1. 1.
  merak edilen olaydır. eğer evrim varsa maymundan insana geçişte akıl oluşumu nasıl oldu. akıl nsıl oluştu bunu açıklayablir mi acaba evrimciler ?

  edit: arkadaşlar soruyu anlayamamış galiba. kalkıp müslümaları kötülemeyin diyen de var. belki ben hristiyanım ? karşınızdaki her müslüman insanı cahil olarak gören cahilleredir bu. ayrıca şu da var. bir maymun ile insanın farkı ya da diğer evrim ürünü canlıların arasındaki en büyük farktan bahsediyoruz. adam kalkıp zamanla olmuş diyor diğeri de akıl diye birşey yok diyor ötekisi de maymunda da akıl var diyor. raichu nun pikachu dan insanın maymundan farkı ne diyorum. tek değişen dış görünüm mü ? yoksa fizyolojik değişim de var mıdır ? maymundan insana geçişte beyni kullanma yetisi var mıydı ? ya da ilk insan düşünebiliyor muydu ? düşünebilen maymun var mı ? bugün bir insanın yapabildiklerini bir maymunun yapması mı daha mümkün yoksa bir köpeğin mi ? köpek insana maymundan daha yakın bir canlı o zaman evrim köpeğe dayandırılsa daha çok rağbet görmez mi ? ve sorduğum soruyu biraz daha açıklayan bir video için 30. dk yı açın buradaki hakkındalık üzerine birşey diyor hoca. oradan sonrasına az bakın. adam kalkıp maymunda da akıl var dedi lan. http://www.youtube.com/watch?v=XkSRTB3dAY8+
  2 -4 ... ukraynali
 2. 2.
  Aklı bir varlık veya organ olarak gören akıl yoksunu şakirt.
  (bkz: akıl sik değilki millete sokasın)
  2 -3 ... muge anlinin bulamadigi adam
 3. 3.
  unutmayın ki maynunda da akıl vardır. yani akıl maynundan bu yana gelişti.
  1 ... kavalkemigylekavalcalankavalci
 4. 4.
  bu kadar basit soruyu evrimi kabul eden yüzde 90 lık bilim adamı kesiminin düşünemeyeceğini sanan yazar sorusu.
  evrim bir görüş değil bir gerçektir bilimi de arkasına almış her geçen gün daha da netleşen daha da tanımlanan bir gerçek.
  5 -4 ... mutlu son masallarda olur
 5. 5.
  aklın oluşması.

  (bkz: ünlü düşmesi)
  1 ... tembel adam
 6. 6.
  Evrimi kötüleyerek dinini kurtardığını sanan cahil sorusudur. He he tüm evrimi tek soruyla çürüttün.
  2 -1 ... iki kapili han
 7. 7.
  komik cevapların geldiği açıkça görülüyor. adam evrime inanmayan herkese şakirt diyor. dur ben bi akp ye oy verip yobaz olayım eheheh.

  maymundan beri akıl var ise, maymunlar bugün neden çıkıp takım elbise giyip film çekmiyor ya da neden evlenip yuva kurmuyor ? akıl maymundan beri var ise ilk insanlar düşünürken o dönemdeki maymunlar da düşünebiliyor muydu ?

  diğer arkadaş da aklı organ gibi görüyor demiş. akıl organ değil olgudur. işgüdü ile aklın farkını bilin. yoksa ben geceleri mutfağın lambasını yaktığımda tezgah üstünde gezen böcekler benim olduğum açıya göre bir yerlerde gölgelere saklanıyor. bu onların içgüdüsü değil de aklı mı ? böceklerde de akıl var o zaman. ya da türkiye'de yetenek sizsinizi kazanacak kadar iyi eğitilmiş bir köpek vardı max miydi ne. onda da akıl var mı ?
  1 ... ukraynali
 8. 8.
  Akıl ne amk diye cevaplayacağım sorudur. Kardeşim bizde de tıpkı diğer hayvanlar da olduğu gibi beyin var. Onlar nasıl içgüdüleriyle hareket ediyorlarsa biz de aynen içgüdülerimizle hareket ediyoruz. Onlar acıkınca ceylana saldırıyor, biz ise mutfağa. Onlar korkunc mağaraya gidiyor, biz ise kapıyı kilitliyoruz. Aslında ikimizde sadece içgüdüleriyle hareket eden hayvanlarız. Ama bizim daha büyük beynimiz olduğu için kısmen daha karmaşık işler beceriyoruz.

  Mesela balıklar aşırı yemek yiyince patlayıp ölüyor ama aslanlar nerde duracaklarını biliyorlar çünkü onların beyni daha karmaşık bir işlem olan doyma hissini farkedebiliyor. Biz de aslandan bi tık önleyin. Acıkamağımızı biliyor ve bunun için yiyecek stok ediyoruz.

  Belki de balıklar da aslanların akıllı olduğunu düşünüyordur ya da insanlardan çok daha zeki bir ırk dünya ya gelse balıklar aslanlar arasındaki ast üst ilişkisinin bir benzerinin de aslanlarla insanlar arasında olacağını düşünecektir. Ve bizi de içgüdüleriyle hareket eden ancak daha zeki bir tür olarak görecektir.

  Edit: ateist de değilim Evrimci de. Sonuna kadar da Müslümanım. Ancak sizden ricam bu kadar saçma sorular sorup ateistlerin eline koz vermeyin. Müslümanları cahil ve kötü gösteriyorsunuz.
  -2 ... xvayz
 9. 9.
  insanın başlıbaşına yaratıldığı, herhangi bir türden türemediği kesindir.
  bununla birlikte ayetlerde canlıların balçıktan yaratıldığı, tüm canlıların sudan yaratıldığı bildirildiğinden, öğrendiğimiz evrimci bilim teorilerinde de canlıların çıkış noktası olarak suyun gösterilmesi ve buna benzer bağlantılarla birlikte işin bu kısmında çok net konuşmak istemem.
  lakin canlıların türler arasında geçiş ve gelişimini kabul eden bir zihniyet dahi yaratıcı iradeyi kabul etmek zorundadır, bunu adım kadar emin ifade ederim. sözlük ortamına yakışmayacak kadar uzun ve tafsilatlı konuyu özet geçerek birkaç noktasından paylaşırsam:
  evrim ve "gelişim" mantığı içinde, geçen süreyi de düşünürsek "canlı"ların hücre yaşlanması ve ölümü yenmiş olmaları gerekiyordu.
  evrimciler değişimde öyle harikulade fantastik durumlardan ve milyarlarda bir ihtimaller zincirinden sözederler ki, bizim Yaratıcı dediğimiz yerlere aynı anlamı yükleyerek "doğa ana" deyip geçerken her parçanın üzerinde akıllı ve hakim bir bütünden "fantastik" olarak sözettiklerini kendi kulakları duysa da dogmaları inkar eder. evrimciler yaratıcı olmaksızın kendi teorilerini kurgulayamazlar ama güya çelişkiye düşmemek için "doğa" deyip kekler geçerler.
  bir canlının ihtiyaçları ve şartların zorunlu kıldığı değişimden sözederler ama mesela bir kertenkele avlanmak için zamanla kuşa dönüştü derken, kuşa dönüşmesini zorunlu kılan şartlarda nasıl hayatta kalıp da milyon yıl geçirdiğini izah edemediği gibi, kendisine lazım olan kanatların neye benzeyeceğini, ne şekilde oluşup işleyeceğini, aerodinamik kanunlarını filan canlının "vücudunun" nasıl icat ettiğini hiiiiiç anlatamaz-anlayamazlar.Yani en basit tabirle bu geçiş gerçekleşmiş olsa bile üstün ve hakim bir akıl ve iradenin kuvveti olmaksızın yaşanmış olması imkansızdır.
  bir hücre beslenmek için sistem oluşturacağında...milyarlarca ihtimalden bir gerçekleşip oluştu diyelim, şartlar gelişmedi ve öldü..ikinci hücre de milyar yıl sonra yine tesadüf edip oluştu ama ikinci merhaleye geçemeden öldü...üçüncü "ilk" hücre de oluştu, beslenmenin ne olduğunu, nasıl olduğunu bilecek aklı mı var da "buna çabaladı". öyle farzetsek bile bir hücrenin hayatta kalıp ikinci kopyasını yaşatması ve onların da bu şekilde hayatta kalması için lazım olan tesadüf oranı ve gereken süre milyarlar değil trilyonlarla ifade edilir ki ne kainatın ömrü yeter buna ne de mantığın sesi.
  evrimciler tüm bunlardan bir yaratıcı düşüncesiyle, bir planlayıcı akıl ve kudret kabulü ile sıyrılırlar ama buna Yaratıcı demezler de "yaşam" derler "doğa ana" derler. başka türlü izah kabil değildir.
  son notum: evrimciler derken sözlükte orada burada yancı muhabbeti seviyesinde partizanlık veya domuzluk olsun diye ateistcilik oynayan, evrimci "takılan" inci çocuklardan sözetmiyorum, bahsettiklerim bu işin bilimiyle uğraşan kişiler.
  ... sinirbaz
 10. 10.
  Tesaduftur. Zaten bu avradini siktiklerim gotu sikisinca hep tesaduf derler.
  1 -1 ... buyur burdan yak