1. 237.
  şimdi olaya tamamen 'bilimsel' bakmamız gerekiyor. sözlükte orda burda okuduklarım dudağımı uçuklatacak yorumlar... dindanları eleştirip 'aaa çok ayıp çocuk yaşta evlendiriyorlar çocukları' diyenler evlilik yaşını çok çok ileri tarihlere atabiliyorlar... 30'Lar, 40'lar... ama dindarlar 'ifrat' yapıyorsa, dini önemsemeyenler de 'Tefrit'te kalıyor. bir anlamda eşitleniyorlar yani...ama hiç kimse olaya 'biyolojik' açıdan dolayısıyla 'bilimsel' açıdan bakmıyor. bilimadamları kadın için doğurganlığın, erkek için sağlıklı sperm üretme yaşının 18-35 aralığı olduğu ifade ediyorlar. 18 yaşından önceki evliliklerde, doğum yapacak kadın için 'kemik' gelişiminin yetersizliğinden bahsediliyor. 35 yaşından sonraki evliliklerde ise -istatistiklere göre- özürlü çocuk olma ihtimali artıyor. kadın kaliteli yumurta üretemediği gibi, erkek de kaliteli sperm üretemiyor. ve maalesef dünyaya gelen bir 'insan'ın hayatı mahvolmuş oluyor... onun bakımı, stresi de ayrı bir olay..

  çevremde 3 ailede böyle vakalar oldu ne yazık ki.

  sonuç: bilimadamlarının sesine kulak verelim ey dindarlar ve modernist arkadaşlar... 18-35 yaş aralığı...

  meg jay'ın ted'de 30'lu yaşlar neden 20'li yaş değil, konulu harika üstü bir konferansı vardır, dinleyin, dinlettirin... sevaptır efem..

  (bkz: meg jay)

  (bkz: neden 30 lu yaşlar yeni 20 li yaşlar değil)
  2 ... jean piaget
 2. 238.
  30'dan önce evlenen gerizekalıdır net.

  biraz kendi hayatını yaşayacaksın, koyun sürüsü gibi yok okul bitecek, askerlik bitecek sonra evlenilecek diye bir kaide yok.
  1 ... yrd doc dr hamdi poncikoglu
 3. 239.
  çok klasik olacak ama...
  reşit olduktan sonra kendini hangi yaşta hazır hissedersen o zaman evlenmek için en uygun yaştır.

  ben 21-22 yaşında kendimi evliliğe hiç hazır hissetmedim, üniversite mezuniyetini 3-4 ay takip eden sürelerde evlenen arkadaşlarıma şaşırdım, hakikaten ilginç geldi. ama şimdi bakıyorum, çok huzurlu görünüyorlar ( rabb'im hep mutlu etsin onları ), çocukları oldu. eşlerini gayet iyi tanıyıp zaten kendilerini hazır hissetmişler; ben bunun farkında değildim. şimdi aradan geçen 3 yılda ben kendimi hazır hissedebildiğimi düşünüyorum.

  tabi doğru olduğuna inandığın kişiyi bulman ve ( özellikle erkekler için ) o kişiyi geçindirebilecek maddi dayanağının olmasını da göz ardı edemem. bu da önemli bir etken kendini evliliğe hazır hissetmende.

  allah gönlümüze göre verir inşallah.
  7 ... linguist
 4. 240.
  evlilik ve askerlik cahilken yapılmalı diye bi söz vardır. yaş ilerledikçe ikisi de zordur..
  ... mentalist34
 5. 241.
  26 yaşında evlendim .
  şimdiki aklım olsaydı 18 de evlenirdim .
  1 ... dinazorus
 6. 242.
  böyle bir yaş yoktur, insanlar fanusta yaşayan birilerinin şekillendirmesine göre davranmaz davranamazlar, kişi kendini evlenmeye hazır hisseder doğru yada yanlış bunun ceremesini kendisi o yolu yürürken çeker, her şeyin sistemli olduğu bir hayat kadar boktan bir şey yoktur.

  evlenmek için ne çok kasmak, nede yok ben kesinlikle evlenmem kafasında olmak gerek, akışına bırakmak gerekir bağzı şeyleri akışına..
  ... taflan
 7. 243.
  çocuğuyla arasında koca bir nesil farkı olmaması için 24-25 ideal.
  1 -1 ... bayanbonit
 8. 244.
  Erkek 27-32.
  Kadin 25-30.
  ... t bag
 9. 245.
  erkek 28 30 arasi
  kadin 24 26 arasi.
  ... bakir playboy
 10. 246.
  kuşun öttüğü, elin iş tuttuğu her yaş.
  1 ... testestorant