1. 1.
  bir türlü anlayamadığım farktır. evrim ile yaratılış neden uzlaşmaz olarak düşünülüyor hiç anlamış değilim. yaratmak mutlaka sıfırdan, çat diye bir mucize sonucu mu olmak zorunda. varolanlardan yeni bir şey oluşturmak neden yaratılış olmuyor anlamıyorum. bu dindarların yaratılıştan ne kastettiğini anlamıyorum daha doğrusu. ha evrim ile olmuş ha başka yol ile ne fark eder? zaten tanrı insanları yaratmak için bu doğada dengeyi yaratmak zorundaydı. besin zincirini, oksijen döngüsünü, karbon döngüsünü. hepsini tek tek yaratmak yerine evrim ile yaratmak bence çok daha akıllıca.

  ben dindar bir insan değilim ama bu dindarların evrim ile problemini de anlamıyorum. nasıl yaratılmayı bekliyordunuz ki?
  3 -2 ... raynor
 2. 2.
  (bkz: adem)

  edit:
  (bkz: akıllı tasarım) vs (bkz: doğal seçilim)
  1 ... uye lol
 3. 3.
  şimdi tamamen islam'ın bakış açısı ile konuşuyorum. sonuçta bu adem ile havva cennetten bu dünyaya gönderilmedi mi? o zaman bu dünyada iki tane insan bedeni gerekiyordu. allah bu iki bedeni evrim sonucu meydana getirmiş olamaz mı? belki de adem ve havva'nın kaderini biliyordu ve çok önceden bu dünyayı hazırladı evrim ile insanlar için.

  anlamadığım fark bir kerede yaratmak ile evrim arasındaki fark.
  1 ... raynor
 4. 4.
  evrimin ana mantığı kendi "kendine oluyor"dur...

  yaratılmanın mantığı " 'allah' tarafından yapılıyor"dur...

  yapmış olduğunuz bir resmi biri gelip bu kendi kendine oldu... bir rüzgar esti fırçalar boyaya bandı sonra bir rüzgar daha geldi, fırçalar tuvale çarptı ve bu resim oldu diye demesi ne kadar mantıktan uzak birşeyse ve resmi yapana bir hakaret niteliğindeyse.. kendi kendine oluyor demekte o derece mantıksız ve onu yaratana bir hakarettir... *
  evrimi ortaya atan kişiler (bkz: atma ziya) durumunda oluyor...
  -2 ... en zayif halka
 5. 5.
  evrim ve yaratılış arasındaki fark dünyamızdaki canlığın temeli, gelişimi ve şu anki durumu konusunda incelenebilecek farktır. kısa başlıklar içerisinde kısa notlarla olay daha açıklayıcı durabilir.

  evren?
  yaratılış: evren ve diğer bütün herşey kudretli bir yaratıcı tarafından yaratıldı.
  evrim: evrenin yaratılışını açıklamaz öyle bir kaygısı yoktur.

  insanoğlu?
  yaratılış: hz adem ve hz havva günümüzün modern insanı (homo sapiens) olarak cennetten kovulup dünyaya gönderildi. hiç birşekilde evrim geçirmediler.
  ipnot: bazı kaynaklar da hz.ademin boyu 60 arşın (arşın=20 cm alırsak) yani 18-20 metreyi bulmaktadır. peki günümüze kadar daha uygun şartlara bir adaptasyon sonucu mu kısaldık?

  peki ya dinazorlar?
  yaratılış teorisinde göre insanlar dinazorlarla aynı çağlarda yaşamışlar hemde homo sapiens olarak herhangi bir evrilme falan yoktur. tabi islamiyette bu konu şu şekilde de işlenmektedir, dinazorlar ve diğer bütün yaratıklar günümüz uygun şartlarını yaratsın diye allah tarafından oraya yerleştirilmiştir. onun için zaman kavramı olmadığından hiç varolmamış gibidirler.
  dipnot: günümüz uygun şartlarından kasıt, petroldür. şu an ki teknolojimizle bile dünyaya ne kadar zararlı olduğunu gördüğümüz fosil yakıtları mi bize uygun görmüştür?

  maymunlardan mı geldik?
  yaratılış: hayır maymunlardan değil hz adem ve havvadan geldik. böyle düşünenler varsa dedeleri mağaralarda kalırken burda ne arıyorlar? ehuehu

  evrim: hayır maymunlardan gelmedik, primatlar ile ortak bir atadan evrildik. buna göre aramızda büyük benzerliklerin olması gerekmektedir. madem aynı atadan geldik diyorsa evrim teorisine göre genetik benzerliklerimizin yüksek olması gerekmektedir..

  insan ve maymun kromozom sayısı tutmuyor?
  doğrudur, ama kısmen. bizim 46 kromozom çiftimizi varken bu rakam, şempanze, goril ve orangutanlarda 48 çifttir. peki kayıp kormozon nerdedir diye sorarsanız, çok basite kaçacak bir cevap olarak evrimimiz esnasında kaybolmuştur dersek, bu kayıp kromozon çifti bir türün yok olması ile sonuçlanabilir. eğer aynı atadan gelmişsek kromozonlarımızdan biri bir başka kromozon ile birleşmiştir.

  kromozon çiftleri nasıl birleşir? amma da salladınız ya!
  "iki numaralı kromozom bizim soyumuza özgüdür ve diğer primatlarda ayrı kalan iki kromozomun kafa kafaya birleşmesiyle oluşmuştur.
  birleşme yeri, 114 445 823 baz ile 114 455 838 baz arası olarak saptandı."
  dipnot: bu konuyu açıklayacak yetkinlikte olmadığım için (bkz: kenneth r miller)

  bir çok konuyu açıklamakta iki sistemin izlediği yöntem arasındaki farklar açıkca görülebiliyor, ve görüldüğü üzere de veriler evrim teorisinde sınanabilir ve evrimi doğrular niteliktedirler.
  4 ... blue bandit
 6. 6.
  ilki doğal seçilim nedeniyle canlıların farklılışmasını açıklayan bir bilimsel kanunken, ikincisi bir ilkçağ ortadoğu efsanesidir.
  2 -2 ... david addison
 7. 7.
  evrim ile yaratılışın uyuşmama sebebi, kuranda ve hadiste evrimi izah eden, yahut yeşil ışık yakan bir açıklamanın bulunmamasıdır.

  ortaya konulan 3-4 ayetin bulunduğu sureler okunduğunda ayetlerin evrimi kastetmediği çok rahat bil şekilde anlaşılabilir.
  ... a330
 8. 8.
  (bkz: evrim ile yaratılış arasındaki bağlantı)
  ... noxius
 9. 9.
  evrim makul kılan olaylardan bir tanesi virüslerin ve hastalıkların türemesidir.

  insanı yarattığı söylenen tanrı; insanla beraber ona bulaşacak hastalıkları da mı yaratmıştır? yani günümüzde olan hastalıkların tümü, insan varolduğundan bu yana var mıydı?

  bu açıdan bakıldığında yaradılış, daha doğrusu gökten inmecilik varsa bile; evrim kati surette bir şekilde vardır.

  not: evrim, değişim demektir.
  1 ... kutsal ruh
 10. 10.
  evrim, bilimsel gerçeklere dayandırılarak oluşturulmuş, ancak henüz kesin sonuçları gerçek hatlarıyla ortaya koyulamamış bir teoridir. canlı türlerinin kökeni ve evrimsel süreç içindeki konum ve durumlarını konu ederek canlıların tek bir otak atadan türediğini ve değişen çevresel faktörlere ayak uydurabilmek için evrimleşmeleri sonucunda türlerin ortaya çıktığı görüşünü savunur.
  buna karşılık yaratılış, tüm canlı türlerinin tek bir yaratıcı tarafından, hiç bir evrimsel süreç olmaksızın ayrı ayrı yarattıldığını savunan ve kutsal kitaplarda bahsi geçen düşünce sistemidir. yorum farkına oldukça açık olduğundan tam olarak anlaşılmamış olması da mümkündür.
  1 -1 ... cileklisoda