1. 2750.
    23 yaşımda bir kadın olarak günlük hayatımda bu düşüncenin çok fazla karşıma çıkması üzerine oturup biraz düşündüm. bu düşünme süreci yaklaşık iki gün sürdü. hatta dün anneme arkadaşlarım arasındaki bu muhabbetten bunaldığımdan yakınırken "ya adam gibi biri olsa iyi olurdu diye ben de düşünüyorum ama yok yani ne yapayım? oturup da bundan yakınıp durmanın anlamı yok." dedim. sonra üzerine kendimi tekrar haklı buldum.

öncelikle kendi kız arkadaşlarımdan bir takım belli başlı tiplerin her iki cümlesinden birinin bu olması dikkatimi çekmişti. bu tipler öyle cahil cühela tipler değil. hayat amaçları olan, kafası çalışan insanlar. hayat amacı olmayan insanların amacı evlilik oluyor evet ama bunların bu durumda olması beni şaşırttı. onun haricinde bir takım daha işsiz güçsüz diyeceğim arkadaşlarımın da evlilik nişan hatta çocuğu olduğu haberlerini alıyorum. bilmiyorum, bana çok uzak geliyor bu durumlar.

daha sonra karşı -balkonda düşünüyorum bunları- balkon gözüme çarptı. orada birbirini yiyen bir yaşlı çift var. kendi kendime "neden katlanmışlar ki birbirlerine bu zamana kadar?" diye düşündüm. çünkü ailecek de görüşürüz ve cidden birbirlerine karşı hiç de kibar değiller. aynı şekilde benim çocukluğumdan beri şahit olduğum annem ve babamın evliliği de toz pembe değil. annemin atasözüdür artık "siz olmasaydınız, çoktan giderdim." gidemezdi. annem ev hanımı. nereden vardım bu kanıya? sağ çaprazdaki binamızdaki balkon komşumuzdan. oğlu ile beraber senelerdir tek yaşıyor. bazen balkonda çay içiyorlar karşılıklı. "hafta sonu ne yaptınız babanla?" diye soruyor. o kadının ne iş yaptığını bilmiyorum ama çalıştığını biliyorum. bir kadın için kendi parasını kazanıyor olmak büyük avantaj. aynı model bir başka örnek de birinci kat komşumuz. kızı ile yaşıyor. "bir ayı ile evliydim. tekmeyi bastım sonunda" demiş anneme. o kadını seviyorum. güçlü bir kadın. öyle duruyor.

şimdi.. kafamdaki sorular:
    1) bir insan bir ayı ile neden evlenir?
    2) hiç evlenmemiş bir insan neden evlenmeye bu kadar heveslenir?
    3) yaşlılıkta birbirinden nefret eden bir çift olmayı kim ister ki?
    4) tüm bu evlenen insanlar evlenmeselerdi ne yaparlardı?

sanırım insan bir ayıyıa aşık olduğunda onunla evlenmek gibi bir karar alabiliyor. hatta direniyor geçinebilmek için. çocuk yapıyor. ama bir yerde patlıyor. buradan şu sonuca varabilirim. yalnız kalmamak için evlenmek dünyanın en aptal düşüncesi olabilir. evet, bazıları çocukları ile yaşıyor ama çocuğu olmayıp boşanan bi dünya insan var.

bence genç insanların evliliğe bu kadar özenmeleri yalnızlığın verdiği rahatsızlık. ama evlendiğinizde de eğer eşinizle anlaşamazsanız yalnız hissetmez misiniz? ya da ayrıldığınızda mesela. hani şarkı diyor ya "iyi dostlar biriktirdim. " iyi dostlarınız olsa onun yerine. yani ille yalnız hissetmemek için herhangi biri ile evlenmek yerine iyi dostlarımızla bağları koparmamaya çalışsak.

kimse yaşlılıkta bu duruma gelmek istemez. bunun böyle olacağını bilerek kimse bu yola girmez. rast gele, sırf yalnız kalmamak için olmaması gerek.

işte bu "evlenmeselerdi ne yaparlardı?" sorusu en sevdiğim kısım oldu. kendime bir b planı oluşturdum çünkü. ben kendi yolumu çizdim sayılır. ne kadar takip edebilirim o çizgiyi bilmiyorum. gözüm korkmasın diye çok uzatmadım. sadece bir iki adım ilerisini belirledim kafamda. hayallerimin peşinden gideceğim ben. ilk adım, istediğim bölümde cerrah olacağım.. ikinci adım, belki kalıcı belki geçici yurt dışında bir dönem yaşayacağım. google earthüm genişlesin istiyorum. bakış açım değişsin. "yhaa pisa kulesini ittirmeli foto koydum qanqa xd" lı değil. orada eğitim almak istiyorum. bunların ışığında yeni teknikler bulmak, bir şeylere çare olmak..

bu süreçte kendine benimle paralel bir çizgi çekmiş biri olursa yan yana yürüyebiliriz, neden olmasın? olmasa da, tüm bu hata yapmış insanların arasına karışmamış olurum sadece. elimin bomboş kalmasındansa somutlaşmış hayallerim olur avcumda.

ulan dalgasına soruyorum arkadaşıma, ilerde şunu yaparız bunu yaparız diye.. "önce bi arif'*e sormam lazım." diyor. şaka mı bu? hayal kuruyoruz! kimsenin bir yere gittiği, o dediklerimi yaptığı yok şu an. ben böyle olmak istemiyorum.
    8 -9 ... nammu
  2. 2751.
    icra etmesi zor bir sanat. Partner ve şans faktörü çok önemli.
    4 -1 ... bikahvebikahve
  3. 2752.
    Neden evlendim,annemi özledim diyebileceğim bir olaydır.
    4 -1 ... zeinep balixi
  4. 2753.
    Güzel gelmeye başlayan hayat çiçeği açtırandır.
    Tek tabanca tak etti en yakın zamanda açacağım mevzuyu bizimkilere yerli letgodan bulsunlar bir tane güzellik ahahahahs.
    Edit : kimse de dememiş yerli letgo ne alaka diye yerli tinder olacak o.
    3 -1 ... meruem
  5. 2754.
    Birini gerçekten sevince o kadar güzel bir şeydir ki tarifle anlatilamaz. Bence evlilik iki insanın yarım kalan puzzle parçalarını birleştirerek büyük resmi görmeleridir.
    6 -2 ... kale3112
  6. 2755.
    Üniversiteyi bitirmemle birlikte aklımda dönmeye başlayan düşüncedir. Hayırlısı bakalım.

Edit: düğün davetiyemi burada paylaşırım sözlük.
    2 -1 ... delibiryazar
  7. 2756.
    Kadını çok kısıtlar.
    ... selia
  8. 2757.
    Kafes diyorum.
    içinde herkes çırpınıyor kuşlar gibi.

Ama dışarıda korkunç bir ölüm de onları bekliyor.

(bkz: toplum baskısı)
    5 ... las amores son mentiras
  9. 2758.
    Başıma gelmesi imkansız sey.
    1 ... chesarasara
  10. 2759.
    Kökleri toprağa ne kadar gömülüp bağlanırsa o kadar sağlamdır.
    ... rapaicriberyamokachi