1. 1.
  evrim gözlemlenir ve dahi tekrar edilir. yediğimiz tüm meyve, sebze ve et ürünleri insanın doğal ortamda bulunan türleri alıp evcilleştirmesi ile, yani kontrollü evirme yöntemiyle elde edildi. yetişkin insanların süt içmeye devam edebilmesi için evrimleşmesi gerekti, bunu tarihsel olarak süt ürünlerine bulaşmamış uzakdoğu insanlarının süt ürünleri tüketmeye kalktıkları zaman yaşadıkları biyolojik sorunlarla gayet iyi gözlemliyebiliyoruz.

  genetik biliminin gelişmesinde çok önemli bir rol oynayan, mucidi Thomas Hunt'a nobel getiren ve neredeyse 90 yıldır birçok laboratuvar tarafından devam etmekte olan meyve sineği deneylerinde şartları değiştirilen deneklerin genetik yapılarının da nasıl adapte olduğu gözlemlenmektedir. sadece evrim teorisine dayanarak doğadaki türlerin taksonomik haritası daha anlaşılır bir sisteme oturtuldu: sadece evrim nedeniyle her sene grip aşısının yeni versiyonu üretilmek zorunda, çünkü virüslerin evrimleri de bir vakıa, üstelik bir kıştan diğerine gayet net gözlemlenebilecek bir hızda.

  aslında her dna, genetik, kalıtım, mutasyon ve adaptasyon hadisesi evrim teorisinin tekrar tekrar gözlemlenmesinden başka birşey değildir. ancak "evrimi gözlemlemek" derken neyi aradığının, neyi görebileceğinin farkında veya bilgisinde olmayanlar için evrim gözlemlenemez. Tıpkı elinde alet edavatın yoksa, hakkında bir teorin yoksa atmosfer basıncını ya da atmosferi oluşturan gazları gözlemleyemeyeceğin gibi. çek atmosferin fotoğrafını, ya da kaydet atmosferi videoya mesela, ne basıncı görebilirsin, ne nitrojeni, ne de oksijeni. neden? bunlar atmosferde olmadığı için mi? Hayır, bunların atmosferdeki varlıklarını tesbit etmek için gerekli bilimsel donanımın olmadığı için. "evrimi gözlemlemek"ten ne anladığını, neyi hangi yolla gözlemlemeye çalıştığını netleştirmezsen evrimi de gözlemleyemezsin. bu evrimin olmadığı, işlemediği anlamına gelmez; senin kafandaki malzemenin yeterli olmadığı anlamına gelir.

  elbette biz bunları anlamadığı, ya da anlasa bile trollük ve bilim düşmanlığı yaparak masalını tasdiklemeye ve itelemeye çalışan din kafaya anlatmıyoruz. kendisinin gündemi insanlığın geri kalanını ilgilendirmiyor.
  1 ... baftan
 2. 2.
  Evrimci falan değilim ama adından da anlaşılacağı üzere evrim teorisi diyoruz buna. Toeri kelimesinin anlamını öğrenin bir zahmet.
  1 ... talihsiz sokak kedisi
 3. 3.
  Bir evrim kesin olarak kanıtlanmadı. Zaten bu yüzden teori diyoruz. Ayrıca bilim evrimi kanıtlamak değil aksini kanıtlamak için uğraşır. Çünkü bilimin insanlarının amacı teorilerin ya da genel kabul görmüş herşeyin aksini kanıtlamaktır.
  iki evrim fosiller ile gözlemlenebilir. Ki gözlemlendi de. Ki bunların sonucunda insan vücudunda apandisit, 20'lik dişler, kuyruk sokumu ve tüylerin ürpermesi eski atalarımızdan kalan özellikler olarak görüldü.
  Ayrıca evrim dümdüz bir çizgi değildir. Bir ağaçtır ki sadece insanları ilgilendirmez. Birşeyler "insan olmak için" evrimleşmiyor yani. Önce bunu bir anlamak lazım. Ulaşmak istediği bir nokta yok ki. Dönemin iklim, coğrafya, canlı faunası'na bağlı olarak gerçekleşen mutasyonlardan bahsediyoruz. Tesadüfi fakat güçlü olanın(şartları yenebilenin evrimleşip canlılığını devam ettirenin) hayatta kalmaya devam edeceği bir süreç.

  Curiosity Mankind Rising belgeselini izlerseniz temelden evrime giriş yapmış olursunuz ve o belgesel cidden çok güzel anlatmış olayın özetini. "Maymundan gelme"diğimizi göreceksiniz.
  Hayat otobanı'nı da tavsiye ederim.
  2 -1 ... netbirisi
 4. 4.
  evrim nasıl gözlenemiyor ? bana bunun açıklamasını yapamazsınız. çünkü evrim milyarlarca yıldır süregelen bir süreç olduğu için insanın bunu kendi gözü ile gözlemlemesi şu an ki teknoloji ile mümkün değil.
  -1 ... mehmetanil5445