bugün

evlenilecek erkek yok deyip nerede piç var onun peşinden giden kezban kızlar yüzünden zor diye cevaplanacak soru.

ivlinicik irkik yik. olanı da kırk türlü istek ile bezdirdiniz amk.
- geçim sıkıntısının artması
-insanların evliliği külfet olarak görmesi
- psikoloji rahatsızlıkların artması
-insanların birbirlerine tahammüllerinin kalmaması ve devamlı kendilerini düşünmeleri (bencillik)
-hiçkimsenin sorumluluk almayı istememesi
-eşlerin birbirlerini aldatması gibi nedenler.
Herkesin yetistirilme tarzi aile yapisi birbirinden farkli oldugu icin. Evlenince herkes ailede alistigi duzeni devam ettirir iki tarafta birbirinden farkli oldugunda herkes ayri telden calar tabii.
Bencil iki insanın bir araya gelmesi yüzünden.
evlilik bedava seks değil miydi yahu ?
Evlilik değil evlenmek neden zordur.evlilik bir süreç evlenmek başlangıç.
Evlenmenin zorluğu herşeyi mükemmel istemek.evliliği devam ettirmenin zorluğu ise iktisadın bereketiyle yaşayamamak ve bencilliktir.
şuan da ki en büyük nedeni maddi sebeplerdir. hayır nişandı düğündü evdi diğer masraflardı derken orta halli düğün 600 700 bin tl ya patlıyor.
insanın doymak nedir bilmeyen egoları, insanlık (kolektif) olarak aydınlanma sürecine giremezse en iyi ihtimalle bize verilen aklımızı kaybedicez.
evlilik iki taraftan biri eğer üstünden bazı sorumlulukları atmak için evleniyorsa zor. ama o kişinin yüzünü görmek için, o kişiyle aile olmak, hayattaki her tadı birlikte almak için evleniyorsa, o zaman evlilik kolay. hem de çok kolay.
olm tongaya düşmeyin siz de. kız tarafı düğünle ilgili istek ve dayatma yapamaz. düğün tamamen erkek tarafının tasarrufundadır. isterse derme çatma bir yerde yapar, isterse lüks salonda.

eşyalar konusunda da yük erkek tarafına bindirilemez. kız tarafının alacağı eşyalar vardır, erkek tarafının alacağı eşyalar vardır.

ha siz "ben gerizekalıyım, bütün yükü çekerim" diyorsanız 200.000 e de çıkar o düğün masrafı.
insanların bireyselleşmesinden kaynaklanan hadise.
aileler burunlarını soktuğundan. neden zor olsun ?
maddi yetersizliklerden kaynaklanan sorundur. paran olsa sıradaki gelsin, kimse kimseye katlanmak zorunda değil.
Evlilik ulkemizde geri planda kalmaya devam edecektir sebepleri gun gibi ortadadir. Is bulma/isten cikarilma korkusu vs. Her iki taraf istedigi kadar ozverili olsun ulke sartlari ekonomisi kulturu siyasi durusu bunlarin hepsi aslinda hic dusunmesek de evliliklere etkisi olan seylerdir. Birbirini seven iki insan evlenmeye hayati paylasmaya sorumluluk almaya karar veriyorsa birlikten kuvvet dogurmaktan baska senecek yok ulkemizde. Bunun disinda artik su ailelerin ac gozlulugu bitsin ya. Onu isteriz bunu isteriz kulturu bitsin gercekten. Sen kendi evladinin gozunu doyurmadigin icin evlenince senin kizin/oglun her neyse inanilmaz bir acgozlulukle herseye saldiriyor. Insanlar imkanlarinca bir hayat surmedigi ve sosyal medya baskisi yuzunden de olmadiklari oldurmaya calistiklari bir hayat yasamaya basladilar. Ozellikle yeni donem evlilikler iliskiler tamamen instagrama entegre neredeyse, uzuluyorum. Kendimden samimiyetle ornek paylasacagim, rahat ve konforlu bir cocukluk, genclik gecirmis biri olarak buyudum yasadim. Evlenirken esimle hesap kitap yaptik en makul olani secerek nikah yaptik sadece. Dugune harcayacagimiz anlamsiz paralarla almamiz gerekenleri alip borcsuz evlendik. Esimin annesinin fazladan birkac esyasini da evime aldim kullandim gidip yenisini almadim. Kullanilabilir ve temiz olmasi yeterliydi. Evlenirken ekonomiyi yonetmek elimizde olan biseydir. Su zamanda borcusuz evlenip akabinde borclanmayan nadir insanlardanim sanirim. Talepkar olmayinca nasil oluyorsa bazi seyler kendiliginden geliyor zaten. Ekonomik sikintilar olmayinca iliskide de yipranma olmuyor ama her kosulda en onemli sey anlamak kendini onun yerine koymak ve destek olmak tek bildigim bu'dur arkadas. Askimizi sevgimizi iki esyaya iki kaprise harcamayalim derim.
Özgürlüğü öldürmesi. Kadınlar özgürlüğü öldürür. Eskiden tam tersiydi.
gereksiz bir saçmalık olduğundan dolayı olabilir. durduk yere insanlar neden paşa keyiflerini bozsun? neden dertsiz başına dert alsın?
iki insan kümese tıkılı gibi aynı evde yaşıyor ikisinin de kendilerine ait dünyaları olması gerekirken birleştirince olmuyor. Bi de bir süre sonra alışkanlık haline geliyor erkekler kadınlardan bıkıp aldatıyor. Bu liste uzar.
70 li yılları yaşasaydık şimdi ne iyi olurdu. Her şeyin bir ağırlığı vardı mk. O zamanlar yokluk anlaşılıyordu şimdi yokluk yok banka var çek krediyi bas nikahı peki sonra? Ne hayat şartları zor ne de evlenmek. Rahatlığın tavan yaptığı nesiliz biz mk anladın?
Sosyal medya yüzünden insanlar doyumsuz olduğu içindir.
çünkü hemcinslerim o kadar fazla şey aldırıyor ki damat düğüne donuyla gelecek kıvamda oluyor. birçok düğün organizasyonunun içinde bulundum. daha yeni kuzenim evlendi. gelin sadece 2.000 liraya kınalık kiraladı. saçmalığa bakar mısınız? o parayla belki koltuk takımı alınırdı. eve harcanılacak paraları iki üç saatlik hevesleri ve nispetleri için boşuna veriyorlar. yazık.
Yine gereksiz bi soru yine gerekli bi cevap...
(bkz: çünkü eşeğin sikinden dolayı)
Evlilik denilen oluşum iki bireyin birlikte bir hayat var etme olayıdır. Tarım devrimi sonrasında günümüz tipi monogamik ilişkinin temeli oluşmuştur. Ne kadar insan seksüel yapısına uygun, en ideal ilişki tipi mıdır, konusundaki sorgulamalarım netleşmese de monogaminin ve bir evde aynı şekilde yaşamaya çalışan iki insanın kesinlikle mükemmel bir anlaşma içinde olmasını beklemek ütopik olacaktır. Ortak bir ideal etrafında birleşmeden (bebek) uzun süre evliliğini sorunsuz devam ettiren bir çifte tanık olmadım. Arada istisnalar çıksa da bir evliliğin önünde sonunda biteceği veyahut çiftler arasındaki saygının kalmayacağı kanısındayım.
Toplum olarak pasif agresif modda olduğumuz için hepimizin, sorunlara ve rahatlatmaya çözüm olarak ancak en yakımızdaki kişiye yüklenmeyi buluyoruz.
Evlilik şu an toplum nazarında hakiki bir dayatmadır.
evlilik aslında zor değil zorlaştıran örf, adet ve benzeri saçmalıklar.
geçenlerde ilber ortaylı nın bir videosunu izlemiştim. özetle diyor ki; "biz türkler hayatı paylaşmayı bile bilmiyoruz. birbirimizi boğuyoruz, evliliği birbirimizin hayatını ipotek altına almak zannediyoruz."
bence de öyle. çiftlerin birbirlerinin günlük yaşam kesitlerinin tamamını gardiyan gibi ipoteklemesi insanı psikopat eder. herkesin özel bir zamanı olmalı. hobilerine, arkadaşlarına veya işi dışındaki programlarına falan yalnız vakit ayırabilen çiftler mutlu olur.

bir de hayattan zevk alma meselesi var. insani değerlere aynı pencereden bakmayan kişilerin hayatı paylaşması çok zor.