bugün

akıl işi diil.
evlilik'ten bahsederken zaman zaman kullanilan eş anlamli bir sözdür.
çaylar her daim şirketten olan müessedir.
Birbirini seven iki insanın artık ayrı hayatları yaşayamayacaklarını düşünüp birleşerek tek bir hayatta kader birliği yapmalarıdır.Hele ki bu iki insan şiddetli bir aşk içindelerse tadından yenmemesi muhtemel müessesedir.
sadece cocuk yapmak icin kullanilan bir istasyon.
cok ciddi bir müessedir. bu müesseyi kurmak için çok ince eleyip, sık dokumak gerekir.
sevişmeye yasal izin
(bkz: müessesemiz alkolsüzdür)
(bkz: dünya evi)
evlilik yalanların en büyüğüdür çünkü kimse evli olunca tam anlamıyla mutlu değildir her iki tarafında farklı beklentileri vardır ve bu bir türlü gerçekleşmez sonuç itibari ile mahke salonunda son bulan eylem.
eski medeni kanunda müessese müdürü erkekti resmen, şu anda kimin hisse senedi fazlaysa o.
aşkın girişimci ruhunu kurumlaştırarak öldüren hadisedir..
(bkz: bu müessesede asgari ücret uygulanmaktadır)
ailelerin ve yasaların hatta belediye başkanının izniyle sevişmektir. yasal sevişme yani. artık bağıra bağıra ben sevişiyorum, gerekli izinlerim var deyip belgeyle konuşabilirsiniz. en azından ülkemizde anlaşılan şekli budur. sevişmekten sıkılınca çocuk yaparsınız. çünkü bu müessese size çocuk yapma izni de vermektedir. gün gelecek siz de çocuklarınıza ' tamam siz de sevişebilirsiniz' diyeceksiniz. bu sevişme izni daha çok kıza verilen izindir. yoksa erkek imkan bulduğunda zaten sevişmektedir. evlilik kadının rahat rahat sevişmesi için kurgulanmıştır daha çok.
kahrolsun izinsiz sevişmeler!
çeşitleri olan müessesedir.

ben kendi ya$antıLarım sonucu edindiğim izLenimLeri sizLere aktarayım önceLikLe. eLe aLacağım çiftLer anneannem-dedem ve annem-babam. Bir de günümüzde evLiLik çağına geLmi$ çift manzaraLarı...

anneannem ve dedem ; (Görücü UsuLü EvLiLik)

Dedem 22 ya$ında askerden yeni geLmi$ bir deLikanLı, Anneannem ise 16 ya$ında bir genç kız. Görücü usuLü neticesinde aiLeLer arasında evLenmeLerine karar veriLmi$. Bu gencecik insanLar birbirLerini hiç tanımadan evlenmi$Ler bundan 42 yıL önce. Bugün 3 çocuk ve 3 torun sahibi oLan bu insanLarın birbirLerine kar$ı sevgiLeri ve saygıLarı o kadar büyük ki ufak tefek tartı$maLardan öte kavgaLarı yok. ben onLarın yanında büyüdüm ve 21 yıLLık hayatımın en az 11 yıLını (süre hesabı yaparsak) onLarLa birLikte geçirdim. hiçbir kötü harekete rastLamadım. potansiyeL bir kavga mevzuunda mutLaka bir taraf aLttan aLarak oLayın büyümesini engeLLemi$tir her seferinde. Bu evLenme yönteminde insanLar birbirLerini evLendikten sonra tanıyorLar. fLörtün resmi haLde oLduğunu dü$ünün.

annem ve babam ; (A$k EvLiğiLiği)

Annem 18 ya$ında Babam 25-26 ya$ında. bunLar 1 yıLı a$kın bir süre fLört etmi$Ler. Anneannem ve dedemin bütün kar$ı çıkı$Larına rağmen evLenmek istemi$Ler. sonuçta babam annemi kaçırmı$. tipik bir Romeo JuLiet vakası. a$k evLiLiği yani. Ben doğduktan sonra aradaki buzLar erimi$. Anneannem ve Dedem onLarı affetmi$. Buraya kadar her$ey güzeL gidiyor değiL mi? EvLendikten sonra adamın bütün tavırLarı 180 derece yön deği$tirmi$. oLayı annemi dövmeye kadar götürmü$. Ben 1 ya$ındayken annem bo$anmaya karar vermi$. ancak dedem ben varım diye aiLenin parçaLanmasına razı oLmamı$. düzeLeceği umidiyLe devam etme kararı aLmı$Lar. i$te burdan sonra hafızamın tozLu rafLarı devreye giriyor. 5 ya$ına kadar adamın pis huyLarının hepsine annemLe birLikte göğüs germek durumunda kaLdık.biLseydi annem evLenir miydi sizce? evLenemzdi tabii ki. ben 5 ya$ındayken ayrıLdıLar.... Bu yöntemde insanLar birbirLerine a$ık oLuyorLar ve evLenene kadar geçen zaman zarfında birbirLerini yeterince tanıdıkLarını sanıyorLar.

Günümüz çiftLeri ; (Mantık EvLiLiği)

Günümüzde ve beLkide geLecekte $u yukarıdaki iki EvLenme yönteminin kötü özeLLikLerinden arınabiLmek için üretiLmi$ oLan yeni bir tür biLdiğiniz üzre. Ancak bu yöntem geneLLikLe a$kı çok geri pLana attığından doLayı zamanLa e$ine tahammüL edememe durumuna sebep oLuyor. $öyLe ki dü$ünseL oLarak uyumLu oLduğunu dü$ündüğün insan duygusaL oLarak sana hitap etmiyor.Bu da büyük uyumsuzLukLara sebep oLuyor. Sonuç ya mantık(!) ayrıLığı ya da gereksiz, tatminsizLikLe doLu bir birLikteLik devamı.

Sonuç oLarak kar$ıLa$tıracak oLursak;

1. yöntem : evLiyken a$ık oLmanı sağLayabiLir (resmi fLört). AiLeLer en iyisini dü$ündüğü için de mantıkLı bir evLiLiği sağLayabiLir.

2. yöntem : evLenene kadar kendini, kar$ı tarafın istediği gibi tanıtan iki a$ığın evLenmesine sebep oLur. dü$ünseL yön ön pLanda tutuLmadığı için de, ki$iseL özeLLikLerin yanı sıra fikirseL özeLLikLerin çatı$masına yoL açabiLir.

3. yöntem : evLenene kadar fikirLerini kar$ı tarafın istediği gibi gösterebiLecek en az bir ki$inin varLığı, a$kın zaten hesaba katıLmaması sebebiyLe en fazLa 3-4 yıL sürebiLecek bir evLiLiğe götürür insanLarı.

biLmem farkettiniz mi ama bo$anma davaLarının yıLLara göre dağıLımına bakarsanız. 80'Li yıLLardan sonra ne kadar büyük bir patLama ya$adığını görebiLirsiniz. Bundan sonraki dönemLerde artı$ eğrisinin uzaya gönderiLen bir füze kadar seri bir $ekiLde ar$a doğru yükseLme tehLikesi de söz konusu tabii ki...

Not 1: BunLar sadece geneLLemedir. Herkes böyLe oLmaz tabii ki ama sorunLarın kaynağını biLmek önLem aLmak için en güzeL yöntemdir.

Not 2: Yazımda kuLLandığım "görücü usuLü" 1970 Lerden günümüze kuLLanıLan gerzek (ba$Lık paraLı, aLım-satım oLayı) yöntem değiLdir. Örf, adet, geLenek ve görenekLerimize dayanan mantıkLı versiyonudur.

sevgiLer, saygıLar...
fedekar ve sabırlı insanların kaldırabileceği bir kurum..eğer öyle değilsiniz bir kez daha düşünün.. şu an boşanan insanları o kadar iyi anlıyorum ki.. :(
Evlilik müessesesi kaleye benzer;içeridekiler dışarıya çıkmak ister,dışarıdakiler içeriye girmek.
sigortasız işçi çalıştırmanın meşru olduğu tek müessesedir.
kaya çilingiroğlu'nun saygı duymadığıdır. bu hülya dan yeni boşanmıştı, o günler bir muhabir "evlilik düşünüyor musunuz?" diye sormuştu. kaya çilingiroğlu'nun gözleri yerinden fırlayacak gibi oldu, diliyle dişinin arasından, adeta tıslayarak, öfkeli bir yılan gibi "evlilik müessesesine saygı duymuyoruhğm!" dedi.
aslında denk insanlarla yapılırsa müthiş zevkli güzel olaydır. erkek reistir. hatun sevgilidir. herkes yerini bildikten sonra muazzam hoştur.

devlet evlendirme kurumu kurmalıdır. tv deki izdivaç programı asıl devlet görevdir.
kimse yalnız kalmamalı.bu konuda uzman personel danışmanlık yapmalıdır.

yeni evlilerin aldığı beyaz eşyadan kdv alınmamalıdır.

yeni evlilerden devlet elektirik su vergiyi epey indrimli almalıdır. mesela ev kiralıksa devlet o 4-5 sene evden vergi almamalıdır.
beraber yaşamanın devlet tarafından tescillenmiş hali.
beraber yaşamanın akraba, arkadaş ve çevre tarafından onaylanış biçimi.
iki ayrı yalnızlığın tek bir yalnızlıkmış gibi yaşandığı durumdur. başlangıçta aşk meşk, ballı aylar güzeldir, eğlencelidir. çiftin durumu ve konumuna göre yıllar ilerledikçe bir renksizlik, bir monotonluk, bir adamsendecilik yerleşmeye başlar bünyeye. işte o an insan eşine alıştığını anlar. evlilik bir alışkanlığa dönüşür. eğer ki çok fazla kafaya takmaz, değişimi eskisi kadar çok istemezse bir ömür boyu sürdürülen bir müessese haline gelebilir evlilik. çoluk çocuk, klasik ev bark sahibi olmak, hadi bir de arabamız olsun, yetmedi bir de yazlık, çocuklar iyi okullarda okusun yada bunlardan hiçbiri; sadece karnımızı doyuralım yeter düşünceleriyle bir de bakmışsın koskoca bir ömür geçip gitmiş işte. lakin zor zamanlarda, ceceli kardeşimizin dediği gibi hastalıkta sağlıkta eşinizin, çocuklarınızın desteğini gördüğünüz anda evlilik her şeye değer diyebilirsiniz de. böyle de karışık bir müessesedir evlilik. iyi düşünülmeli, sonra karar verilmelidir.
hayatın taşlı yollarında, dikenli bahçelirinden geçerken, suda boğulup, zar zor nefes alırken, tüm bunlardan kurtulup, sahilde el ele yürüdüğün o anın verdiği mutlulukluğu hiç bir şeye değşimeyeceğin birini bulduğunda yapacağın tek şeydir.
ticari amaç gütmesede, parayla dönen müessese...
kar zarar hususuna dayanması konusunda maddiyat yerine maneviyat içeren müessesedir.
güncel Önemli Başlıklar