bugün

(bkz: anket yapmak)
dünya işine kendini kaptırmış yada bir şekilde uykuya dalmış insan için herhangi bir durumda şeytanın vesvesi ile kandırılmış insan için önemli olabilir. çok kişi saatleri bilebilir ama hergün aynı gitmedigi için bir çok sorunu olan insan için hatırlatma önemi açısından faydalı bir durum. bundan rahatsız olacak birisi elbette olabilir ama herkesin rahatsız oldugu noktalar vardır. misal ben sabahın köründe korna basan insanlara son ses müzik açan insanlara çok ayar oluyorum ama ayar olmamla kalıyorum. gittigim bazı yerlerde kilise çanı çalıyor rahatsız olmuyorum bu konuda ama sonuç itibari ile bu yaptırım ve düşünce kötü niyetlere alet edilir.
"Rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
Değmesin ma' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım.
Her cerîhamdan, ilâhî, boşanıp kanlı yaşım;
Fışkırır rûh-ı mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım!"

fazla söze gerek yok...
binlerce yıl evvelinden, şu ana kadar okunmuş bir ezanın akıbetini sorgulayan sikindirik soru çeşidi. ben sorayım; ezan sizce durar mı?
Öncelikle, %99 müslüman mı? Türkiye'nin %99u falan müslüman değildir.

(bkz: nüfus cüzdanındaki din hanesini ciddiye alan yazar)

ezana gelince okunmalıdır, ama türkçe. ezan namaza çağırmak ise, türkiyede insanları arapça ile namaza çağırmak kadar saçma birşey olamaz. ama dini eleştirmekten, dindeki yanlışları görmekten korkan güruh, kendilerine kabul ettirilmeye çalışılan dinin tamamen doğru olduğunu kabul eden insanlar için bu eleştiriyi yapabilmek gerçekten çok zordur.
--spoiler--
ya o insanların arasında aleviler hristiyanlar ateistler ya da ezan okunmasını istemeyen dine uzak insanlar varsa.
--spoiler--

alevilerde müslümandır ve alevilerde ezanı sever, dinler.her kesimde olan bazı gerici insanlar hariç alevilerde kuran okur, oruç tutar, namaz kılar. bu görüş hoş karşılanabilir. ama yazının içinde geçen bu tanım bunun dikkatsiz ve araştırmadan yazıldığını gösterir. biraz daha dikkatli olunmalı. ayrıca müslüman bir ülkede ezan susmaz. hristiyan bir ülke senin için çanları susturmayı düşünüyormuda sen onlar için ezanı susturmayı düşünüyorsun.
(bkz: şaka yolu ile okunan ezan)