bugün

diogenes laeritus'e göre thales'in annesi Kleobulina, evlenmesi için thales'in başının eti yiyor, yuva kurması için baskı yapıyordu.
thales ise her seferinde "daha zamanı değil." diyerek geçiştiriyordu.

aradan yıllar geçti, ve thales evlenmek için hiç istekli değildi yine.
annesinin tekrar baskı yapmaya başlamasına thales, "artık zamanı değil." cevabını vermişti.
Özelllikle yakın akrabalar tarafından gelen baskı.

Ee yok mu daha müstakbel biri.
Şurda bir ay sonra oluyorum 25, daha iki sene önce başladı çevremde ki ağzı torba olmayıp büzemediğim insanlar tarafından bu baskı.

Artık ağızlarından ev kelimesi çıkınca mekandan çıkıyorum cevap vermeden.
eski versiyonu:
"biz hep bele muhallebici köşelerinde mi buluşucaz?!" sorusudur.
Çok uzatmaya gerek yok. Hepimizin başında.
Velev ki baskıya boyun eğdiniz ve evlendiniz, hemen ardından çocuk baskısı başlar, hadi çocuk yaptınız diyelim, eeee ikinci çocuk ne zaman, kardeş yapın baskısı başgösterir.
Lan manyak mısın beee, düşün milletin yakasından!
Herkesin hayatına kimse karışmamalı, evet!
25 yasinda bir kadın olarak cevremde olanlarin evlenmesiyle (25iz lan bi durun) bununla beraber bak su cocuk cok iyi bir tanis demeleriyle olusan baskidir.

E istemiyorum. Benim baska planlarim var deyince de ama bir yastan sonra koca bulunmuyor hem biyolojik yasin ilerliyor gibi laflarla sizi sinir krize sokarlar.
bir baskı. kadınlar sanmasın erkeklere yok baskı diye. işi olan her erkeğe sorulan soru ne zaman evleniyorsun. sanki ben evlenince onlara ne olacaksa. yahu sadece düğünde veya nikahta görülecek insanların bu soruyu sorması ne saçma. doğru insanla olunca güzel derler evlilik bilmiyorum ama öyle derler. vallahi derdim bu hayata küfretmek çok saçma diye ama yanılmışım. şimdi hak etmiyor mu bu hayat küfrü. okulu ne zaman bitecek, iş ne zaman bulacaksın, hepsi oldu sonra evlilik. o da hadi oldu çocuk yok mu. hep bir soru hep bir sual.
normalde kızlarda olur bu baskı sanırdım. şimdi tanıdıkları görünce paparaziden kaçan ünlüler gibiyim. akrabayı geç , tanıştığım tanımadığım herkesin derdi benim evlenmem olmuş. artık bi durumdan canım sıkıldı.

onuda geç kızlardan uğradığım baskı cabası. slm verdiğim hemen havaya giriyor. anlımda ideal damat aday adayı mı yazıyor nedir ? mesela hastahanedeyim ilaç verecekler bir oda ya gönderdiler teyzeler felan dolu kızlar tek erkek benim herkes sohbet ediyor. neyse hemsire ablalar dahil hepsi evli misin diye sordu. hatta kızın biri kimle geldin sevgilin dışarda beklemese diye ağzımı aradı.

ustanın biri yakışıklısın niye evlenmedin diye sordu. ertesi gün yine geldi yine soruyor aklı almamış. biride çapkınlık felan bu işleri bırak oğlum git iyi bir aile kızı bul evlen diye nasihat ediyor. çapkın biride değilim nerden çıkardı onuda anlamadım.

Allah kızların yardımcısı olsun erkek olarak bana böyle ise kızların halini düşünemiyorum bile.
gelecek düşündüğün sevgiliden ve onun ailesinden gelirse zindandır. sevmesen ayrılalım dersin oh mis ama sevdiğindenbu baskı gelince kötü oluyor.

hayatımızı kuralım bir.
Kadınsan ve ev hanımıysan Allah yardım etsin. Erkeksen salla he he de geç. Olmadı ayrı eve çık bitti gitti.
Minyon tipliysen bi nebze yirtacagin durum.
(bkz: kiralık koca arayan çinli kadınlar)
sözlük kızlarının en büyük sorunudur.
eski kız arkadaşımın, restauranta girerken koluma girip, aşkım ne zaman evleniyoruz demesi ile ilk kez inanılmaz şekilde yaşadığım baskıdır. o an bitti tabii. ama bazı kadınlarda bu durum hiç olmasa da, bazılarında inanılmaz vardır.
en tahammül edilmeyeni; sevgili tarafından önce küçük imalarla başlayıp ardından alenen yapılanıdır.
17 yasinda olmama ragmen annemin butun ceyizimi hazirlayarak bana yaptigi baskidir.
En son seccade işliyodu.
Hayatı zehir eder.
yapılmaması gereken baskıdır. her şey kısmet.
yaşın ilerledikçe üzerinde hissettiğin baskı. her ne kadar serseri, aylak adam havasında da olsan eninden sonunda karşılaşıyorsun. sağ olsun çevren de (ailen, sevgilin, akrabalar, eş dost, arkadaşlar, dostlar, yalnızlar, evliler, bekarlar...) bu baskıyı arttırıyor. üzerinizde bu baskıyı hissetmek istemiyorsanız sanırım yapacağınız tek şey yurt dışına açılmak olabilir. aileler işin içine girince olay bitmiştir. geçmiş olsun.
pozitif yönde olduğu gibi negatif yönde de olabilecek baskı.. Evleneyim dersin, yok üniversite bitsin, yok askere git, yok iş kur.. hayırlısı..
Belli bir yaştan sonra edinilmesi gerektiği düşünülen yaşam tarzı.
Dogasi geregi olusan hedere. Zatihi ucuncu sahislarin baskisi olmasa da insan kendi kendine sizofren bi baski uygulayacaktir. Ha yok benim felsefemde evlilik yok diyorsa o ayri.
Evlenincede, ev alın, çocuk yapın, araba alın, bir çocuk daha yapın diye devam edecek baskılar bütünüdür.
anneden babadan dededen facebooktan derken bekarlara dört bir yandan uygulanan baskıdır.