bugün

Allah daima vardı.
seni ilgilendirmez.
kürtçünün teki çıkıp kürtler diyebilir.
aslında bu soruyu bile sormak saçma.( kimse üstüne alınmasın) neden?

çünkü sonrası olan bir şeyin öncesi olur.

tıpkı zaman gibi. bunu sormak zamanın olmadığı yerde saat kaç diye sormak kadar uçuk oluyor.

yani bizim varlık ve yokluk diye ayıracağımız şey bir varlığın öncesi değil ortaya çıkıp yok olduğu an süresidir. ( yok olduktan sonrası bile değil)

o yüzden öncesinde ne vardı diye sormak gereksiz oluyor.

varlığın var olması zaten varlık var olunca var oluyorsa varlık var olmadan hangi varlığın var olduğunu sormak saçma yani.
islami öğretide zamanı ve mekanı yaratanın allah-u teala olduğunu inanılır. dolayısıyla islami bakış açısından bakıldığında evrenden önce zaman olmadığı dolayısıyla evren öncesinde zaman kavramı olmadığı düşünülebilir. yani evrenden önce, önce kavramının olmaması bizi şu soruya yöneltebilir; " zamandan önce ne vardı?" zaman olmayan bir düzlemde; önce, sonra kavramlarının kullanılmasının mantıksızlığını bir kenara bırakırsak, zamandan önce veya daha dolaylı bir soruşla evrenden önce ne vardı sorusunun tek cevabı allah-u teala'dır.

bilimsel açıdan bakılmak istenirse, maddenin yoktan var olabileceği fikri, henüz yalnızca fikir aşamasında olduğu için bilimsel çerçevede " evrenden önce ne vardı?" sorusunun cevabı şu anda verilemez. ilerleyen zamanlarda bilimin ilerlemesiyle birlikte bir cevap bulunabilir elbet. lakin şu anlık tezlerden veya tahminlerden öte bir veri henüz benim elime geçmiş değil.
yokluk, hiçlik, tanımsız.

(bkz: kaynak götüm)
(bkz: vay be başlık- entry-nick uyumu ziyafeti)
Sanirim arka sokaklarla kurtlar vadisi.

Bazi arkadaşlar tam cevap vermişler.
bilimin tıkandığı noktalardan birisidir kesinlikle.

bu da bardağın dibi demek.

bardağın dibinde de tanrı gerçeği mutlaka karşınıza çıkar.
Farklı bi boyutta çok başka bi alem oldugu kanaatindeyim.
ama soru mantıksız ben gene diyorum.

mesela zamanın olmadığı an nedir?
t= 0

ee varlığın olmadığı zaman nedir?
v(varlık olsun çok yaratıcı )
v= 0

o halde neden bana boş felsefe kasıyorsunuz diyorsunuz ki.

şimdi zaman başlangıcı zaten zamanı var yapan değil midir?
evet.
zamanı öncesinde saat kaçtır gibi bir soru sorabilir miyiz?
hayır.

ee varlık var olanla başlıyorsa varlıktan önce ne vardı sorabilir miyiz?
gene hayır.

ayrıca zaman diye elimizde olan nedir?

başlangıcından bu yana geçen süredir ve zamanın yokluğu da zamana dahil değildir.

ee ben de varlık biterse hiçlik olur dedim çünkü varlığı var yapan ne varsa ortadan kalkarsa bu hiçlik oluyor.

yani bu cevabı olmayan bir soru değil cevabı olması gerekmeyen bir sorudur.
Bilimin bu soruyu çözdükten sonra dünyada olucakları bir düşünsenize? Bütün dinler yalan. Onca savaş, cinayet. Bu dünyadaki büyük savaşlar dinler yüzünden çıkmıştır. Haçlı seferleri, cihad. Ama bakarsanız ateistler düşüncelerini labul ettirmek için kimseyi öldürmezler. Belkide bilimin bu sorunun cevabını bulması insanlığı iyi bir yere taşır. Ne dersiniz?
hatunları da böyle "benden önce kim vardı?" diyerek darlıyosunuz işte.

ebeninki vardı.
(bkz: çiçek taksi).
Sadece Tanrı Vardı.Evrenden Önce Zaman Vardı,Zamandan evvel de Tanrı Vardı.Zamandan Evvel de Allah'ın Resulü Vardı.Allahü Teala'nın Şu kelamı Herşeyi Özetler "Ben gizli bir hazineydim,Bilinmek istedim."
Allah vardı, ahiret dediğimiz başka bir boyut vardı, melekler vardı ve belkide bizim bilmediğimiz başka yaratılanlar. Bunu gidince anlayacağız. Bu gayb yani bilinmeyendir ve bunu yalnızca Allah bilir. Biz bize bildirdiği kadarını biliyoruz.
ben boşluk olduğunu düşünmüyorum. şu an içinde bulunduğumuz evren oluşmadan önce ne olduğunu bilmiyorum.

bing bang'de sonsuz kütleye ve sıfır hacme sahip bir cismin patlayarak evreni oluşturduğu söyleniyor. sıfır hacme sahip bir cisme tam olarak var denemez yani hacim de verilerek madde (var olan) yaratılıyor. cisme hacim verilirken cismin yoğunluğu düşürülüyor yani maddelerin aralarına boşluk veriliyor. aynı zamanda boşluk (var olmama) da yaratılıyor. ben bu yüzden yaratılma sürecini hem maddenin; hem de maddeye anlam katan, yaşanabilecek boşluğun yaratılması olarak düşünüyorum.
ortalık karışıktı. ecevit, erbakan, türkeş, demirel falan vardı. sonra darbe oldu ve evren devri başladı.
demirelvardı.

biri de farklı düşünsün dedim.
Bu sorunun cevabı hala net değil, ve belkide bilinmezlik olarak kalacak. Lakin, evren oluşmadan önce zaman kavramı yoktu, dışarısı yoktu yani zamansal olarak büyük patlamadan öncesi yoktur.
Ajda pekkan.