bugün

evrime inanıyor musun ?

1-evrim bir inanç meselesi değildir dürzü. sen abi peynire inanıyomusun bana saçma geliyor diye bir cümle kurabilir misin ?

2-adem havva meselesine gelirsek. adem havva eğer varsa onlar üst insandı, biz sakat çocuklarız (bkz: akraba evliliği). yoksa da maymundan gelmedik, ama atalarımız aynı. uzun hikaye ders var 5te anlatırım sonra.

3-kuran'da insanlık tarihi ortalama 10000 yıl olarak anlatılıyormuş. 3.5milyon yıl öncesine dair insan kemikleri çıktı geçen çin'de. bana bunu açıklasın biri.
bir de şöyle bir bireşime varılabilir; yaradan insanı evrimle yarattı.

hadi bakalım.
evrim teorisine karşı olanlar; evrim çürüdü, açın bakın o kemikler aynı bizimkilerden, eskiden insanlar cahildi evrime inanıyrdu, o teorileri peynir ekmek gbi yedik biz gibi gerçekle bağdaşmayan savunumlar yaparlar. Orta çağda yaşasalar dünya düz diyecek insanlardır bunlar. Kendilerine dikte edilmişi doğru kabul ederler.

Ben niye interneti açtığımda görebiliyorum şu an olmayan pek çok canlı kalıntısını? Televizyonu açtığımda da tanık oluyorum buna.

Hiç bir kitapta ornitorenkten bahsedilmiş mi, kangurudan, penguenden? Gelişmekten korkmayın. Yeni fikirlere inanmasanız bile araştırın.

Yazılmış o kadar entry var, efendiler hala maymun diyor.
bilim çevrelerine 100 sene önce tamamen evrim hakimken, insanlar evrimcilerin yalan söylediklerini anladılar.
bilimsel bulgularda "tesadüfe" yer bırakmıyordu...
yaratılış, darwinist sahtekarlığa karşı çığ gibi büyüyor.

türkiye'de:
evrimciler: %15
yaratılışçılar: %85...

30 sene önce 40-60 filandı...
birine varlığın başlangıcını sorsan 'bilmiyoruz boşver yeaa...' der, diğeri içinse hiç bir şey gerekmez. kunfeyekun.
insanın hala maymundan geldiğini söyleyip satırlarca içi boş cümleler yazanların hiç bir dayanağı olmadan* * bilim adamlarını cahillikle suçlamaları, topu islam alimlerine atıp bol sallamaları hiç bitmez. harun yahya ile her konferansında dalga geçen, onun insanları nasıl kandırdığını milyonlara duyuran richard dawkins 'in internet sitesinin 3 senedir yasak olduğu ülkede yaşıyorsunuz. o yüzden size kızmıyorum. fakat eğitim şart.
yaratılış evrimi sabah kahvaltısında yer.
üstünede darvin içer. ama şekersiz.
tamamen bilimsel. kendim araştırdım.
yıllarımı verdim be. tam 2 (yazı ile iki) tane kitap okudum.
ha bak lisede bir evrim vardı o ayrı.
şimdi evrimini tamamlayıp hoş bir kız olmuştur.
birine inananlar maymundan gelir, diğerine inananlar ademden.
evrim islam alimleri tarafından defalarca çürütülmüş ve zavallı bir teoridir, yaratılış ise gerçektir ve mucizeleriyle kendisini defalarca kanıtlamıştır.

evrimcilerin fosillerinin fotoğrafı internette vardır; açın bakın bugünle hiç bir farkı yoktur. yani; evrim yoktur. ama hala daha savunan bağnaz ve bilim dışı kafalar olması üzücüdür.

işte acı gerçek; insan maymundan gelmemiştir.
evrim ve yaradılış farklı şeyler değildir. hani küçükken kurduğumuz oyuncak tren rayları var ya..heh! işte onlar gibi peş peşe takılınca süper uyarlar.. *
Yaratan ile big bang başlamış ..big bang tan hemen sonra işte, soğumaydı derken kaptırmış. canlı oluşumu. bilindiği gibi.
ayrıca; din öğretmenleri de evrimin olmadığına dair bir şey söyleyememektedirler. olay kavranmadan "aa bak; evrimi çürüttük" diye dolaşılmamalı..
adem ve havvanın da homo erectustan evrilen ilk canlılar olmadığını nerden bilebiliriz? şimdilik evren bize sır *
yaratılışta, ki eğer burada big bang ten bahsediyorsak tanrının eli vardır. hiç bir şey yoktan var olamaz çünkü. ama evrim de tamamen hayatın kendi hür ve özgür iradesinden bahsedilir.
evrim bir çok teoriyle çürütülmüş, safsatadır.
yaratılış ise bir çok teoriyle kanıtlanmış, gerçektir.
peygamberi allah katına uçuran kanatlı at ile

dünyada ve atmosferin dışında çalışmak üzere tasarlanmış,
''uzay aracı-mars odyssey'' arasındaki farktır.
evrim, bilimsel gerçeklere dayandırılarak oluşturulmuş, ancak henüz kesin sonuçları gerçek hatlarıyla ortaya koyulamamış bir teoridir. canlı türlerinin kökeni ve evrimsel süreç içindeki konum ve durumlarını konu ederek canlıların tek bir otak atadan türediğini ve değişen çevresel faktörlere ayak uydurabilmek için evrimleşmeleri sonucunda türlerin ortaya çıktığı görüşünü savunur.
buna karşılık yaratılış, tüm canlı türlerinin tek bir yaratıcı tarafından, hiç bir evrimsel süreç olmaksızın ayrı ayrı yarattıldığını savunan ve kutsal kitaplarda bahsi geçen düşünce sistemidir. yorum farkına oldukça açık olduğundan tam olarak anlaşılmamış olması da mümkündür.
evrim makul kılan olaylardan bir tanesi virüslerin ve hastalıkların türemesidir.

insanı yarattığı söylenen tanrı; insanla beraber ona bulaşacak hastalıkları da mı yaratmıştır? yani günümüzde olan hastalıkların tümü, insan varolduğundan bu yana var mıydı?

bu açıdan bakıldığında yaradılış, daha doğrusu gökten inmecilik varsa bile; evrim kati surette bir şekilde vardır.

not: evrim, değişim demektir.
evrim ile yaratılışın uyuşmama sebebi, kuranda ve hadiste evrimi izah eden, yahut yeşil ışık yakan bir açıklamanın bulunmamasıdır.

ortaya konulan 3-4 ayetin bulunduğu sureler okunduğunda ayetlerin evrimi kastetmediği çok rahat bil şekilde anlaşılabilir.
ilki doğal seçilim nedeniyle canlıların farklılışmasını açıklayan bir bilimsel kanunken, ikincisi bir ilkçağ ortadoğu efsanesidir.
evrim ve yaratılış arasındaki fark dünyamızdaki canlığın temeli, gelişimi ve şu anki durumu konusunda incelenebilecek farktır. kısa başlıklar içerisinde kısa notlarla olay daha açıklayıcı durabilir.

evren?
yaratılış: evren ve diğer bütün herşey kudretli bir yaratıcı tarafından yaratıldı.
evrim: evrenin yaratılışını açıklamaz öyle bir kaygısı yoktur.

insanoğlu?
yaratılış: hz adem ve hz havva günümüzün modern insanı (homo sapiens) olarak cennetten kovulup dünyaya gönderildi. hiç birşekilde evrim geçirmediler.
ipnot: bazı kaynaklar da hz.ademin boyu 60 arşın (arşın=20 cm alırsak) yani 18-20 metreyi bulmaktadır. peki günümüze kadar daha uygun şartlara bir adaptasyon sonucu mu kısaldık?

peki ya dinazorlar?
yaratılış teorisinde göre insanlar dinazorlarla aynı çağlarda yaşamışlar hemde homo sapiens olarak herhangi bir evrilme falan yoktur. tabi islamiyette bu konu şu şekilde de işlenmektedir, dinazorlar ve diğer bütün yaratıklar günümüz uygun şartlarını yaratsın diye allah tarafından oraya yerleştirilmiştir. onun için zaman kavramı olmadığından hiç varolmamış gibidirler.
dipnot: günümüz uygun şartlarından kasıt, petroldür. şu an ki teknolojimizle bile dünyaya ne kadar zararlı olduğunu gördüğümüz fosil yakıtları mi bize uygun görmüştür?

maymunlardan mı geldik?
yaratılış: hayır maymunlardan değil hz adem ve havvadan geldik. böyle düşünenler varsa dedeleri mağaralarda kalırken burda ne arıyorlar? ehuehu

evrim: hayır maymunlardan gelmedik, primatlar ile ortak bir atadan evrildik. buna göre aramızda büyük benzerliklerin olması gerekmektedir. madem aynı atadan geldik diyorsa evrim teorisine göre genetik benzerliklerimizin yüksek olması gerekmektedir..

insan ve maymun kromozom sayısı tutmuyor?
doğrudur, ama kısmen. bizim 46 kromozom çiftimizi varken bu rakam, şempanze, goril ve orangutanlarda 48 çifttir. peki kayıp kormozon nerdedir diye sorarsanız, çok basite kaçacak bir cevap olarak evrimimiz esnasında kaybolmuştur dersek, bu kayıp kromozon çifti bir türün yok olması ile sonuçlanabilir. eğer aynı atadan gelmişsek kromozonlarımızdan biri bir başka kromozon ile birleşmiştir.

kromozon çiftleri nasıl birleşir? amma da salladınız ya!
"iki numaralı kromozom bizim soyumuza özgüdür ve diğer primatlarda ayrı kalan iki kromozomun kafa kafaya birleşmesiyle oluşmuştur.
birleşme yeri, 114 445 823 baz ile 114 455 838 baz arası olarak saptandı."
dipnot: bu konuyu açıklayacak yetkinlikte olmadığım için (bkz: kenneth r miller)

bir çok konuyu açıklamakta iki sistemin izlediği yöntem arasındaki farklar açıkca görülebiliyor, ve görüldüğü üzere de veriler evrim teorisinde sınanabilir ve evrimi doğrular niteliktedirler.
evrimin ana mantığı kendi "kendine oluyor"dur...

yaratılmanın mantığı " 'allah' tarafından yapılıyor"dur...

yapmış olduğunuz bir resmi biri gelip bu kendi kendine oldu... bir rüzgar esti fırçalar boyaya bandı sonra bir rüzgar daha geldi, fırçalar tuvale çarptı ve bu resim oldu diye demesi ne kadar mantıktan uzak birşeyse ve resmi yapana bir hakaret niteliğindeyse.. kendi kendine oluyor demekte o derece mantıksız ve onu yaratana bir hakarettir... *
evrimi ortaya atan kişiler (bkz: atma ziya) durumunda oluyor...
şimdi tamamen islam'ın bakış açısı ile konuşuyorum. sonuçta bu adem ile havva cennetten bu dünyaya gönderilmedi mi? o zaman bu dünyada iki tane insan bedeni gerekiyordu. allah bu iki bedeni evrim sonucu meydana getirmiş olamaz mı? belki de adem ve havva'nın kaderini biliyordu ve çok önceden bu dünyayı hazırladı evrim ile insanlar için.

anlamadığım fark bir kerede yaratmak ile evrim arasındaki fark.
(bkz: adem)

edit:
(bkz: akıllı tasarım) vs (bkz: doğal seçilim)
bir türlü anlayamadığım farktır. evrim ile yaratılış neden uzlaşmaz olarak düşünülüyor hiç anlamış değilim. yaratmak mutlaka sıfırdan, çat diye bir mucize sonucu mu olmak zorunda. varolanlardan yeni bir şey oluşturmak neden yaratılış olmuyor anlamıyorum. bu dindarların yaratılıştan ne kastettiğini anlamıyorum daha doğrusu. ha evrim ile olmuş ha başka yol ile ne fark eder? zaten tanrı insanları yaratmak için bu doğada dengeyi yaratmak zorundaydı. besin zincirini, oksijen döngüsünü, karbon döngüsünü. hepsini tek tek yaratmak yerine evrim ile yaratmak bence çok daha akıllıca.

ben dindar bir insan değilim ama bu dindarların evrim ile problemini de anlamıyorum. nasıl yaratılmayı bekliyordunuz ki?