bugün

12 aralık 2014'te amerika'da gösterime girecek olan ridley scott yönetmenliğindeki film. hz. musa rolünde christian bale var. hikaye hakkında herhangi bir bilgimiz olmasa da darren aronofsky'nin noah'ı ile kıyaslanacağını söylemek mümkün.

http://www.imdb.com/title/tt1528100
hz. musa'nın (bale) firavun ramses'e karşı mücadelesini anlatan hollywood filmi. breaking bad'den tanıdığımız aaron paul da rol almakta filmde. incil'deki hikayeleri de tekrar tekrar filme dönüştürmek de yeni moda oldu herhalde. fragmanı da yayımlanmış.

http://www.comingsoon.net...s/movienews.php?id=123568
meraklıları için filmle ilgili ön inceleme yazısı: http://sinemahzen.com/exodus-gods-and-kings/
hz. musayı ve peşindeki ibranileri konu alan film.

iyi para var herhalde. amerikalılar bu aralar nuh tufanı moses falan yardırıyorlar ama.
film için +18 denilmesine rağmen +18 lik hiçbir yanı bulunmayan film. Hangi sebeple +18 dediklerini gerçekten merak ettim. cinsel içerik yok, savaş sahneleri ortalama düzeyde*. tv lerin salı gecesi sinema kuşağına girebilecek bir film. dini içerikli bir film olması sebebiyle +18 denildiğini düşünsemde, öyle olmasını istemediğimdir, başka sebebi vardır dediğimdir.

ibranilerin mısırda kölelikle geçirdiği 400 yılın ardından, hz musanın bu ırkı kurtarmasını konu alan filmdir. kısacası yahudiliğin ortaya çıkışıdır.
Marmara forum cinemaximum'da saat 20:30 seansına girip ilk bölümünü izlediğim film.

Savaş sahneleri iyi ve izlettiriyor.
2014 yapımı bir savaş filmi. bekliyoruz.
Bana inanılmaz derecede fake atmış film. yönetmen Ridley scott, baş rol christian bale diye görünce bodoslama girilen filmin hz. musa nın hayatını anlatan klişe bir film olduğunu görmenin yarattığı hayal kırıklığı anlatılamaz...
edit:ama yine de christian harikaydı tabi ki.
yunan tanrıları gibi mitolojileşmiş dinler gibi peygamberlerinde yavaşdan mitolojileşmesini kanıtlayan film.
başarılı. mısır şatafatını çok iyi yansıtmış olan film. savaş sahneleri de başarılı. christian bale'in yeteneği de başarılı. "insanlık kurtulcaksa yardım ediyim bari" dercesine yaptığı rol de başarılı.
tek başarısız olan yanındakine her sahneyi anlatmaya çalışan abidik seyircileri.
hz. musa'nın düğünü sahnesinde türkçe uzun hava çalınan şarkı.
başarılı bir film. zaten yönetmen malumunuz. ama daha da iyisi, film başından sonuna kadar izlettirdi. ve iyi uyarlanmış bir filmdir.
sözlükte hiç entry girilmemiş film. herkes malum yerlere düşmesini mi bekliyor lan?
Gidecegim film. Ama daha sirada hobbit var. Bu hafta hobbit, diger hafta exodus.
görsel efektleri muhteşem. çok doğal ve gerçekci. herkese tavsiye ettiğim filmdir.
bilimsel açıklamalı kısımları güzel olan film. biraz manevisiz.
Hobitten sonra sıra verdiğim film kesinlikle gayet başarılı bir film.
film genel itibariyle güzel ama bana kalırsa asla 1956 yapımı "on emir" filmi etmez.

islam kaynaklarına ise yeterince yer verilmemiş.
uzun uzun eleştirmek istediğim ama nerden tutsam elimde kalacak film. Christian Bale hariç tabi. en önemli sahne olması gereken denizin ikiye ayrılması sahnesi bile tatmin etmiyor. böyle özetleyeyim siz anlayın.
Çok farklı duygularla girilip hayal kırıklığıyla çıkılmış film..

Oysa ki ben senden neler neler beklerdim...

Savaş bekliyordum, krallarla tanrıların çatışmasını izleyecektim.. Ama ne umdum ne buldum.. Daha filmin başında heee ben bunu izlemiştim diyorsun. Ve o 3d gozluge verdiğin paraya acıyorsun..

Derdin hz musa nın hikayesini farklı bir bakış açısıyla izlemekse git izle.
Ama savaş dovuş istiyorsan farklı bir filmi dene..

Ben mesela haftaya hobbiti deneyeceğim
C.Bale için gittiğim film. Kostümler efektler doyurucu boyutta. Zaman nasıl geçti anlamadım. Puana vurursak 6.8 eder.
kostumler falan iyiydi. Filmdeki olay orgusunu begenmedim o yuzden benim puanim 6
ridley scott'ın son filmi.

film din tarihine uygun değil diye fas ve mısır'da yasaklanmış.
filmi türkiyede izliyeceklere tavsiyem yaninazda 3-4 insan boslugunda filmi izleyin ya da gidin evde izleyin. adamlar bu kadar mi hikayeye adapte olur. filmi izliyorum yanimdaki adam " aha simdi sivrisinek gelecek bak" diyor. filmi bastan sona oyle izledim. yonetmenin yaptigi degisimler aslinda olumlu elestirimi alamayacak ama bu yanimda izleyen tipleri yanlisa dusurdugu icin cok hosuma gitti bu hareketi. adam " lan yilan nerde yah yilan gelcekti simdig" diye kaldi " deniz yarrrilcak simdi" aynen oyle abi.
ridley scott'ın yönettiği dini film ancak bu kadar olur. bu dinsiz imansız ripley, pardon ridley, hem Musa'yı batırmış, hem de firavunu sağ bırakmış.

oysa firavunun son anda Allah'a secde ettiğini ve tövbesinin kabul edilmediğini hepimiz biliyoruz. firavunun secde etmiş mumyası British museum'da sergilenmektedir. bana kalırsa ridley'i de mumyalayıp saklasınlar, gelecek nesiller büyük imansız nasıl olur görsünler.