bugün

hepsi ortalamadır.

ev: 150.000
eşya: 60.000
düğün : 15.000
nişan,kına ıvır zıvır : 15.000
takı : 15.000

255.000 tl'dir.

hadi götü yiyen evlensin.
En Çok vuran düğün, nişan ıvır kıvırdır.Sırf örf ve adetlerimizi yaşatıyoruz diye yıllarca boğazımızdan kesilicek ve acısı Çekilcek şahsen ben nikahdan sonra karıyı alıp venediğe götürürüm kalan parayıda bankaya koyarım ne gerek var millete düğün havasını Çaldırıp kendi cebimden pasta kola yedircem.
Ortalama bir düğün 50 -100 bin arası paraya patlar. Diyelim ki düğün yapmaktan vazgeçtiniz ailenizin konu komşu eşe dosta götürdükleri çeyrek altınları (borç olarak verdikleri) altınların dönüşü olmayacaktır sırf bu yüzden bile onca masrafın içine ailece elbirliğiyle ite kaka sokulur. Maalesef kaçırınız yok.
nikah kıyılır. bunun için ücret ödeniyor mu bilmiyorum.
dostlarla ve ailelerle yemek yenir. 3.000 - 4.000 hesap ödenir.
geriye kalan bütçenizle de yurt dışı seyahati yapar, her sabah başka şehirde uyanırsınız.
seçim sizin. ya yaşlı teyzeler ve çocuklarına gösteriş yapacak dünya kadar borcun altına gireceksiniz, ya da hayatınıza dair çok güzel anılar biriktirecek, farklı kültürler göreceksiniz.
minimum 40.000 tl dir.
80 bin Türk lirası. Göte giren algida şemsiyesi.
bu paralar gidiyorsa bildiğim tek birşey var ki ben ve birçok hemcinsim evlenemeyecektir. bizim neyimize evlilik.

peygamber zamanında ne kadar da güzelmiş ve kolaymış evlilik. erkek kızın ailesine "kızınız başımın tacı, yemem yediririm, giymem giydiririm. işte lokma, işte hırka, işte baraka" dermiş ve kızı alır gidermiş. sırf şu ailelerin gösteriş merakı yüzünden kaç tane birbirini seven genç evlenemiyor. evlenenler de yıllarca borç ödüyor. kadınlar nasıl bu isteklere müsade ediyor anlayamıyorum. o borcu erkek ödeyecek ama bu dolaylı yoldan seni de etkileyecek. bunun maddi sıkıntısı eve yansıyacak. geçim sıkıntısı yüzünden sürekli kavga edip sonunda da ayrılacaksınız. yapmayın etmeyin. bir yuva kolay kurulmuyor.
minimum 40.000 - 50.000 arası..

bir küçük esnaf olarak evin içini sadece 25.000 TL ye döşüyorsunuz.. gerisini siz hesap edin.
Kanaatten başkası yalan. Ne kadar harcarsan harca yetmeyecektir.
Düğün yapılmazsa kesinlikle azalacaktır.
bence o kadar masrafa gerek yok. sırf düğün yapacaz diye 50 bin tl borca girilmez. ev eşyalarını al, git nikah kıy, kalan para ile yurt içi ve ya yurt dışı (zevke göre) tatilini yap. güzel anılar biriktir. aile içi de bir yemek yersin olur biter.

edit: ailenin başkalarına taktığı çeyrek altınlar geri gelsin diye düğün yapmayın.
50.000gözden çıkarılmalıdır .net.
düğün olacaksa 50,000 olmayacaksa 10,000 dir. balayı dahildir.

uludağ yazarlarına tatil masraflarının maliyetini çalıştığım tur şirketi ile indirimli sağlarım.
kesin bir rakam vermiyorum. neden ? etrafımda örnekler var 1. elden. oldukça düşük maliyetle evlenenleri biliyorum.

--gençlere tavsiyemiz meseleyi büyütmeyin. olumlu yaklaşın olaya. niyetiniz temiz olursa mutlaka yardıma ulaşacaksınız. ha baktınız karşınızdaki insanın beklentileri yüksek o halde takılmayın, durmayın yola devam edin mutlaka aradığınız özellikte birini bulacaksınız.

--yük yolda denklenir bunu unutmayın. işin içine girince bazı şeylerin nasıl olduğunu anlamayacaksınız.
--açık ve net olun sevgili arkadaşlar. kimseyi kandırmakla zaman kaybetmeyin. çalışkan olun yeterli. sabırlı olun zamanla her şey olur.
--illaki birisi üzerinde diretmeyin. bakın 3 aşağı 5 yukarı hemen hepsi aynıdır. kafalar uyuşsun birbinizi görün konuşun beğenin. olmazsa olmaz demeyin hayatta her şey olur. öncelikle detaylara takılmayın ana konular ve ortak paydalar üzerine konuşun.
--hayatta her şey nasip deyip yan gelip yatmayın. arayın tarayın sorun soruşturun bakın görün anlayın. tecrübe önemli büyüklerin sözlerine kulak verin. her zaman son kararı siz verin. karşı tarafında sizde karar kılmasına özen gösterin. aileler tabi ki önemli ama hayat sizin hayatınız bunu unutmayın. haddinden fazla ailesinin isteklerine boyun eğen ve ses çıkaramayan insanlardan uzak durun.
--konuşmaktan aciz, isteklerini saklayan, niyetini gizleyen, ne istediğini bilmeyen insanlar problem çıkartırlar unutmayın. bunlarla zaman kaybetmeyin.
--odaklanın. dağılmayın. amacınızı belirleyin. imkanlarınıza bakıp ta bu meseleyi tehir etmeyin. allah imkan yaratır ona güvenin. haram işlerden uzak durun yeter ki. doğruların allah (c.c.) yardımcısıdır.
--armudun sapı, üzümün çöpü deyip deyip kendinizi dev aynasına koymayın. mütevazi olun. karşı tarafı zora sokmayın. seviyorum deyip te sizden bir tek ananızın nikahını istemeyenlerle zaman kaybetmeyin.
--hayal kırıklığı yaşamayın. bir mesele olmuyorsa zorlamayın. önünüzdeki diğer alternatiflere yönelin. kimse vazgeçilmez hint kumaşı değildir. ezilmeyin ezdirmeyin kendinizi, ezmeyin kimseyi.
--olan da da olmayan da da hayır vardır deyin yolunuza bakın. gayret edin. bir işiniz yoksa bile boş boş gezinmeyin. gidin bir işe girin. erkek kadın ilişkilerine hassasiyetle yaklaşın ki allah karşınıza tertemiz eşler çıkartsın.
--kafanızdaki önyargıları aşın önce bi kere. olur deyin mutlaka olur. hayırlısı hadi bakalım.
133 tl.

belediye benden böyle bi para istemişti.
50k-60k arasi diyorlar.
50 000 tl olarak tespit ettim.
3 bin tl diyen mal herhalde.
düğün salonu 3 bin tl çünkü.

En az 30 bin tl. Lüks bir ev ve düğün ise en az 100 bin tl.
35 bin TL arkadaşlar kuru masraf sadece altınlar hariç.
Lüks bir ev + düğün 100.000 tl mi?

Yozgatta bile imkansız amk. 100.000 e kümes bile kalmadı artık.
yeni evlenen biri olarak 325.000 lira.ev dahil.Allah herkese gönlünce versin.
Kesinlikle beş rakamlı olmayandır.
ortalama bir il.

ev: 250.000 tl
düğün-kına-nişan-eşya: 90.000 tl

nereden bakılırsa bakılsın 350.000 tl.

100.000 tl aileden gelmiş olsun 250.000 tl kredi çekelim 10 yıllığına.

3.300.000 tl her ay 10 yıl boyunca ödeyeceğiniz para.

evlenenin aklını yiyim.
100 lira falandır belediye harcı muhtemelen.
Neden herkes ev almis amk evlenirken. Kredi cekersin olmadi yani kira gibi onu odersin. Minimum dusunuyorum. Yani yemekli falan zor o pahali. Ama alyanslar tek tas 5 tas gelinligi iste kuafor masraflari damatlik vs vs ev masrafina 25 bin de yani bizim buralarda 2 ye bolunur ya da mutfagi kiz tarafi yapar beyaz esya cart curt. Ya bence ne bileyim abi beyaz esyalar televizyon iste klima falan cok tutar yani. Hani ama yinede kosede 50 bin tl niz olsa fena olmaz. Kinayida bizim burda kiz tarafi yapar zaten. Bilmiyorum ya. Dugun masrafi 200bin yazan arkadas neyin kafasindasnz amk. Minimum lan baslik minumum diyor. Kusura bakmayinda gayet az maasla gecinip cok guzel de evlenip cocuklarina bakan aileler var. ne kadar simariksiniz ya 500bin tl mis. Benim evlencegim adam o kadar masraf yapcaksa evlenmem amk o parayi gidip biryere bagislasin daha iyi. Neyin acligi bu amk. Illa ev mi olmasi gerek calisirsiniz bi sure sonra alirsiniz kari koca birlikte allahin gorgusuzleri. Cok ilginc ya bu evlenirken gosteris meraklisi tipler. Gece gece sinirlendim amk. Ne yani insanlarin parasi yoksa evlenmesinler mi. Gercekten siz inaniyor musunuz ya her evlenen insanin minimum 250 bin tl harcadigina? Buna gercekten inanan var mi?
güncel Önemli Başlıklar