bugün

olabilitesi olan yanılgıdır. sonuçta yüzde 50'dir ihtimal. ya yanılgıdır ya da değildir.

kişisel görüşe girmek gerekirse çok da umrumda değildir. evrim vardır gibi geliyor. bu saatten sonra beni ırgalayan bir durum yok ortada ...
olabilitesi çok düşük bir yanılgıdır, çünkü evrim bilimsel bir süreçtir ve ancak belki başka bir bilimsel gerçek onu çürütebilir.
(bkz: tanri yanilgisi/#3942111)
sığ bünyeler için tabii ki yanılgıdır. bilimden bihaber olmak cidden zordur bu devirde. alkışlanasıdır.
dünyanın ortasına çivisini çakmış yarı tanrı dostlarımız tarafından şiddetle reddedilen husus. reddedilir iken bir de kafası basit çalışan insanlar olarak nitelendirilirler, sığ insan olarak. hayırdır? bilime inandın diye sen kaf dağının tepesinde uçar iken ben van gölünde ayaklarımı serinletir mi oldum? aradaki fark dayanaklar. kiminin dayanakları sağlam kiminin arayışları var.

bu insanlar böyle işte sayın seyirciler, inkar etmeyi, kabul etmemeyi bok atıp sıvazlamak zannederler.

söz sende reha muhtar...
evrim masalını bilimsel kabul edip yine de tek bir kanıt ortaya süremeyenlerin içinde bulunduğu durumdur.

aksini iddia edene hodri meydan: en ufak bir odak kaymasında miyop ya da hipermetrop olan insan gözü nereden nasıl evrimleşti.
evrim yanılgı değildir, masalda değildir. hala öğrenemediniz bunu.

evrim bir olgudur. olgu nedir? seksi fotoğrafları için tıklayın... aman höhm. neyse, bu evrim olgusu ile evrim teorisi sık sık birbirine karıştırılıyor. hatta sık sık değil, hep birbirine karıştırılıyor. evrim teorisi, evrim olgusunu "açıklamaya" çalışan bir teoridir. bakın kanıtlamaya çalışan demiyorum, açıklamaya çalışan diyorum. bu olay da aynı yerçekimi gibi. yerçekimi, isaac newton'un açıklayıcı teorisi olmadan önce de vardı değil mi? evet vardı, şimdi de var. isaac newton'un teorisi açıklar nitelikteydi ki zaten teoriler "açıklayıcı" niteliktedir. "var edici" özelliği yoktur.

neyse, evrim varlığı bilinen, fakat açıklanamamış bir olgudur. darwin'in evrim teorisi de bazı hatalar içerdiği için teori olarak kalmıştır, kanun olamamıştır. tüm olay bu.

son olarak bir şey daha belirtmek istiyorum, evrim her ne kadar materyalist düşünceyi destekler gibi dursa da yaratılış kuramına da ters düşmemektedir. unutulmaya...
olası bir durumdur; ancak bu paradigmayı alacak yeni bir paradigma evrim teorisinin bugünkü halinden sadece detaylarla farklı olacaktır. o yüzden böyle bir yanılgının topyekün yeni bir sisteme yol açmasına sevinenler, ki neden ve neye sevindikleri muallak, biraz daha vakur bir şekilde düşünmelidir.

bir ikinci durum ise bütün biyolojik bilimlerin ve tıbbın en fazla üzerine dayandığı paradigma olmasına rağmen, deneysel olarak en çok sınanan paradigma olmasına rağmen ve canlıların sorunlarına en fazla çözüm önermesine rağmen (doğrudan ya da dolaylı) yanılgı olması bu kadar sevindirebilecek başka bir teori yoktur. herhalde yeni bir paradigmanın bulunmasını bilim dünyasından daha ziyade müslümanlar arzu ediyordur.
güncel Önemli Başlıklar