1. 1.
  Bıraz sıkış bir teori olduğu düşünülebilecek durum. Bildiğiniz üzere evren derken gözlemlenebilir evrenden bahsediyorlar yani her tarafını göremiyorlar ama genişlediğini kesin biliyorlar maaşallah.
  ... never forget what you are
 2. 2.
  genleşen evren değil de bilinen evrendir. gözlemlenen, varlığı bilinen galaksiler vs.
  -1 ... pillars of creation
 3. 3.
  Ali ata bak.
  Ali aya bak.
  Işık ılık süt içer.
  ... insectoidzz
 4. 4.
  genişleme olayını bilimadamları şöyle tespit ediyorlar. spektrumda en sıcak kırmızı diyelim. zaman geçtikçe bu kırmızı turuncuya kayıyor. bilimadamları da diyor ki; renkler soğurduğuna göre a bu ibne evren genişliyor. bunu doppler effektine dayanarak söyluyorlar. yani davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi olayı. davulun sesi her spektrumu gözlediklerinde daha hoş daha uzaktan geliyor.
  ama şu var biraz geyik yapacak olursak belki dünya uzaklaşıyor amk. tabiki konum olarak bir tek dünyayı referans almıyolardır ama insan düsünüyo öyle.
  -1 ... has mahmut
 5. 5.
  adam haklı.
  genişleyecek yer varsa zaten orası da evrendir. dolayısıyla genişleyen evren değil gök cisimlerinin birbirinden uzaklaşması olayıdır.

  işin ilginç bi tarafı daha var. ışığın evrenin yaradılışından beri aldığı yolla evrenin büyüklüğü neredeyse yakın.
  buradan evren tanımının ne olduğu konusna geliyor, insan.
  eğer evren, ışığın vardığı son sınır nokta ise ışık yol aldıkça evren genişler ama bu oraların daha evvel olmadığını göstermez. ışık yeni vardığı için yeni farkına vardığımız yerlerdir.
  eğer evrenin sınırı ışığın vardığı son noktadan bağımsız bir yerdeyse biz zaten ışık olmadığı için göremeyiz.
  böyle karuşuk bişey. aamet abinin kaveden yazdım.
  ... pilotmont 1