güzel bir şiddet yakalarlar; ancak güzel kullanmayan müezzinler genel olarak çığırtkan bir şekilde ezanı okurlar. Bir de bunun üstüne ezanın yayınlandığı ses de fazlaca açıksa rahatsız olurum; hatta koyu müslüman bile rahatsız olur.
dini vecibelerini yerine getirmeyen, ama getirmesi gerektiğini bilen ve bir vicdan muhasebesi yaşayan insandır.
sevişiyordur, içki içiyordur, ağızdan öpmeli film seyrediyordur * müzik dinliyordur vs diye sıralanabilir.
Aslında Vicdanının sesinden rahatsız olduğu için huzursuzluk duyuyordur.
(bkz: çarşaf yırtan azgın kadınlar)
namussuz imam tam da asıldığım zamanlarda başlıyor allahuekber allahuekber..gel de sövme ondan sonra. 7/24 beynimiz zkliyor
ezanda kulağı olmayanın namazda gözü yoktur.
yüksek sesle müzik dinleyen insandır. büyüklerimiz küçüklükten beri beynimizin içini "ezan okunurken müzik dinlenmez günah günah" gibi saçmalıklarla doldurduğu için ezan okunurken kendimi rahatsız hissediyorum. neymiş efendim ezan okunurken müzik dinlenmezmiş saygıdan dolayı. anneanne senin beyninin içini örümcekler mi kemiriyor? bu ne örümcek kafalılıktır. bu kadar bağnaz olmaya gerek var mı? saygı sadece müziğin sesini kısarak mı gösterilir? utanmadan her şeye "günah günah" deyin, ee geriye ne kalıyor o zaman? bir kere insan birşeyleri günah olduğu için değil, kendi insanlık değerlerine aykırı olduğu için yapmaz. ve ezan okunurken müzik dinlemek benim insani değerlerime aykırı değil. insanların kafasını dinde olmayan, uydurma günahlarla doldurup durmayın.
"allah-u ekber, allah-u ekber"
-ımmh. offf. ınnggh!
+berke? noldu tatlım huzursuz oldun?
-ezan başladı da. aggh. huzursuzum bebeğem.
+e ananı sikeyim o zaman berke.
-ezanlar dinecek mi?
+alo. ülkü ocağı mı?
günahkar oluşunun hatırlatılmasından dolayı; utanan, sıkılan; müslüman olan ama ibadetlerini aksatan kişidir.
biraz sessizlik icinde kafa dinlemek isteyen, ama kendi evinde otururken bir ortadogu dininin teknoloji munasebetiyle semirtilmis ibadet cagrisina maruz kalmak durumunda olan insandir. kanon yapan imamlarin en gec baslayani da ezani bitirince az biraz huzur bulur.