bugün

bir türlü anlayamadığım mantık. madem ayrı yaşayacaksın boşansana, boşanmıyorsan neden ayrı yaşıyorsun. e çocuklar böyle de rahat olmayacaklar. evli misin değil misin belli değil. mahalle baskısından korkuyorsan, çaresine bak. bir daha mı geleceksin dünyaya?
kağıt üstünde evlilik.
taraflar arasında fiili bir evlilik birliği kurulmamış, aynı evde yaşama yok, karı-koca hayatı yok.
(bkz: evli olmayıp birlikte yaşayan çift mantığı)
Anlatıyorum: bizim uyguladığımız evlilik modelidir. Bunun için hem objektif, hem de kişisel sebeplerimiz var. Objektivi - 86 yaşında bir anaannem var, ömrünün sonuna kadar yanında olacağım- kocam 33 yaşında, gençtir, ama anaannem böyle değil, kocam 87 yaşında olsaydı tabii ki de onun yanına taşınırdım. anaannemle olan güzel günlerin tadını çıkarmak istiyorum. kocamın ise hasta bir babası var. hep birlikte mi yaşayalım? gereksiz bir gerilim yaratır. diğer sebep - anaannemle olan evimizin iş yerime ve okuluma yakın olması. 7 dakika yürüyerek gidebiliyorsun. ama kocamın yanına taşınsaydım okula-işe gitme durumu benim için çok zorlaşır.

kişisel sebep ise - özel alanımın olmasına çok önem veririm. kendi köşem, kendi odam olsun, ve hayır, kocamı aldatmıyorum, çünkü 3-4 gün seks olmayınca açlıktan ölen bir insan değilim. hobilerim var, onlara vakit ayırıyorum, kitap okumak istiyorum, resim çizmek istiyorum, yanımda biri varken bu pek mümkün değil. anlamadım, ergenlik döneminde kendi odam olsun diye boşuna mı savaşmıştım annemle? emeklerim çöpe mi gitsin? kocam da öyle. günlerdir evden çalışıyor, hem çalışıyor, hem de babasına bakıyor.

ama evlendik, çünkü evlenmeden bir erkekle öpüşmek, yatmak, ona yemek yapmayı yanlış buluyorum. benim için uygun değil. kimse beni sikip atamaz. ilişkinin bir adı olması lazım, normalde geniş görüşlüyüm, ama namus konusunda çok titizim - ya evleniyoruz, ya da en fazla elime dokunabilirsin.

ayrıca boşanma olayları çoğalıyor, birlikte yaşayınca kavga-gürültü başlıyor insanlar arasında, hiç çekemem, zamanlar kötü, aynı evi paylaşıp ilişkiyi yıpratmaya gerek yok.
herkesin kendi hayatı herkesin kendi görüşü tabi.