Bir gerçek. Açıkça görülüyor ki evren ancak bir yaratıcı kudreti ile varlığını sürdürebilmektedir. Evrenin bir yaratıcısız var olabileceğini ileri sürmek baba parası yiyen bir ergenin kendi ayakları üzeründe durabileceğini iddia etmek gibidir.
Yav gardaşım evrenden bize ne biz dünyada yaşamıyoz mu?

Dünya öküzün boynuzundadır gardaşım buhadder yeter!

Öküz kafasını sallayınca debrem, osurursa dusunami olur.
nasıl ki köprüyü usta yaptıysa, evreni de bi yaratıcı yapmıştır. o yaratıcıyı da başka bi yaratıcı yaratmıştır.

-ama allah çoh göçlü tağammı.
Pekala. Evren o kadar muhteşemdir ki bir yaratıcısı vardır.
Peki muhteşem bir yaratıcı nasıl yaratılmıştır.
Bazı şeyleri kanıtlayamazsınız, bilemezsiniz. inanırsın ya da inanmazsın. Bu kadar.
Yaradanın Kanıtlanmaması demek, aksinin kanıtlanması demektir. Aksi için de, şu ana kadar herahngibir kanıt yoktur.

aslında büyük bir bilinmezlik içindeyiz.

Bilimsel kanıt yetersizdir. Büyük patlama teorisi adı üzerinde bir teoriden ibarettir.
Kanıtlansa bile hiçlik ve müthiş bir kütle yoğunlaşması gibi saçmalıklarla bağdaştırılamaz.

Onu da öncesi için mantıklı bir kanıt gereklidir.

Olayı ilahi (dinsel) açıdan düşünecek ve yaratıldığına inancak olursak bu defe yaradanla ilgili bilinmezler mantık dışında kalıyor.

Mantık, buradaki kilit kelime bu.

Bizler beynimizin bile sırrını çözememiş canlılarız, üzerinde yaşadığımız gezegen hakkınndaki total bilgimiz %10'a ancak erişir.

Bu yazdığım beyin kapasitesiyle ilgili değil ancak, ya bu kadar düşünebilecek kadar programlandıysa beynimiz? Yada mantık sınırlarının dış katmanına gelebilecek kadar.

Daha iki gün önce bir meteorda yeni bir mineral keşfedildi. Oysa keşfedilemeyene kadar öyle birşey olabiliceği ve ne iş yarayacağı konusunda tek bir düşünce bile olmamıştır.

Bu işin birde element boyutu var, kimbilir ufkumuzu genişletecek bizi bilinmeze görücek elementler.

Demem o ki bilime inanın teorilere değil bilimin her geçen gün gelişmesine ve bilinmeze doğru yaklaştığına tabi bu da teorilerle adım adım olacak.

Ama dine de inanın, bilim ve ilahi tasarımın içiçe olduğuna.
doğru olan gerçektir. ben her sabah kalkıp uyandırmasam işe bile gideceği yok. kendi kendine nasıl var olabilir ki?
Bu arkadas baya agir troll, dun de boyle trolledi de artik tadini kacirmaya basladi. Cevap yazmaktan vazgectim ben.

edit: cok yuksek ihtimalle kendisi de ateist.
Sonu olan bir varlik sonsuz olanin baslangicini algilayabilir mi? Anlayabilir mi?

Gunesin cevresinde gezegenimiz 80 kere falan dondugunde sen yasam sureni tamamlamis oluyorsun. Trilyonluk galaksiyi, bunlarin basini sonunu idrak edemezsin ki.

Tanri var olabilir ama o da evrende yasiyor. Belki de evren onu var etmistir.

Belki de biz ol dedik tanri oldu.

Hak dinlerinin sunduklarindan daha az mantiksiz degil yukardakiler.

Vesselam.........
he amk sen "bir gerçek" deyince o bir gerçek oluyor.

kendini akıllı sanan ama dogmalardan kurtulamamış, sanki bir de astronomi, astrofizik, astrobiyoloji, teorik fizik, quantum fiziği, matematik, gibi tüm konularda ustalaştığını zanneden yazar düşüncesi.

dünyaya binlerce din, binlerce peygamber gelmiş, ama seninki doğru.

senden (ve benden de) çok çok daha akıllı insanlar zaten bu konuda az çok bilimsel fikirlere sahipler.

günümüzde simülasyon teorisinin tartışıldığı zamanlarda senin yaratılış teorin doğru,

sen gerçeği bulmuşsun.

tebrikler.

(bkz: cehalet)
Evreni Allah teala yaratmıştır.

Amk ateistleri.

Geberin.
bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı
Araştıran beyinlere tokat gibi vuran gerçektir.
evreni allah yaratti da ne oldu, benim cebim parami gördü? gecin bu ayaklari.
güncel Önemli Başlıklar