bugün

tolga candar harika yorumlar.ve sanırım sade o yorumlar. *
ruhi su ustadan dinlenilesi eser.
Isparta Yöresinden Gönen'li Kadri'den alınıp Muzaffer sarısözen Sarıözen tarafından notaya alınan muhteşem türküdür.
ruhi su yorumu bir başkadır.
evlerinin önü mersin,
yerden yere vurdun sen beni ersin,
böyle devam edersen tokadımı yersin,
ölürüm de ayrılamam ben senden.
diye bir şarkı uydurasım gelen söz. *
"evlerinin onu mersin
beklerim yarim gelsin
beklemekten usandim
allah belani versin"

kaviriyla bir kemal sunal filminde, kemal sunal tarafindan yasli bir kadina ithaf edilip karsilik olarak "bu ne bicim mani ulan" elestirisi ve surata bir adet saplak alinmistir.
sözleri evlerinin önü boyalı direk'i çağrıştırsa da sonu benzer olmaması dilenen türküdür.
"ne zenginlik bee" diye düşüncelere sevk eden cümlecik. senin mersin dediğin adamın bahçesiymiş. peh..
(bkz: dinlemekten asla bıkılmayacak şarkılar)
tolga candar gibi ozdemir erdogan'in da cok guzel soyledigi turku.
tolga çandar'ın tek kelimeyle muhteşem söylediği ısparta türküsü. tam sözleri şöyledir;

evlerinin önü mersin
ah sular içmem gadınım dersin
mevlam seni bana versin

al hançeri gadınım vur ben öleyim
ah kapınıza bidanem kul ben oleyim

evlerinin önü susam
ah su bulsam da gadınım çehremi yuğsam
açsam yüzünü baksam dursam

al hançeri gadınım vur ben öleyim
ah kapınıza bidanem kul ben oleyim
ahmet kaya yorumu da yabana atılmayacak kadar güzel olan türküdür. iyimser bir gül albümünde yer alır.
Türkünün derinliklerine inildikçe türküde bahsedilen suyun aslında cinsel ilişki anlamına gelebileceğini görebilirsiniz. Zaten şarkı sözlerinde aşkın şarabını içmek şeklinde benzer bir benzetme de var.

--spoiler--

ah sular içmem kadınım tersin tersin

--spoiler--

Tersinden su içmek ne olabilir ki? Sanırım burada ters ilişki * anlatılmak isteniyor. Adam "korkma ters ilişkim yoktur" demek istiyor. Burada hatırlatmakta fayda var bazıları bu türküyü "ah sular akar tersin tersin" diye söylüyor. *
--spoiler--

ah su bulsamda kadınım çehremi yuğsam (yıkasam)

--spoiler--

Burada "ah bir cinsel temasım olsa da" şöyle kendime gelsem demek istiyor sanırım. Bir de bunları destekleyen bir son cümle var.

--spoiler--

al hançeri kadınım, vur ben öleyim
ah kapınızda bitanem kul ben olayım

--spoiler--

Görüyorsunuz ya. Adam boşalmadan rahat edemeyecek. *
çok güzel bir ege türküsüdür. ve fatmagül' ün suçu ne dizisinin 32. bölümünde kerim ve fatmagül' ün birbirlerinin gözlerinin içine bakarak söyleyecekleri için yakında bu başlık dolacaktır. *

Fatmagül : Mevlam seni...
Kerim : Mevlam seni bana versin.
Kerim : Al hançerini kadınım vur ben öleyim.. Ah kapınızda bidanem kul ben olayım..

sözleri:

evlerinin önü mersin
sular içmem kadınım tersin tersin
mevlam seni bana versin

evlerinin önü susam
su bulsam da kadınım çevremi yusam
açsam yüzünü baksam dursam
fatmagülün suçu ne dizisinde bu hafta dinlemeye fırsat bulduğumuz türküdür. ben şahsen ilk defa duydum ve hayran kaldım.
ısparta iline ve yöresine ait olan güzel bi eser.
ayrıca Süleyman Demirelin en çok sevdiği parça.
http://fizy.com/#s/37n99n
bunu ozdemir erdogan'dan daha iyi soyleyebilen biri henuz yoktur.
trt thm repertuvarı no:1024, yöresi ısparta olan ege türkülerinin en muhteşemlerindendir.

türküleri aşağılayan, 'ıııiiiyyyy, çooooqqhhh iğröööeeennnççhh, kıroooouuğğğğ' şeklindeki yorumlara maruz bırakan onlarca genç kızımızın facebook sayfalarını yaklaşık bir hafta boyunca süsleyecek olan türkümüzdür de aynı zamanda.

sebebi ise, reytingi yüksek bir türk dizi filminde icra edilmiş olmasıdır.

ama olsun varsındır. kültür mirasının nasıl ve nereden aktarıldığı değil, aktarılıp aktarılmadığı önemlidir. biz o genç kızlarımızı böyle de seviyoruzdur. devam etsinlerdir.

(bkz: bardağın dolu kısmı)
hayran kalınacak türkü. ne mutlu bu şarkıyı yazdıran kadına.
"ah sular içmem gadınım tersin.."

türkülerin bir bıçağı tersinden tutturma yetisi vardır, insana; kesmeden, kesiyor gibi yaparak, zeminde çizgiler bırakarak..

"çakıltaşı seni su sanıyor.."

şiirlerinse bir makası elden aldırmama iç güdüsü vardır, insana; oraya koy, ben alırım; keserek, kesmiyor gibi yaparak, zeminde kesikler bırakarak..

bütün bunlar elbette ki yoktur. (freud diye bir şey aslında yoktur)

ne diyordum? hah!

mevlam seni bana versin..

(bkz: teselli bulur türküsünden)
evlerinin önü handır türküsünde geçen sözlerden.

" evlerinin önü mersin aman
mevlam da seni bana versin. "
http://fizy.com/#s/1aimfj
http://www.youtube.com/watch?v=qSSvIgomG1Q
çok nadide bir eser.
güzel bir türküdür. şiir dinletimizde yer alacak bir şarkıdır.