1. 1.
  Evrim mantığına göre duyguların gelişme sebebi evrimin ana mantığıyla aynıdır "hayatta kalabilmek" yani insanı hayatta kalabilecek için daha donanımlı hale getirme mantığıyla gelişmiştir. Mesela sevgi, insan yoğun şekilde sevgi duygusuna kapılır bu duygu da insanı günümüzdeki evliliğe ve daha sonrasında çocuk yapmaya yönlendirir yani aslında sevgi dediğimiz kavram insanın neslini sürdürmesine yarar bu yüzden gelişmiştir...

  Tabi bu sadece tek bir konusu üzerine temellendirme. Fakat işin birde farklı boyutu olan "acıma" ve "fedekarlık" ya da "empati" gibi duyguları var. Bu duygular insanı hayatta tutmaya yönelik değil, tersine insana hayatta kendisi adına olumsuz sonuçlar çıkarmaya müsait duygular. Buna rağmen gelişmişler, bunun evrimin mantığına göre net bir açıklaması zor olsa gerek. Fakat bunun içinde olaya temel açıdan bakılabilir yani insanın gelişmiş bir zeka yapısı ortaya çıktı bu zeka yapısı da hayata bakış açısında farkındalık kazandırdı farkındalık kazanan insan da çevreyi gözlemledi ve bunun sonucunda da empati yapma, fedakarlık gibi duyguları gelişti. Yani bu evrimsel mantıktan ziyade çevresel faktörlere dayalı bir gelişim olabilir.

  Onun dışında ise korku gibi duygular yine insanı hayatta tutmaya yönelik var olmuş ve gelişmiş duygulardır.
  6 -4 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  Belki de hayatta kalmak dışında evrimin başka amaçlarıda vardır. Güzel, rahat ve huzurlu kalmak gibi. Hayatta kalmanın yolları kolay. Beslen, sağlığına dikkat et, düşmanlarından korun. Bunlar sağlandıktan sonra insan farklı beklentiler içine giriyor. Daha yüce beklentiler içine. Sanatsal ve ruha hitap eden şeylere. Sosyal yönümüzü de bu geliştirdi. Empati kurmak, acıma, fedakarlık da bize bunu sağladı.
  1 ... glgelivadi