bugün

evlilik için belediyelerin nikah dairesine başvuran çiftlerden istenen raporlardan birisidir.

ayrıntıları brada yazmaktadır:

http://www.saglikvakfi.or...newsid=223041514&pg=1

genelde küçük bir formalitedir, ancak insan yine de heyecanlanıyor. raporu hazırlayan doktor heyetinin herhangibir olumsuzlukta nikahı en az 6 ay erteletme yetkileri varmış, ama bugüne kadar "kendisine olumlu sağlık raporu verilmediğinden evlenmesine izin verilmeyen genç, doktoru vurdu" şeklinde bir haber okumadığımızdan, duymadığımızdan, zannederim herkese bir şekilde onay verilen rapordur.
evlenmeden önce her tc vatandaşı er kişi gibi aldığım sağlık raporudur. bekar iken yaşadığım dağınık hayat sebebiyle epeyce heyecanlanmama sebep olmuştu bu rapor, temiz çıkınca omuzlarımdan büyük bir yük kalkmıştı.
bu sebepten siz gençlere önerim, kondom kullanmadan cinsel ilişkiye girmeyin, başınızı belaya sokmayın.
daha 17 yıl öncesine kadar, olmayan bir uygulama. demek ki, çocuklarımız şans eseri sağlıklı doğmuş. cinsel hastalıklar tabi ki önemli lakin bunun yanı sıra; anne ya da baba, yahut her ikisi de, bir kan hastalığı taşıyıcısıysa, çocukları için en başta önlem alma gerekir. kesinlikle çok gerekli bir durumdur.
sgk hastanesine giderseniz sonuçları 4 gün sonra, özel laboratuvara giderseniz 1 saat sonra alıp aile hekiminize onaylattıktan sonra evlendirme dairesine verilen belge.
adamına göre muamele yapılan rapordur.

tanıdık bir doktor veya ünlü birisinin oğlu/kızı iseniz hiç görmeden doktor onay mührünü vurmaktadır. bazı doktorlar da suratıa bakar : "birşeyin var mı?" der, sen olmasa da olsa da "yok" dersin, mührü vururu, imzayı çakar. köylerde muhtarlar evlenecek çifterin evraklarını doktorun önüne koyar, doktor sorar: "ya emmi sen getirdin belgeleri de bu çocukların bir durumları yok değil mi?", muhtar: "ayıp ettin doktor bizim köyden öyle yamuk çıkmaz, turp gibi hepsi" der demez mührü vurur.

ama böyle işi yokuşa süren doktorlar da var:

http://www.aktuelpsikoloj...m/haber.php?haber_id=8603

bu haberde adam yine sakin davranmış, ben olsam çılgına dönerdim herhalde, o kadar hazırlık yapacaksın, eşya alacaksın, eşe dosta haber vereceksin, egolu bir doktor seni bunun için uğraştıracak, psikolojik olarak kaldırılacak birşey değil.

ya tam yapılsın yada hiç yapılmasın, bir tarafta görmeden mührü vuruyorsan, öteki tarafta insanları süründürüyorsan böyle yasa, yönetmelik, zorunluluk olmaz.
taraflardan birinde aids, bel soğukluğu falan gibi bir hastalık çıkarsa, alınamayacak olan rapordur. devletin vatandaşını koruması, kapsamında değerlendirilmelidir. "ben çok seviyorum , mutlaka evlenmek ve onunla birlikte ölüme yürümek istiyorum" bile desen, vermezler adama o raporu.
herhangibir olumsuz durumda, "evlenemez" şeklinde kesin rapor yerine, "şartlı şekilde evlenebilir" raporu verilmelidir bence. eş adayı eğer evleneceği kişideki bu rahatsızlığını kabul ediyor ve olabilecek olumsuzlukların sorumluluğunu üzerine alıyorsa "şartlı şekilde evlenilebilir" raporu yazılmalıdır. o kişi kabul etmezse tamam evlilik o an için olmaz, ama rahatsızlığı bulunan kişi yarın birgün başkasını bulduğunda belki o kişi kabul edecektir, insanları müebbet ceza verir gibi ömrü billah evlenmesini yasaklamak insanlığa sığmaz...

http://www.aktuelpsikoloj...m/haber.php?haber_id=8603

bu haberdeki doktor yanlış yapmıştır bence, şimdi adam başbakandan yardım istiyor, olacağını söyleyeyim, başbakan özellikle de seçim öncesi bu adamı kırmayarak devreye girecek, doktor da başbakanı kıramayacak (sıkıyorsa kırsın), aynı belirttiğim gibi "evlenemez" raporunu "şartlı şekilde evlenebilir" şekilde düzeltecek, eee o zaman ne anlamı kaldı bu kadar tantana yapmanın, doktor efendinin reklamı oldu bir güzel, ismi duyuldu, eee reklamın iyisi kötüsü olmaz sonuçta.

(edit: evet sözlük anladın sen onu, yakında bu rapor için girişimde bulunacağım, biraz stres bastı açıkcası...)
hee..tabe..

kısırın kısırı sevmesini nasıl sağlayacaksın ?

buyurburdanalkısırcım.com dan mı ?
güncel Önemli Başlıklar