1. 1.
    Bedavaya gitti demesinler diye de 10 tane beşi bir yerde, 50 tane de yüzük istenmeyeceği gerçeğidir. Miktarı çok iyi ayarlamak gerek, hem anneminnikahını da ister misin diye sordurtmamalı, hem de kolayca elde edilebilecek kadar olmamalı. iki ucu boklu değnek...
    1 ... sad to the bone
  2. 2.
    Ben ağırlığımca istemeyi düşünüyorum 76 civarı.
    1 -2 ... return of the nazmiye
  3. 3.
    düğün masrafının minimum 2 katı takı gelmeyecek iste düğün yapmak anlamsızdır.
    1 ... peacekeeper
  4. 4.
    Bir kocakarı sözü der ki ;
    Yerin altın olsun.
    2 ... kivircikim
  5. 5.
    evlendiğin adam toprak ağası falan değilse fazla abartmamak gerekmektedir. uzun yıllar önce bir girelim bu mevzulara dedik. nihayete ermedi tabi ama bilezikler tam altınlar bilmem neler havada uçuşunca "kuyumcu değilim lan ben" sözü dökülmüştü istemsizce.

ulan evlilik kurumuna mı giriyorsun mezata mı belli değil. tamam kadın mağdur olmasın eyvallah eğer anlaşmazlık durumu olur ayrılık falan gelirse kendisini bir parça güvenceye alsın da biz erkekler ne oluyoruz ? bu ülkede aylık geliri öyle 10-15+ bin lira olan adam sayısı fazla yok ki. borç harç takıları tamamlıyorsun. sonra bir şeyler oluyor ( erkek aldatmış ise ayrılık sebebi o ise o zaman hak eder her şeyi itirazım yok ) anlaşamıyorsun boşanıyorsun. kadın altınları falan alıyor borcu erkeklere kalıyor. üstüne bir de nafaka falan bağlanırsa adamın sırtına semeri vuruyorsun işin özeti.
    3 ... mel mel bakan gibson
  6. 6.
    Hiç istenmez. Karşı taraf gücüne göre alır.
    5 ... sari civciv
  7. 7.
    Tabi ki de agirligin kadar, pasa dedem zamaninda hep oyle almis gelinlerini.

Bizim soyluyuz efendim. Bizde adet boyledir. Agirligin kadar altin istenir. Beyaz esyalar bosch olmak zorundadir. Biskuvilerin bile sandalyesi vardir ve keklere kurdela baglanir. Dugunler 40 gun 40 gece olmali ve bir gunde en az 3 elbise degistirilmelidir.

Balayi mutlaka bes yildizli otellerde yapilir. Hamama bile gul yapraklari dokulur. Ve seri storyler atilir canli yayinlar yapilir.

Ve evlenenlerin gerizekali olmasi, hayati boyunca tek basarisinin evlenmek olmasi bu duruma engel degildir.

Sonra iste 40 sene borc odenir. Pasa dedem de odemis zamaninda.
    4 -2 ... lisa garcia
  8. 8.
    Yani, affedersiniz ama adet yerini bulsundan fazlasını isterse gelecekteki eşimin ailesi; çıkartıp masaya koyar, "Ben de bunun ağırlığınca altın istiyorum." derim.

E sonuçta alışverişe dönmüş iş. Gönül ilişkisi, hayırlı bir iş falan değil bence yani.
    3 ... sheltering sky
  9. 9.
    Bahsi geçen, başlık parası haline getirilmiş mihr dir (bkz: mehir)

iki çeşit mehir vardır, birinin geciktirilmeden verilmesi gerekir, kız tarafının istediği bir bilezik ya da ev eşyası gibi. (bkz: muaccel) Diğeri ise kadının eşi ölmüşse ya da boşanınca verilen mehirdir. Nikah kıyılırken verilecek altın ya da paranın muaccel yani acele olup olmadığının belirtilmesi gerekir. Ve yine bildiğim kadarıyla kadın mihr almadan, kocasına bağışlayabilir, helal edebilir. Ki gözümde en faydalısı budur.
    1 ... i am only one
  10. 10.
    Bide isteniyormuymuş insaların gücü ne kadara yetiyorsa yapar ona göre zaten evlencice ya eşin takı olarak takar yada bozularak ihtiyaclara harcanır. yani evde kalacak o para, bu muhabbetleri hic sevmem zaten şimdi boşanınca mallar eşit paylastırılmıyormu o gelenek insanlar ayrılınca kadın tarafı mağdur olmasın diye yapılmıs artık gösteriş dışında pek bir anlamı yok.
    ... oburiks in donunun lastigi