bugün

evet evrenseldir ve dünya dili olmaya en azından ben ölene kadar devam etmesini istediğim dildir.

çünkü onu öğreterek para kazanıyorum!
ingilizce evrensel değil, emperyalisttir. sömürge dili olduğu için yayılmıştır.
neden ingilizce?

ingilizcenin evrensel dil olarak seçilmesi aslında söz konusu değildir. seçilmemiş, evrenselleşmiştir.

başlıca sebebi ingiliz imparatorluğunun en iyi zamanlarında neredeyse dünyanın dörtte birinde hüküm sürmesinden ileri gelmiştir.-ingiltereye 'güneş batmayan imparatorluk' denmesinin sebebi de budur.-
kurulan kolonilerin ekonomik ve akademik başarısının doğrudan doğruya ingilizce üzerine kurulmuş olmasıdır.
ayrıca dünya üzerinde ilk sanayileşen ve globalleşen medeniyetlerden biri olması bu dile bu misyonu yüklemiştir.

ikinci dünya savaşının ardından bağımsızlıklarını ilan eden bir çok kolonide ingilizce etkisini yitirmemiş olup bir çoğunda ana dil olarak kabul görmüştür. yakın geçmişte amerikanın da ingilizce'ye omuz vermiş olmasıyla bu dil almış yürümüş diyebiliriz. hollywood filmleri, amerikan televizyon serileri, rock and roll,jazz, disco müziklerinin ve tabii ki ingiliz gruplarının rolling stones, the beatles, pink floyd, led zeppelin gibi büyüyen bi furyayla dünyayı sarması da büyük rol oynamıştır. kısaca kültür mirası.

evrensel dil olarak ingilizcenin en sade hikayesi budur.
ingilizcenin evrensel bir dil olarak yarattıgı etkidir.*
yıllardır süregelen bir sorundur benim için ingilizcenin evrensel dil olması, kim seçmiştir ingilizceyi evrensel dil olarak ne amaçla seçmiçtir kolay bir dil olmasından mı yoksa sömürdügü ülkelerin çoklugundanmı. ikinci şık daha agır basıyor bence dünyada ingiliz sömürgesi tatmamaış ülke mi var, nerdeyse tüm ülkeler biraz da olsa ingiliz hegomanyasına girmiştir dilinin etkisinde kalmasada bundandır heral evrensel olması.

düşününce insan ingilizcenin evrensel olmasına başka neden bulamıyor, hani çok havalı bir dil insan söylerken zevk alıyor desen almanca veya fransızca ne güne duruyor. hem fransızca kadar asil bir dil varmıdır bu dünyada adamlar sevişmeye la mour diyecek kadar kibarken elin ingilizleri seks diyecek kadar kabalar. her yönüyle fransızca daha asildir ingilizceden.